מה זה NLP?

מה זה NLP - נלפ
מה זה NLP - נלפ

מה זה NLP? אם שמעתם את המושג NLP (נ.ל.פ.), וכעת אתם מעוניינים לצלול מעט לעומק ולהבין מה המשמעות מאחורי הביטוי – הגעתם למקום הנכון. 

שיטת ה NLP הינה שיטה המאפשרת לנו להשפיע על ההתנהגות והתודעה שלנו בעזרת שימוש בדפוסי שפה, אסטרטגיות, כלים וטכניקות.

השיטה נועדה לסייע לכל אדם לשפר את איכות החיים שלו, להגיע למטרות שלו, לתקשר בצורה טובה יותר ולממש את החזון שלו.

נ.ל.פ או NLP זה ראשי התיבות של ניתוב-לשוני-פיזיולוגי (ובאנגלית Neuro-Linguistic-Programming). בשנים האחרונות התחום תופס תאוצה אדירה, כאשר אם תשאלו אנשים שלמדו את התחום לאחרונה, הם ככל הנראה יגידו לכם כי צריך ללמד את זה כבר ביסודי ולכל היותר בתיכון.

במדריך שלפניכם אתם הולכים לקבל את כל התשובות לשאלות סביבה התחום הזה. מה זה NLP, מה הגישה שעומדת מאחורי זה, מה מחקרים מראים, מי מייסדי השיטה ותרגילים להתנסות בשיטה.

 

בעיות נפוצות ש NLP יכול לסייע בהן:

רגע לפני שנבין מה זה בדיוק NLP, מי האנשים שעומדים מאחורי השיטה ואיך ניתן ללמוד עוד על כך, חשוב שתחילה נדבר על סיטואציות נפוצות שפגשו רבים ורבות מאיתנו במהלך החיים:

 • "אני מאוד רוצה לרדת במשקל, ואני מדבר על כך חודשים ואולי אף שנים רבות, ואולם בכל פעם שמגיע הזמן להתחיל להתאמן אני מוצא תירוץ אחר ללמה לא עכשיו"
 • "יצאתי ממערכת יחסים מורכבת לפני 6 שנים ואז אני מחפשת בן זוג ללא הצלחה. אני חשה תסכול, כאילו אני לא יכולה למצוא זוגיות"
 • "אני חולם על משרה טובה יותר ומשכורת גדולה יותר, אבל אני לא יודע איך עושים את זה"
 • "אני מרגישה קושי לקום בבוקר, כל יום מחדש"
 • "אני חווה הרבה התפרצויות כעס, שגורמים לי לפגוע באנשים שחשובים לי"

דוגמאות אלו, הן חוויות יום-יומיות שמשפיעות בסופו של דבר על החיים שלנו. אם נדע להבין למה זה קורה לנו, ולא פחות חשוב מכך, איך אפשר אחרת, החיים שלנו יכולים להשתנות בצורה חיובית ומשמעותית יותר.

נקודת המפתח הראשונה של גישת ה NLP היא שבני האדם אינם מקולקלים. אם משהו לא קורה כפי שאני מצפה סימן שאני בסך הכל לא מחובר למשאבים שקיימים לי, וכי אני מתנהג בצורה מסוימת שנועדה לעזור לי או להגן עלי (במודע או לא במודע) – גם אם התוצאה היא הפוכה.

ואחרי שהתחברנו לדוגמאות שכולנו מכירים בדרך זו או אחרת, בואו נעשה צעד אחד נוסף קדימה.

 

מה זה NLP?

על פי מייסדי ה NLP משמעות השיטה היא "חקר החוויה הסובייקטיבית", "חקר המצוינות של בני האדם", "הוראות הפעלה למוח וההתנהגות האנושית".

ניתוב לשוני פיזיולוגי הוא סט של מספר מיומנויות שחושפות את סוג התקשורת החשוב ביותר – מבפנים החוצה. במילים אחרות, מדובר בגישה שעוזרת לנו להשתמש בשאלות, בדמיון, בזיכרון ובחושים על מנת להשפיע על התודעה וההתנהגות שלנו.

על מנת להבהיר זאת לעומק ולתת הגדרה אף מדויקת יותר, בואו נבין יחד, מה המשמעות של כל אחת מהמילים בראשי התיבות: ניתובלשוני, פיזיולוגי:

ניתוב – NEURO

חקר הנוירולוגיה – כיצד העצבים והמח פועלים וכיצד הם משפיעים על האמונות, ההתנהגות והסביבה שלנו. בפן הנוירולוגי, NLP חוקר ומסביר כיצד המציאות שאנחנו חווים, נקלטת ומתפרשת במוח.

המילה המקורית באנגלית פירושה "נוירוני" והכוונה היא לתודעה או למוח -> כיצד התודעה (והגוף) משפיעים על התקשורת וההתנהגות שלנו. NLP מלמד דרך מובנת להתבונן בסטייט (במצב) של התודעה והגוף וכן לפתח מפות מנטליות שמסייעות לנו לראות את הדברים אשר מתרחשים כפי שהם, לראות נקודות מבט שונות ולהיות מסוגלים לשנות את צורת ההסתכלות שלנו.

לשוני – Linguistic

חקר השפה. בתחום זה NLP שם כמטרה לחקור ולהסביר כיצד השפות שבעזרתן אנחנו מדברים, הן השפה המילולית (מילים) והן השפה הבלתי מילולית (טון ושפת גוף) משפיעות על התודעה וההתנהגות שלנו. בעזרת ניתוח השפה של מטפלים, NLP ניתח דפוסי שפה אשר מאפשרים לנו, לחקור את המציאות במגוון דרכים, ולראות פירושים נוספים לאותו אירוע.

המשמעות של המילה "לשוני" היא שהמצב של התודעה והגוף שלנו נחשף בעזרת השפה שלנו בעזרת התקשורת הבלתי מילולית (לקריאה על – שפת גוף). שפה היא הכלי שבעזרתו אנחנו מקבלים גישה לדרך הפעולה של התודעה. תבניות השפה של ניתוב-לשוני-פסיכולוגי מלמדות אותנו איך לגשת למידע שנמצא בתת-מודע שאיננו נגיש אלינו בחיי היום-יום.

פיזיולוגי – Programming

המשמעות של המילה "פיזיולוגי" מתייחסת ליכולת שלנו לשנות את המצב של הגוף והתודעה שלנו. האם שמעתם בעבר את המונח "טייס אוטומטי"? עבור מי שלמד NLP, המשמעות היא לחיות על פי התכנות שלנו. תכנות אשר מכיל את המחשבות, הרגשות, התגובות, האמונות והתרבות הקבועים והאוטומטים שלנו. אדם שמאומן ומתרגל באופן קבוע נלפ יודע כיצד אותו תכנות מובנה אצלנו תודעה וכיצד גשת אליו בעזרת שיחה (שפה) שבעזרתה ניתן לשנות את ההרגלים הקבועים ו"הישנים" וכן את ההתנהגות האוטומטית שלנו.

על פי גישת ה NLP, המוח הינו מחשב-על שביכולותו לקיים שלל פעולות, פונקציות וניתוחים ברמות שונות. עם זאת, התכנה המותקנת על מחשב-העל הזה לאו דווקא מעודכנת למציאות שהיום, ולאו דווקא כוללת את התוכנות המועילות ביותר לשימוש.

בעזרת הבנה כיצד המוח פועל ושימוש בדפוסי שפה, ניתן לעדכן את התוכנה המותקנת במוח, לכזו שתאפשר לנו להתפתח, לצמוח, לשנות, להשתנות, להשפיע ולהתקדם.

הכנו במיוחד עבורך סרטון הסבר על מה זה NLP:

איך NLP (נ.ל.פ) בא לידי ביטוי בחיים האמיתיים?

במהלך שיחות אנחנו נוטים להתקבע על המילים. "למה האדם הזה מתכוון?", "מה אני אמור/ה לומר לו? בחזרה?". עם זאת, כבר בשנת 1972, פרופסור אלברט מהרביאן, פרסם מאמר בוא הוא מראה כי למילים יש בסך הכל משמעות של 7% מתוך השיחה שלנו. במילים אחרות, מילים הן הדבר הכי פחות משמעותי במהלך תקשורת הבין אישית . משמעותי יותר, הוא שפת הגוף והטון שלנו.

למשל, אם אדם אומר לכם כי הוא מוכן לעזור לכם לארגן את האירוע הקרוב בעבודה, אך הטון שלהם חלש והבעת הפנים שלהם משדרת שוק ואי-נוחות.. די ברור שעל אף שהוא הסכים ורבלית לעזור, יש משהו נוסף שהוא לא אומר לנו. אמנם הוא אמר "כן" במילים, אך שפת הגוף שלהם, שמהווה 93% מעוגת התקשורת – אומרת משהו אחר.

עם כך, מה זה NLP? זה 93% מתוך התקשורת שלנו. שיטת נלפ היא מערכת להבנה ולשימוש בתקשורת שבאמת משמעותית בחיינו!

איך נלפ משפיע על העולם הפנימי שלנו

אם הבנו עד כה, את החשיבות של נלפ במערכות היחסים שלנו ובתקשורת בין אישית, הינה משהו אפילו עוד יותר מעניין: רוב האנשים לא מודעים לכך שחלק גדול מהתקשורת בכלל לא מתרחש בין אנשים שונים. ישנו עולם שלם של תקשורת בתוך הגוף והתודעה שלנו. חיים פנימים – הגישה שלך, התחושות שלך, המחשבות שלך, הדיבור העצמי שלך -> הם חלק פעיל בתקשורת.

התקשורת החשובה ביותר היא לא התקשורת בין אנשים אלא בתוך אנשים.

תקשורת פנימית מתאימה באופן ישיר לניתוב לשוני פיזיולוגי, אשר במקור היה מוכר בתור "המחקר של המבנה של החוויה הסוביקטיבית". זו דרך מיוחדת לומר כי NLP מבהיר ומפרק את התהליכים שמתרחשים בין האוזניים שלנו כדי שנוכל לעשות משהו שמועיל לנו.

נסביר זאת באמצעות דוגמה: נניח והזמנתם את החברים הקרובים לארוחת ערב ואתם מרגישים תחושה מסוימת של לחץ, אך אתם לא בטוחים למה. אדם שלמד NLP פרקטישיונר יוכל לדעת איך אתם יוצרים את תחושת הלחץ הזו בתוך מספר רגעים. הדבר קשור לדרך שבה אנחנו מתקשרים עם עצמנו, בפנים.

 

פירוק של התקשורת הפנימית שלנו בעזרת NLP

תקשורת פנימית מתרחשת בדיוק כפי שתקשורת בין אישית מתרחשת – בעזרת החושים שלנו. בזמן תקשורת פנימית אנו עושים שימוש בתמונות, צלילים, תחושות ורגשות. על מנת למצוא מה גורם לכם ללחץ עליכם לגלות אלו תמונות, צלילים או תחושות יוצרים אצלכם את תחושת הלחץ הזו. כאשר אנו מפנים את תשומת הלב שלנו, פנימה, לעבר מה שאנחנו רואים, שומעים ומרגישים, אתם צפויים לגלות כי אתם מדמיינים את ארוחת הערב עם החברים בצורה הבאה:

 • אתם רואים אתכם ואת האורחים בתוך בית מבולגן.
 • יש קול פנימי שאומר בטון כבד – "הם הולכים לשנוא את האוכל שלך".
 • אתם רואים מבט של גועל או של ביקורת בפניהם של החברים שלכם.
 • אתם יושבים בבית לבד כי אף אחד לא הגיע.
 • וכן הלאה

זו הנקודה שחשוב להבין: רובנו, רוב הזמן, לא מודעים לערוצי התקשורת הפנימhת שלנו. כי אם אתם חשים תחושת לחץ בזמן ארוחת ערב, אתם כנראה מדמיינים כמה גרוע זה עשוי להיות ומגיבים לדמיון לא-מודע. התחושה של הלחץ היא בסך הכל תוצר של התקשורת הפנימית.

זו אחת הסיבות העיקריות שאחת מהנחות היסוד של נלפ היא שאנשים לא מקולקלים. אנחנו פשוט מגיבים לתקשורת הפנימית שלנו, בין אם אנחנו מודעים לכך או בין אם לא. אם כך, אם אתם מדמיינים דברים רעים, בזמן חוויה מסוימת, אתם תרגישו תחושת לחץ, וזה טבעי לגמרי. אתה מתנהג בצורה מעולה – הגוף שלך מקשיב בצורה מצוינת לתודעה שלך.

כאשר אנחנו נעשים מודעים לכך שאנחנו יוצרים בצורה מושלמת מיינדסט (צורת חשיבה) שאיננו מעוניינים בה, הדבר הבא שחשוב להבין הוא – שאנחנו גם יכולים לשנות אותה. ניתוב לשוני פיזיולוגי מציע מגוון רחב של מתודות על מנת לשנות את צורת החשיבה שלנו ברגע שנהיה מעוניינים בכך. שינוי של התקשורת הפנימית הזו כך שנרגיש טוב קשורה לאספקט התכנות ( PROGRAMMING) של NLP.

מחקר NLP – NLP Research & Recognition Project

הארגון ללא-מטרות רווח שנקרא " NLP Research and Recognition Project" (בעברית: פרויקט ההכרה ומחקר ה NLP) אשר יוסד על ידי פרנק ברוק, PHD, נועד להרחיב את המחקר הקליני בתחום של נ.ל.פ.

בורק קיבל את הדוקטורט בפסיכולוגיה קלינית במוסד לפסיכיאטריה בלונדון והחל להשתמש ב NLP בעבודתו הקלינית כבר משנת 1970.

אחרי האירוע הקשה של אסון התאומים ב 9-11 בשנת 2001, ד"ר ברוק עיצב ויישם תכנית שיקום עבור 800 ניצולים. הוא גילה שהוא מסוגל לשנות את הסימפטומים של PTSD (טראומה) בעזרת פרוטוקול שנגזר מ NLP. הוא גילה שפרוטוקול זה מביא לשינוי מהיר יותר ויעיל יותר מפרוטוקולים אחרים.

כתוצאה מהחוויה הזו, ברוק ייסד את הארגון שלו במטרה לקדם את המדע של ניתוב לשוני פיזיולוגי להביא את המחקר לסטנדרט מדעי על מנת להטמיע את הגישה ברחבי העולם.

ישנה שאלה נפוצה בקרב אלו המתעניינים בלימודי NLP והיא: האם יש מחקר מאחורי NLP? והתשובה היא כן. התוצאות של מתלמדי NLP שחוו בעשורים האחרונים מקודדות כעת לתוך מחקר קליני.

 

ההיסטוריה של NLP והמקור שלו

ג'ון גרינדר וריצ'ארד בנלדר הם כנראה שני השמות הידועים ביותר בעולם ה NLP. עם זאת, ישנה קבוצה שלמה של אנשים אשר תרמה באופן קבוע ומשמעותי לתחום. חברי הקבוצה הם: גרינדר, בנלדר, פרנק פוקליק, רוברט דילטש, ג'ודית דלוזיר, לסלי קמרון, דיויד גורדון ועוד.

באוניברסיטת קליפורניה, סנטה קרוז בשנות ה 70 המוקדמות הקבוצה הזו החלה לחקור ולגלות תבניות תקשורת מסוימות שאפשרו לפסיכותרפיסטים יוצאי דופן להשיג תוצאות בלתי רגילות עם הלקוחות שלהם.

ד"ר מילטון אריקסון – אבי השיטה האריקסוניאנית בתחום ההיפנותרפיה.

וירג'יניה סאטיר – מייסדת הטיפול המשפחתי.
פריץ פרלס – מייסד טיפול הגשטלט.
בעזרת צפייה ישירה וכן ניתוח של הקלטות וידיאו, אותה קבוצה הצליחה למצוא דפוסי תקשורת אפקטיבים של מתרגלים ולאפשר לאחרים ללמוד אותם.
התהליך אשר שימש לגלות את "הקסם" בתקשורת טרנספורמטיבית (משנה) נקרא מודלינג (באנגלית modeling). רבים מתייחסים למודלינג בתור ה-לב של ניתוב לשוני פיזיולוגי. אם אנחנו יודעים איך ליצור מודלים המבוססים על הניסיון של אחרים, אנחנו יכולים ללמוד וללמד מיומנויות וכלים חדשים בדרך היעילה ביותר.

התגלית הראשונה – VAK התאמה באמצעות טכניקת NLP

התגלית הראשונה של המחקר הייתה כי וירג'יניה סאטיר מתאימה את שפת הדיבור שלה (נשואים) בהתאמה לשפה של הלקוחות שלה, מבלי שהיא שמה לב (פעלים ותארים). חלק מהלקוחות שלה, השתמשו בפעלים ויזואלים (לראות, לדמיין, להביט, להסתכל) בעיקר ואילו אחרים השתמשו בפעלים אודיטורים (לשמוע) או בפעלים קינסטטים (לחוש, להרגיש).

זה הוביל לטענה כי עבור כל אחד, אחד מהחושים (לראות, לשמוע או להרגיש) מוערך בצורה גבוהה יותר ובא לידי ביטוי במילים שהם בוחרים לבטא. כשוירג'יניה סאטיר התאימה את השפה שלה לשפה של הלקוחות שלה, המטופלים חשו כי וירג'יניה מבינה אותם. הדבר הזה, יצר ראפור (Rapport) בין וירג'יניה למטופל, מה שאיפשר לוירג'יניה לבצע את עבודתה בצורה יעילה יותר.

הפירוש של ראשי התיבות VAK היא:

V – VISUAL – ויזואלי

A – Auditory – אודיטורי (שמיעתי)

K – Kinesthetiv – קינסטטי (תחושתי)

 

רמזים מתנועות העיניים

הדבר הבא, שגרינדר ובנלדר גילו היו כי רמזי תנועות העיניים מצביעים אם האדם משתמש בתמונה, במילים, בצלילים או בתחושות בזמן שהוא חושב, לומד או זוכר.

כך למשל ניתן לפרש את תנועות העיניים של אדם אשר יד ימין שלו הינו היד הדומיננטית:

 

כיוון המבט
צד ימין
צד שמאל
למעלה
מבט כלפי מעלה וימינה – מעיד כי האדם משתמש בחוש הראייה ויוצר תמונות.
מבט כלפי מעלה ושמאלה – מעיד כי האדם נזכר בתמונות.
לאמצע
מבט לאמצע וימינה – מעיד כי האדם משתמש בחוש השמיעה ויוצר צלילים או מילים.
מבט לאמצע ושמאלה – מעיד כי האדם משתמש בחוש השמיעה ונזכר בצלילים או מילים.
למטה 
מבט כלפי מטה וימינה – מעיד כי האדם משתמש בתחושות וברגשות ( וגם טעם וריח)
מבט כלפי מטה ושמאלה – מעיד כי האדם משתמש במילים וצלילים מחוש השמיעה.
כתוצאה מכך, גרינדר ובנדלר, אחרי שלמדו את מילטון אריקסון ומטפלים אחרים, פיתחו את תבניות השפה על מנת להשפיע בצורה אפקטיבית על התנהגות אנשים.
ראפור

4 היסודות של NLP

ראפור – Rappot

נלפ מעניק לנו מתנה חשובה בתקשורת עם אחרים. המושג ראפור מגיע מהמילה בצרפתית Rapport שפירושה קשרים/יחסים/כימיה. בצורה פשוטה ניתן להסביר כי ראפור הוא הדרך ליצור חיבור מהיר עם אנשים חדשים. בעזרת יצירת ראפור, אנחנו יוצרים אמון בינינו לבין אדם אחר. ניתן ליצור ראפור במהירות על ידי הבנה של ההעדפות המודליות, תנועות העיניים והשפה של האדם שמולנו.

מודעות חושית

כאשר אנחנו מגיעים ליעד מדהים, לבית חדש או לנוף מקסים, אנחנו פתאום שמים לב יותר לצבעים, לריחות ולצלילים מאשר מבמקומות מוכרים.

נלפ מאפשר לנו לפתוח ולהרחיב את החושים שלנו ובכך לשים לב כי העולם שלנו עשיר יותר ומגוון יותר.

חשיבה מבוססת Outcome ("תוצאה")

Outcome היא המטרה שלנו שלשמה אנחנו עושים פעולה כלשהי. חשיבה מבוססת Outcome מאפשרת לנו להתחבר למטרות ולרצונות שלנו גם כאשר אנחנו מרגישים תקיעות או נתקלים בחשיבה שלילית.

רוצים להתנסות בשיטה מוכרת ליצירת Outcome? קראו כאן על מודל SMART.

גמישות התנהגותית

אחד מיסודות הליבה של NLP היא הגישה שאומרת "גמישות היא אם כל המיומנויות". גמישות התנהגותית היא היכולת לבצע משהו בדרך שונה, אם הדרך שבה אנו נוהגים כעת לא מועילה לנו. היכולת להיות גמיש היא נקודת מפתח בתרגול NLP. בעזרת לימוד NLP, תוכלו לפתח פרספקטיבות חדשות ומרעננות ולבנות הרגלים חדשים כפי שתמצאו לנכון.

 

הכשרת NLP

אלו הסיבות העיקריות שבגינן אדם ירצה לקחת לימודי NLP:

 • לשפר את יכולות התקשורות שלו ולהפוך לבעל תקשורת משפיע וחזק.
 • להיות מאומן בקריאת שפת גוף ובמסרים בלתי מילוליים.
 • להגביר את המודעות החושית ואת המודעות כלפי התת-מודע.
 • להתאמן ולחזק את השליטה במחשבות וברגשות.
 • להקל על פוביות ופחדים.
 • לפתח מוטיבציה ונחישות.
 • לפתח קשרים עמוקים בחיים האישיים ובחיים העיסקיים.
 • להציב מטרות ולהגיע להישגים.
 • לשנות ולשפר התנהגויות לא רצויות בעצמנו או באחרים.
 • לתקשר ולקבל מידע מאחרים באופן אפקטיבי.

 

רמות הסמכה בנ.ל.פ

כל מוסדות ה NLP מסכימים ועוקבים אחר רמות ה NLP הבאות. עם זאת, חשוב לדעת שבכל מוסד, תהליך ההכשרה עשוי להשתנות (הן מבחינת משך הקורס והתכנים). לכן, בעת בחירת המוסד, יש לקחת בחשבון את ההתחייבות לכל תהליך ההכשרה באותו מוסד, או לחלופין לבדוק את השוני בין המוסדות השונים, טרם ההרשמה.

אלו הם 4 רמות ההסמכה במסגרת קורס NLP:

 1. NLP Practioner – פרקטישיונר NLP
 2. NLP Master – מאסטר NLP
 3. NLP Trainer – טריינר NLP
 4. NLP Coach – מאמן NLP

Nlp פרקטישינר

NLP Practioner – פרקטישיונר NLP

נלפ פרקטישיונר הוא הרמה הראשונה בתהליך האימון ב NLP. אין צורך בשום ידע מקדים – כולם יכולים להצטרף. במסגרת רמה זו, לומדים את יסודות ה NLP וכן טכניקות לביצוע אותן יסודות בצורה מיומנות וחכמה. הרמה הזו, מספקת סדרה של מיומנויות ואסטרטגיות לבניית הצלחה, לשינוי התנהגות וליצירת ערך בחיים שלנו.

בנוסף, לומדים על התמודדות במערכות יחסים, עסקים, משפחה ובחינוך. במסגרת NLP Practioner גם מתרגלים יישום של טכניקות ה NLP בחיי היום-יום. בזכות יישום הטכניקות, כבר ברמה הראשונה לומדים איך להתגבר על פחדים, פוביות וכן להביא לשיפור במערכות יחסים ובביטחון העצמי.

 

NLP מאסטר

NLP Master – מאסטר NLP

הסמכת NLP MASTER בנויה על ההסמכה הראשונה של פרקטישיונר. כאשר ברמה זו נכנסים יותר לעומק ומוסיפים מודלים וטכניקות מורכבות יותר. מודלינג ושפה הם בין נקודות המפתח ברמה זו. בנוסף, נלמדות מיומנויות וטכניקות לשינוי ברמת האמונות והערכים שלנו ושל האנשים שסובבים אותנו – טכניקות ומיומנויות שניתן לשלב באורח החיים שלנו, בקריירה, ביחסים הבין אישיים ועוד. רמת המאסטר בדרך כלל כוללת טכניקות תקשורת מתקדמות יותר כדוגמת:

 • שפה קוונטית (Quantum Linguistic)
 • גילוי ואימון מחדש של יכולת התנהגותית של התת-מודע.
 • הבנה למה אנשים חושבים בצורה שונה.
 • איך אנשים חושבים בצורה שונה.
 • מה הערכים האישיים שלנו ושל אחרים.
 • פילטרים של האישיות שלנו – אתם עשויים ללמוד ברמה הזו: מטה פרוגרמס ( Meta Programs) -> אסטרטגיות, סאב-מודליטיס מתקדמים, יכולות מדיטציה וכן משא ומתן לשוני מתקדם.

חשוב להדגיש, כי כל מוסד מתמחה ומתמקד בנושאים מעט שונים ברמה הזו. הרמה השנייה של מאסטר NLP היא הכרחית וחשובה על מנת לקדם באופן משמעותי את החיים האישיים שלך, הקריירה והקשרים הבין אישיים. הסמכה של הרמה השנייה, תאפשר לך לצמוח ולהתרחב במגוון דרכים.

 

NLP טריינר

NLP Trainer – טריינר NLP

הסמכת טריינר NLP מלמדת כיצד לאמן וללמד מתרגלי NLP חדשים ומאסטרים של NLP. התכנית מאפשרת לך לגלות את הזהות הייחודית שלך בתור מאמן ומנחה. במסגרת הסמכה זו, לומדים כיצד להיות בעלי ביטחון עצמי כך שנוכל להרגיש ולהתנהג בחופשיות מול אנשים. ההכשרה הזו מכינה אותך להיות מנחה שמסוגל להוביל לשינוי ובעל כריזמה. במסגרת הלימודים, נלמד טכניקות ומיומנויות להשפעה על קבוצה, להבנה ולניתוח של שיתוף פעולה בקבוצה וכן להתמחות במיומנויות חשובות של מנחה דומיננטי.

בסוף ההסמכה הזו, תצאו כשאתם מסוגלים להציג, להדגים וללמד קבוצות בכל קנה מידה עם ביטחון ועם הייחודיות האישית שלכם.

 

NLP Coach – מאמן NLP

מאמן NLP משלב ביכולות שלו הן טכניקות והבנה ב NLP והן טכניקות והבנה מתוך עולם הקואצ'ינגאימון אישי לחיים. מאמן NLP משתמש בשני התחומים הללו על מנת להדריך ולאמן את הלקוחות שלו דרך שלבי האימון – שיחה מקדימה, איסוף מידע, תהליך התפתחות ושינוי והשגת מטרות.

על מנת לקבל את ההסמכה הזו יש מספר אפשרויות:

 • ללמוד קואצ'ינג ולאחר מכן ללמוד NLP פרקטישיונר ומאסטר.
 • ללמוד את מסלול ההכשרה המשולב של NLP בשילוב אימון אישי לחיים.

מאמן NLP מוסמך ומיומן יידע לשלב את שני התחומים בהתאם לצרכי ורצונות המתאמן.

 

ספרי NLP

ישנם מספר ספרים מומלצים באנגלית ובעברית לקריאה על NLP:

 1. NLP: The Essential Guide to Neuro-Linguistic Programming
 2. Frogs into princes – מאת ריצ'רד בנדלר
 3. Using your brain–for a change – מאת ריצ'רד בנדלר
 4. להעיר את הענק שבפנים – טוני רובינס

 

על אילו תחומים NLP משפיע

מכיוון שמדובר בשיטה רחבה המדברת על האופן בו אנחנו תופסים את המציאות, מפרשים, מקבלים החלטות ופועלים, שיטת ה NLP משפיעה על כל תחום בחיינו:

 

התפתחות אישית

שיטת ה NLP מסייעת לנו לחקור את עצמנו והעולם לעומק ובכך להגיע לתובנות והבנות חדשות. NLP יכול לסייע לנו ליצור הרגלים חדשים של למידה, קריאה, שיתופי פעולה, ספורט ועוד.

זוגיות

שיטת ה NLP מסייעת לנו להבין טוב יותר את עצמנו ואת האדם שמולנו. בזכות הכלים והטכניקות ששיטת ה NLP מספקת, נוכל להבין טוב יותר למה אנחנו מתנהגים בדרך שבה אנחנו מתנהגים וכן למה האדם שמולי, כמו בן או בת הזוג, פועלים בדרך זו.

בנוסף, אנחנו יכולים ללמוד כיצד לתקשר בצורה בריאה ומועילה יותר, כך שנחווה פחות תסכול וכעס כלפי האדם שחשוב לנו, אלא יותר אהבה, סובלנות ופתיחות.

משפחה

שיטת ה NLP יכולה לסייע לנו לחזק את קשרי המשפחה בזכות שיפור התקשורת הבין אישית שלנו.

להשפיע על העבר כדי לעצב את העתיד

לא פעם, חווינו בתור ילדים, מתבגרים, תלמידים או חיילים, קשיים, ויכוחים ואי הסכות עם ההורים או דמויות מפתח אחרות כדוגמת המורה, המפקד או האח הגדול. האירועים המסעירים הללו עשויים להשפיע עלינו לטובה ולרעה. 

אנחנו רוצים לדעת להתמודד עם אותם אירועים, לא רק כדי להיות מסוגלים (אם נרצה) לדבר שוב עם ההורים ועם דמויות חשובות אחרות, בדרך בריאה יותר, אלא גם לאפשר לעצמנו להסתכל קדימה אל העתיד מבלי להיות תקועים  בעבר.

התחום הכלכלי

לפן הכלכלי מלווה הרבה יותר רגש ממה שאנחנו מודעים אליו. חלקנו עשויים לומר ולהצהיר בקול כי כסף הוא אמצעי חשוב להשגת המטרות שלנו, אך בתת-המודע להסתכל על כסף כמקור הרוע (אולי כי בתור ילדים המשפחה שלנו למשל חוותה קשיים כלכליים).

בזכות הבנה ממה אנחנו מונעים ומה משפיע עלינו, NLP יכול לסייע לנו להתפתח כלכלית בצורה בריאה יותר.

בנוסף, בזכות הצבת מטרות ובניית חזון, נוכל לפרוץ לעולמות חדשים שלא העזנו קודם.

בריאות, כושר, שינה ותזונה

"אני מחזיקה בדיאטה עד הרגע שבו אני רואה עוגה ואז – הלך עלי"

בזכות טכניקות וכלים מעולם ה NLP, ניתן לשפר בצורה משמעותית את איכות החיים והבריאות שלנו.

אם יש מאכל שאיננו עומדים בפניו, NLP יוכל לסייע לנו להפחית את המשיכה שלנו אליו.

אם קשה לנו לרוץ או לאכול אוכל בריא, נוכל לשנות את הדרך שעליה אנחנו מסתכלים.

להשפיע על אנשים אחרים

עם תרגול המיומנויות, הכלים והגישות המובאות בעולם ה NLP ניתן להשפיע על אנשים אחרים בתחומים רבים:

 • נוכל לסייע לקרובים שלנו לחיות חייים טובים יותר.
 • נוכל לפתח ולשכלל את יכולות השכנוע שלנו.
 • נוכל למכור ולשווק יותר.
 • נוכל להתקבל לעבודות ולהשפיע על תחומים שחשובים לנו.
 • נוכל לעבוד בתור מאמנים, מטפלים, מרצים ומנחים בעלי יכולות השפעה גבוהות יותר.

 

שאלות נפוצות

מי המייסדים של NLP?

שני המייסדים של השיטה הינם ריצ'רד בנלדר וג'ון גרינדר.

דמויות מפתח נוספות שעזרו לפתח את השיטה הינם טוני רובינס, רוברט דילטס.

המטפלים שעליהם השיטה פותחה הם: ורג'יניה סאטיר, המייסדת של הטיפול המשפחתי, פריץ פרלס, אבי תורת הגשטלט, מילטון אריקסון, ידוע בטיפולי ההפינותרפיה שלו.

 

איך לומדים NLP?

אם הגעתם עד לכאן, סימן שיש משהו ב NLP שמושך ומעניין אתכם. אפשרו למדריך הזה להיות הצד הראשון שלכם להתפתחות אישית, להשפעה ולצמיחה ולא האחרון! אז איך לומדים NLP? הינה מספר אפשרויות

ספרי NLP

אם אתם מעוניינים ללמוד NLP בצורה עצמית ולהנאה, ניתן לקנות ספר NLP באנגלית או בעברית שייתן לכם את היסודות.

קורס NLP

קורס NLP הוא כנראה הדרך היעילה ביותר ללמוד NLP שכן חשוב לא רק לקרוא על השיטה אלא גם לתרגל. במסגרת קורס NLP פרונטלי, משלבים הן את התאוריות של השיטה וגם נותנים מקום לתרגול.

טיפול NLP

במידה ואתם מעוניינים לחוות NLP בתור מטופלים/מתאמנים, טיפול NLP יכול לסייע לכם באופן ממוקד לבעיות, אתגרים ורצונות שיש לכם.

 

קורס NLP בזום

קורס NLP בזום

הרי שזה רק מתבקש שגם קורס NLP בזום יעמוד גם הוא בתור אפשרות שכזו. קורס NLP זום הוא קורס מעולה שיכול לעשות שינוי ענק בחיים

קרא עוד »
אהבה עצמית

אהבה עצמית

ככה זה לאהוב את עצמך: משפטי אהבה להעצמת האהבה העצמיתתוכן ענייניםבעיות נפוצות ש NLP יכול לסייע בהן:מה זה NLP?ניתוב – NEUROלשוני – Linguisticפיזיולוגי – Programmingאיך

קרא עוד »
ניהול עצמי

ניהול עצמי

אחד מן האתגרים הגדולים ביותר שכולנו מתמודדים עימם מדי יום ביומו, הוא ניהול עצמי. ניהול הרגשות שלנו, במיוחד במצבי חיים קשים, אינו עניין של מה בכך.

קרא עוד »
תקשורת בין הורים לילדים

תקשורת בין הורים לילדים

לכל אדם באשר הוא, יש מטרות ושאיפות אישיות המייחדות אותו, אשר המעניקות לו את הדחף לבניה והתפתחות אישית מתמדת וכך גם במסגרת תקשורת בין הורים

קרא עוד »
איך לרדת במשקל

איך לרדת במשקל בעזרת NLP?

אם אתם מרוצים מהמשקל שלכם ומצורת הגוף שלכם, כנראה שלא יעניין אתכם לדעת שאחת הדרכים היעילות ביותר להרזיה ולשמירה על המשקל לאורך זמן, היא בעזרת

קרא עוד »
כעס - התמודדות עם כעס

כעס – התמודדות עם כעס

מתוך כלל הרגשות השליליים הרבים שאנו חווים בתור בני אדם, ניתן להתייחס לתחושה של כעס כאל הרגש הנפוץ ביותר שגורם לאי נעימות רבה – הן

קרא עוד »
קורס NLP בהרצליה

קורס NLP בהרצליה

קורס NLP בהרצליה נועד לסייע לנו לפתח דרכי חשיבה, פעולה והתנהגות, אשר מועילים ומקדמים אותנו ואת הסובבים אותנו. מכירים את הרגע הזה שבו אתם נוסעים

קרא עוד »
קורס NLP ברעננה

קורס NLP ברעננה

קורס NLP ברעננה הוא אחד מהקורסים הבולטים בעניין הזה, והוא זה שגורם לאנשים רבים שחיים ברעננה לעצור לרגע את מירוץ החיים, לשאול את עצמם שאלות

קרא עוד »
קורס NLP בכפר סבא

קורס NLP בכפר סבא

רוצים להתחיל לקבל החלטות בצורה שקולה ומודעת? רוצים להטיל ספק בדברים שנראים לכם מובנים מאליהם? רוצים לעשות קצת סדר בחיים שלכם? מחפשים מאיפה להתחיל לשאול

קרא עוד »
קורס NLP באילת

קורס NLP באילת

בואו נחשוב רגע על העיר אילת, וננסה להבין מה בדיוק הופך אותה לכל כך מיוחדת. אז מה אפשר למצוא בה? ובכן, הכל! חופי הים המרהיבים

קרא עוד »
קורס NLP ברמת גן

קורס NLP ברמת גן

במסגרת קורס NLP ברמת גן נלמד לבחון את ההחלטות שאנחנו מקבלים מדי יום, להבין אילו מהן אנחנו רוצים לשקול מחדש, נתרגל כלים פרקטיים לבניית חזון,

קרא עוד »
קורס NLP באשדוד

קורס NLP באשדוד

קורס NLP באשדוד בא במטרה לשים תמרור עצור לכל ההתנהלות האוטומטית והמנטרלת הזו, ופוקח למשתתפים בו את העיניים. בהתאם, משתתפי קורס NLP באשדוד מוצאים את

קרא עוד »
טכניקות NLP

טכניקות NLP

טכניקות הטיפול שמציעה שיטת ה – NLP מאפשרות לאדם לשלוט, כאמור במחשבותיו, בלשונו ובמעשיו, וכפועל יוצא של אלו – לשנות את דפוסי ההתנהגות שלו. 4

קרא עוד »
קורס NLP בראשון לציון

קורס NLP בראשון לציון

תארו לעצמכם שהיינו מספרים לכם שהחיים שאתם מקיימים עכשיו יכולים להפוך להיות הרבה יותר טובים וזאת בעזרת קורס NLP בראשון לציון. היינו מספרים לכם שיש

קרא עוד »
קורס NLP אונליין

קורס NLP אונליין

הרי שזה רק מתבקש שגם קורס NLP אונליין יעמוד גם הוא בתור אפשרות שכזו. קורס NLP אונליין הוא קורס מעולה שיכול לעשות שינוי ענק בחיים

קרא עוד »
קורס NLP בנתניה

קורס NLP בנתניה

קורס NLP בנתניה, כמו גם קורס NLP בשאר חלקי הארץ, כבר הפך את חייהם של עשרות אלפי אנשים ברחבי הארץ והעולם להרבה יותר טובים, אז

קרא עוד »
קורס NLP בפתח תקווה

קורס NLP בפתח תקווה

בין הקורסים הבולטים ביותר שמתקיימים היום בפתח תקווה ניתן למצוא את קורס NLP – אחד הקורסים החשובים ביותר של המאה ה-21, בעיר, בארץ ובעולם בכלל.

קרא עוד »
קורס NLP בירושלים

קורס NLP בירושלים

קורס NLP בירושלים שם במרכזו את כל הדברים הכי חשובים שאדם יכול לקבל במהלך חייו. למעשה אתם נכנסים קצת למעין מנהרת זמן שכוללת מגוון ענק

קרא עוד »
קורס NLP בבאר שבע

קורס NLP בבאר שבע

חשבו על הסטטוס הנוכחי שלכם בחיים: האם אתם מסופקים ממקום העבודה שלכם? האם אתם מרגישים שאתם עושים צמיחה אישית באופן מתמיד? האם אתם חולמים להשיג

קרא עוד »
תקשורת מקרבת

תקשורת מקרבת

תקשורת מקרבת הינה גישה ידועה בתחום התקשורת הבין אישית שמטרתה לסייע לנו ליצור יחסים טובים עם אנשים שקרובים לנו בפרט ואנשים בכלל. מדובר בגישה שניתן

קרא עוד »
זוגיות טובה

זוגיות טובה

האם זוגיות טובה היא כזו שאין בה בכלל ויכוחים? האם אנחנו אמורים ואמורות להרגיש שמצאנו את החצי השני שלנו, ובכל יום מחדש להרגיש ככה? איך

קרא עוד »
קורס NLP חיפה

קורס NLP בחיפה

כל אחד ואחת מאיתנו היו שמחים לבצע צמיחה והתפתחות הן במישור האישי והן במישור המקצועי של חיינו. מרבית האנשים מנסים לשפר את עצמם מעת לעת,

קרא עוד »
איך לבנות חזון

איך לבנות חזון

מה התכניות שלנו 5 שנים קדימה? 10 שנים קדימה? 20 שנים קדימה? בדיוק בשביל זה צריך לדעת איך לבנות חזון. חזון הוא אחד מהכלים האפקטיבים

קרא עוד »
ניהול משא ומתן

ניהול משא ומתן

ניהול משא ומתן יעיל אינו קשה כפי שהוא עשוי להיראות במבט ראשון. אם חושבים על זה לרגע, כישורי משא ומתן חזקים הם עניין של היגיון

קרא עוד »
השגת מטרות

השגת מטרות

השאלה איך להגיע למטרות ובמילים אחרות השגת מטרות, היא שאלה שטומנת בחובה אינספור שאלות נוספות, תאוריות שונות, פחדים, הצלחות ומה לא. ולכן, בניסיון ולפצח את

קרא עוד »
מטפל NLP

מטפל NLP

כל מה שרציתם לדעת על מטפל ‏NLP. כולנו מתמודדים עם אתגרים במהלך חיינו. אתגרים קטנים וגדולים. ניהול הרגשות שלנו, במיוחד במצבי חיים קשים, אינו עניין של מה

קרא עוד »
טיפול NLP

טיפול NLP 

התמודדות עם בעיות, קשיים, חוסר מוטיבציה, חוסר תקשורת, טראומות ואף מחלות, לא עלינו, אינה עניין של מה בכך. כאן תמצאו את כל המידע על שיטת טיפול

קרא עוד »
טיפול בטראומה NLP

‏NLP טיפול בטראומה

הנתון הבא עשוי להפתיע אתכם, אבל מסתבר שאחד מכל שלושה אנשים, חווה מידה מסוימת של טראומה בחייו. אירועים טראומטיים יכולים להיות בעלי השפעה שלילית ביותר

קרא עוד »
טוני רובינס

טוני רובינס

טוני רובינס הוא יזם, פילנתרופ, מחבר רב מכר #1 ב New York Times, אסטרטג לעסקים ולחיים.  למעלה מ – 50 מליון אנשים ברחבי העולם נהנו מהחום,

קרא עוד »
ספרי NLP

ספרי NLP

קיימים אינספור ספרים בנושא התפתחות אישית ומקצועית שניתן לקבל מהם השראה. במאמר זה נמליץ על מספר ספרי NLP מובילים וכן מעולם האימון האישי . לא

קרא עוד »
סטוריטלינג Storytelling

סטוריטלינג – Storytelling

מדובר בלא פחות מאמנות. הגיע הזמן ללמוד איך לפתח את יכולות הסטוריטלינג (ובאנגלית Storytelling) כדי לשדרג את הכישורים החברתיים שלכם, למנף את העסק ולקדם פגישות,

קרא עוד »
טכניקות שכנוע

 טכניקות שכנוע

אנחנו לא שמים לב לזה, אבל אנו נתקלים הרבה פעמים במהלך היום 'בקרב' שכנוע. תלמיד- מורה, הורה- ילד, מוכר-קונה ובמיוחד אנשי עסקים, לרוב מטרת המפגש

קרא עוד »
Nlp פרקטישינר

NLP פרקטישינר

האם תרצו לקבל כלים ומיומנויות פרקטיים להצלחה? לראות, לחוות ולהבין את הדברים בצורה חדה יותר, ברורה יותר? האם תרצו לשנות את דעתכם? לא על החלטה

קרא עוד »
NLP טריינר

NLP טריינר – NLP Trainer

קורס הכשרת NLP Trainer – נועד ליצור מאמנים, מנחים ומרצים מוסמכים בתחום ה NLP.   מה חשוב לדעת?תוכן ענייניםבעיות נפוצות ש NLP יכול לסייע בהן:מה

קרא עוד »
NLP מאסטר

NLP מאסטר – NLP Master

על ידי השתתפות בהכשרה מרגשת של קורס NLP Master אתם תקבלו את הסמכת המתרגלים (Practioner) הגבוהה ביותר הקיימת כיום. קורס NLP מאסטר מבוסס על העקרונות,

קרא עוד »
קורס NLP - נלפי

קורס NLP

קורס NLP מיועד לאנשים שרוצים לעשות שינוי בחייהם הפרטיים, הזוגיים והעיסקיים. בסדרת מפגשים תקבלו כלים עוצמתיים לכל תחום. כל הפרטים על הקורס בפנים.

קרא עוד »