מה זה תת-מודע

האם אנחנו פועלים מרצון חופשי או על פי דפוסים שנטמעו בעבר שלנו? האם אנחנו קולטים פרטים ומידע מבלי שנהיה מודעים אליו? האם חלומות הם דרך להעברת מסרים? הכירו את התת-מודע שנו.

מה זה תת-מודע

התת מודע הוא מושג שהתפתח בתורתו של הפסיכולוג והנוירולוג האוסטרי-יהודי המפורסם ואבי תורת הפסיכואנליזה זיגמונד פרויד. על פי תאוריה זו התת מודע הינו חלק לא מוכר בנפש האדם שבשל כך משפיע באופן בלתי נשלט כמעט על רגשותינו, על התנהגותנו ואף על חלומותינו.

כיצד משפיע עלינו התת מודע?

קורה לכם שאתם מגיבים למשהו בלי להבין למה הגבתם דווקא כך? יש לכם הרגלים והתנהגויות שאתם מנסים להיפטר מהם ללא הצלחה ממשית? לתת-מודע כנראה יש חלק בכך. התניות שנוצרו מחוויות ישנות, והרגלים שסוגלו כצורך בהגנה מפני דמות מאיימת או אולי התנהגות שפשוט מזכירה לתת מודע חוויה נעימה או מושכת שהודחקה היטב היטב בילדות. אפילו חלומות לפי התאוריה הפרוידיאנית, משקפים יצרים וחוויות שהסתננו לתת מודע שלנו בעבר הרחוק או סתם ביום יום תוך כדי תנועה…

איך מדברים עם תת מודע?

איך לדבר עם תת מודע זו שאלה קשה – הוא הרי תת מודע… ישנן גישות פסיכולוגיות שונות שהתפתחו בעיקר על ידי תלמידיו של פרויד לטיפול בתת מודע. מובן שלא בכל מקרה מומלץ לטפל בתת מודע. התת מודע הוא תיבת פנדורה שפתיחה בלתי נכונה שלה, עלולה ליצור כאב נפשי עמוק ולעיתים להגיע אף לכאב פיזי המכונה בשפה המקצועית כאב פסיכוסומטי.

כאמור, קיימות שיטות שונות לטיפול בתת מודע:

  • החל מטיפול התנהגותי שמשפיע על התת מודע
  • ניסיונות דיבור ושיחזור ישירים של התת מודע שנעשים על ידי שיחות ואפילו בהיפנוזה.
  • דמיון מודרך
  • פענוח חלומות
  • NLP
  • ועוד

במהלך השנים התפתחו השיטות השונות לטיפול בתת מודע כך שקיימות כיום שיטות שמורכבות משילוב של כמה דרכים. לכן, על מנת לדבר ולטפל בתת מודע מומלץ לפנות לפסיכולוג, מטפל או קואצ'ר מקצועי שמכיר את מגוון השיטות ויודע לפקח על תהליך בטוח ומועיל.

מדוע ישנן חוויות לא נעימות שאיננו זוכרים?

באופן מפתיע התת מודע נוצר מכך שהמוח שלנו רוצה להגן עלינו. ככל הנראה ישנן חוויות שאיננו רוצים או איננו יכולים לשאת את זיכרונם. המוח שלנו דוחק את המידע והזיכרונות הללו עמוק לאחור – אל התת מודע. כך איננו נאלצים להתמודד איתם. זה כמובן לא אומר שאין להם השפעה עלינו.

ולסיום – האם קיים בכלל תת מודע?

התת מודע כפי שניתן להבין בקלות, אינו ניתן להוכחה מדעית. אנו למדים עליו רק על פי ההתנהגויות והדברים שהוא גורם לנו לעשות. מכיוון שכך קיימים חוקרים ומדענים רבים ששוללים לחלוטין את קיומו של יצור כזה שנקרא תת מודע. עם זאת כולם מודים בכך שקיימים דחפים קמאיים שמשפיעים עלינו בדרך זו או אחרת. התומכים בשיטה זו מסבירים זאת בצורות שונות ומגוונות. בכל מקרה התת מודע קיים או לא, הוא עולם מרתק מסקרן ומטלטל שכדאי מאוד להכיר אותו..

 

כתבות נוספות על קואצ'ינג והתפתחות אישית:

איך להתמודד עם ביישנות

בעוד שאנשים רבים יכולים להיזכר במקרים שבהם חוו תחושת ביישנות, החלת התווית "אני ביישן" על עצמך יכולה להיות מעכבת ביותר. אנשים הרואים עצמם ביישנים מאמינים

קרא עוד »

משפטי מוטיבציה

מוכנים להתמלא באנרגיה בעזרת משפטי מוטיבציה? "ההצלחה אינה סתם מוצאת אותך, עלייך לצאת החוצה ולקחת אותה בעצמך". 50 משפטים בעברית ובאנגלית הכי טובים שתראו!

קרא עוד »

חשיבה חיובית

״תחשוב טוב יהיה טוב״ חשיבה חיובית היא גישה שאומצה בשנים האחרונות על ידי פסיכולוגים, פסיכיאטרים ומטפלים שבבסיסה עומדת התובנה כי חשיבה חיובית עוזרת להגיע להצלחה, התמדה

קרא עוד »

סדנת מנהיגות

במסגרת סדנת מנהיגות, אנו נפצח את היכולת הזו שנקראת "להנהיג", שלב אחר שלב. ננפץ מיתוסים, נתנסה בסיטואציות שונות שבהם מנהיגים נתקלים ונדבר על אחריות, יוזמה,

קרא עוד »

שינה

יש סיבה טובה שאנחנו מבלים שליש מחיינו בשינה. המדריך המלא על חשיבות השינה, המחלות האפלות שצפויות לאדם שסובל מחוסר שינה, וטיפים פרקטים לשינה טובה יותר.

קרא עוד »

קואצ'ר

אם המטרה לא ברורה, אם הדרך לא סלולה, ואם אתם מרגישים תקיעות והדרדרות – קואצ'ר יכול לסייע לכם בדרך החדשה. עם עשרות לקוחות קודמים, ביחד נפעל, נתרגש, נלמד ונצליח. אני כאן כדי לסייע לכם לצאת ממצב של תקיעות ובלבול ולהעניק לכם ליווי וכלים מעולים שיסייעו לכם לעשות שינוי אמיתי בחיים ולהגיע ליעדים שתמיד חלמתם עליהם.

קרא עוד »

השפעת הסביבה

לסביבה יש כח אדיר על החיים שלנו – לפעמים הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. אז מה השפעת הסביבה? ואיך ניתן לשפר את החיים שלנו בעזרת שינוי סביבה? כל המידע.

קרא עוד »