שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד מאת סטיבן קובי

7 הרגלים של אנשים אפקטיבים במיוחד

הספר האלמותי של הסופר והמנטור סטיבן קובי "שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד" לא רק מעורר מחשבה אלא גם יוצר מציאות.

בעזרת שבעה הרגלים מנוסחים היטב קובי בונה לנו שיטה ברורה בעלת ערכים אוניברסליים שיכולה לסייע לכל אדם מן השורה ליצור לעצמו חיים אפקטיביים יותר. מאז יצא לאור הוערך שוויו של קובי בכחמש מאות מיליון דולר ומעל ל25 מיליון עותקים נמכרו ברחבי העולם, לזאת בהחלט אפשר לקרוא אפקטיביות.

מהם 7 ההרגלים של אנשים אפקטיביים

הרגל #1 – היה פרואקטיבי

קובי מתחיל בכך שהוא מעלה במודעותינו שהבסיס לכל התנהגות בין אם תקינה או לא היא בהיווצרות הרגל. לכן על מנת לקחת בעלות על חיינו עלינו קודם כל להיות ערים להתנהגותנו ותגובותינו ובאופן שקול לבחור מה ברצוננו לשנות באופן בו אנו חיים את חיינו.

 

הרגל #2 – צפה את הסוף מראש

רוב הזמן אנשים עסוקים בחלומות על בריחה מהמציאות בה הם חיים כדי לקבל מעט שקט ושלווה. אך קובי, שמודע היטב לדמיון הפורה שלנו כבני אדם, מציע להשתמש בהרגל זה ולפתח אותו לכיוון בניית הרגע ובכך שנקיים את השאיפות העכשוויות שלנו כמי ששולטים בחיינו ולא כמי שמובלים על ידיהם.

"הפעם השנייה תמיד קלה יותר" היא הסבר שמתאר סטיבן קובי בספרו. בפעם הראשונה – נעשה שימוש בדמיון על מנת לראות את עצמנו מבצעים ומצליחים במטרות ובפעולות שלנו. כשהפעם השנייה, תהיה הפעולה במציאות. אני מסביר עוד על ההרגל הזה במאמר על "הגשמת חלומות"

 

הרגל #3 – קבע סדר עדיפויות

לכל אחד ישנו סדר עדיפויות, אך בעיני קובי זו התשתית להתנהלות רגועה:
1. נושאים בהולים ודחופים אינם סובלים דיחוי ולכן יש לטפל בהם באופן מיידי.
2. קשרים בין אישיים, בניית מערכות יחסים וטיפול עצמי נפשית ופיזית.

  1. טיפול בניהול השוטף של סדר היום, לחזור לקולגות, מכרים וחברים, בירוקרטיה ועוד.
  2. פעילויות פנאי כגון צפייה בטלוויזיה, הופעות בידור, ומה שנקרא "בטן-גב"

לפי קובי האלמנט החשוב ביותר אמנם ממוקם שני ברשימה אך פינוי מירב הזמן אליו עשוי להפוך את הזמן שלנו והפנאי שלנו ליעיל ביותר.

בפגישות שאני מקיים בתור קואצ'ר, אני מסייע לאנשים להבין מה סדר העדיפויות האישי שלהם, מה הערכים שעל פיהם הם רוצים לנהל את החיים שלהם ולנהל את הזמן שלהם (לקריאה נוספת על – ניהול זמן). כשאנחנו חיים מתוך ידיעת הערכים שלנו, אנחנו פועלים מתוך הבנה של מה חשוב לנו ולא מתוך רדיפה אחר כיבוי שריפות

 

הרגל #4 – חשוב WIN-WIN || אני מרוויח כולם מרוויחים

כשמישהו אחר מקבל טפיחה על השכם בעבודה או חבר קרוב מתחתן אנחנו לרוב נחוש תחושת קנאה כאילו מישהו גזל מאיתנו את האופציה לחוות את אותם הדברים אך אם נתמקד כל אחד בחלקו ובהתקדמותו בלי להסתכל לשני בצלחת נוכל לחוש אושר בצורתו הטהורה ביותר.

 

הרגל #5 – נסה להבין תחילה || הקשבה כערך עליון

אל תמהרו להביע את דעתכם, הדרך הטובה ביותר למערכת יחסים בריאה היא לדעת קודם כל להקשיב. אם קודם כל נתעניין האחד בשני ונרד לעומקם של דברים נוכל להרגיש בטוחים שחלקנו בשיתוף יגיע.

 

הרגל #6 – חפש סינרגיה || התחברו אל הסביבה

חשבו על כל הסרטונים בהם ניתן לראות חבורה של אנשים מרימה רכב שתחתיו נתקע עובר אורח. הכוח שלנו כקבוצה הוא גדול וכשאנו פועלים לפעילות חיובית אנחנו משקיעים את האנרגיה שלנו ליצור עוד טוב בעולם.

 

הרגל #7 – השיפור המתמיד

השקיעו זמן בעבודה על עצמכם, זו הדרך לאפקטיביות. השיפור המתמיד מדבר על קאיזן – צעדים קטנים ומתמידים לשינוי גדול.

לעולם נרצה להיות סטודנטים ולא משנה באיזה תחום. בכל יום אנחנו יכולים ללמוד משהו חדש על עצמנו, על הקריירה שלנו, על הלימודים, על הזוגיות, על המשפחה, על הבריאות, על אנשים, על הסביבה ועל העולם. השיפור המתמיד מבטיח שתמיד נמשיך לצמוח ולגדול, לצד שאר העולם שממשיך לצמוח ולגדול.

דוגמה נפלאה היא בתחום שיפור הזיכרון – בניגוד לתפיסה של מרבית האנשים, הסיבה העיקר לירידה באיכות הזיכרון שלנו, איננה ביולוגית אלא כי אנחנו מפסיקים ללמוד דברים חדשים. הדרך הטובה ביותר להמשיך ולשמור על הזיכרון שלנו, היא להמשיך ללמוד, לנסות ולחוות דברים חדשים מדי יום.

 

סדנה מלאה – 7 ההרגלים של אנשים אפקטיים במיוחד

הכנו לכם סדנה מלאה על 7 ההרגלים של סטיבן קובי. היא בדרך כלל נמכרת ב47 ש"ח, אך אנחנו שמחים להעניק אותה, לזמן מוגבל, בחינם.

לצפייה:

 

לסיכום – 7 ההרגלים של אנשים אפקטיבים

סטיבן קובי, הוא דוגמה מצוינת לאדם שחיי את המילים שלו. סטיבן קובי ניהל בחייו מאות אנשים, מאות מליוני דולרים ולצד זאת היה איש משפחה, שנתן מעצמו המון עבור אחרים. 7 ההרגלים, הם בסיס מצוין לכל אחד מאיתנו, כדי לייצר בחיינו שגרה שמקדמת אותנו, שעושה לנו טוב ועוזרת לנו ולאנשים שלצידנו להגיע ליעדים שלנו.

כתבות נוספות על קואצ'ינג והתפתחות אישית:

סדנת קבלת החלטות

במסגרת סדנת קבלת החלטות נפצח שלב אחר שלב את התהליך המלא לקבלת החלטות. במסגרת הסדנה נדון על טעויות נפוצות בקבלת החלטות, על המנגנונים הקוגנטיביים (מוחיים)

קרא עוד »

איך להתמודד עם פחד?

איך להתמודד עם פחד? האם נועדו להסתגר בחדר, לוותר על חלומות, לוותר על זוגיות, על הזדמנויות עסקיות, רק כי אנחנו חשים פחד? חד משמעית לא.

קרא עוד »

ראפור – מה זה ראפור

ראפור זה היכולת לייצר תקשורת המאפשרת פתיחות, אמון ותחושת כימיה. מדובר ביכולת שלכולנו יש אותה במידה זו או אחרת, אך לא תמיד קל לנו ליישם

קרא עוד »

מתח נפשי – תסמינים

לאורך שנות חייו, מתמודד האדם עם סיטואציות מורכבות ואירועים מלחיצים שמביאים למתח נפשי. אצל כל אדם, מתבטא המתח הנפשי בצורה אחרת וחשוב להדגיש כי אין

קרא עוד »

רשימת רגשות

עצב, שמחה, אושר, ייאוש, אכזבה, ציפייה, חמלה ואהבה – הן רק חלק קטן מרשימת הרגשות שלנו. כנסו וקבלו את הרשימה המלאה מחולקת בצורה מסודרת, יפה, צבעונית וברורה.

קרא עוד »

סדנת מנהלים

סדנת מנהלים נועדה להעניק למנהלים ולמנהלות מרחב בטוח לאימון, תרגול ולמידה של כלים, מיומנויות וגישות מעולות לניהול ומנהיגות. כמעט כל מנהל או מנהלת מתמודדים עם

קרא עוד »

אסרטיביות

אסרטיביות היא סוג של התנהגות המשמשת לביטוי צרכיו של אדם באופן בריא וחברתי. להיות אסרטיבי יכול להועיל במגוון מצבים חברתיים, אם כי יכולות להיות לכך

קרא עוד »