איך להתמודד עם פחד במה

פחד במה - איך להתמודד

כל אחד מאיתנו נדרש לעמוד לפני קהל – בני-משפחה, חברים, חברים לעבודה, כיתת לימוד, ישיבת צוות, ישיבת הנהלה וכדומה. לא תמיד זה קל. פחד במה הוא טבעי ואנושי, ולעתים קרובות לאחר דקות ראשונות של פחד, אנחנו מתפקדים היטב, מעבירים את המסר שלנו, ואפילו מצליחים מאוד בכך. אךלפעמים פחד הבמה מאיים, לפעמים פחד הבמה מפחיד כדי כך שאנו מתחמקים מהאירוע, חשים אי-נוחות גופנית, רעד, הזעה, הסמקה, גמגום.

 

 

מתי מתרחש פחד במה

פחד במה יכול להתרחש גם במצבים שהקהל שלנו מורכב רק מאדם אחד – בן או בת זוג, הורה, מורה, שכן מאיים. פחד במה יכול להתעורר גם כאשר אנחנו נמצאים בקרב קבוצה של אנשים מוכרים, בני משפחה, חברים קרובים, חברים לעבודה או חברים ללימודים.

 

מהם התסמינים של פחד במה

כאשר אדם חש פחד במה הוא חש שהוא אינו יודע מה עליו לומר, איך הוא יכול לדבר, הקול שלו, הפנים שלו, ההופעה החיצונית שלו, הכל לקוי ומשובש. פחד הבמה גורם לתחושה של מודעות, לעתים מזויפת, ביחס לעצמי, להתנהגות, להופעה. ומתעוררת חרדה, העלולה להוביל לשיתוק המחשבה והלחץ הנפשי מתגבר.

החרדה הגוברת מעוררת את הגוף, החש בסכנה, ומתחילה לפעול בגוף מערכת גופנית שתפקידה להכין את הגוף למצב של סכנה. ומתחילים להופיע תסמינים גופניים כגון: הזעת יתר, דופק לב מואץ, הסמקה, הקול רועד, גמגום, חולשה בגוף.

 

פחד במה והערכה עצמית

האדם חש ירידה בערך העצמי שלו, כעס, דיכאון, והרגשות השליליים הולכים ומתעצמים.

האדם אומר לעצמו ׳אני לא שווה כלום׳, ׳אין לי מה להציע׳, ׳אין לי מה לומר׳, ׳אף אחד לא רוצה לשמוע אותי׳, וכדומה.

כל אלה מובילים את האדם להימנע מלהיחשף ולעשות כל שביכולתו כדי להימנע מהמצב הלא-נעים והמאיים הזה – פחד הקהל מוביל אנשים להימנע מלדבר בפני קהל, לא חשוב כמה אנשים מונה הקהל, לא חשוב כמה קרובים אליך האנשים שבקהל.

 

איך מתמודדים עם פחד במה?

אפשר לנסות לטפל בפחד הבמה באופן עצמאי.

להכין בכתב את מה שאנחנו מבקשים לומר, לעמוד מול מראה, לדבר, לצלם את עצמנו עושים זאת, להקליט את עצמנו, לבחון איך אנחנו נשמעים ואיך אנחנו נראים כשאנחנו מדברים בקול רם. האם אנחנו אוהבים את מה שאנחנו רואים ושומעים? מה היינו משפרים?

 

אפשר לפנות לטיפול בפחד הבמה אצל גורמים מקצועיים

מטפל מקצועי יכול לסייע שלב אחר שלב לפוגג את פחד הבמה. בניגוד לטיפול העצמי אליו התייחסנו קודם לכן, טיפול מקצועי עוזר למוסס את פחד הבמה שלב אחרי שלב, תוך התייחסות לגורמים שהביאו את האדם לפחד במה, חוויות קודמות, תכונות אישיות, מחשבות, תוך התייחסות להיבטים השונים של פחד הבמה.

 

כתבות נוספות על קואצ'ינג והתפתחות אישית:

הגשמת חלומות

תהליך הגשמת חלומות יכול לשנות לכם את החיים. אם אתם מרגישים שאתם חיים את החיים של מישהו אחר, חוסר סיפוק מהעבודה, שיש בכם כח ופוטנציאל לא ממומש – המדריך עבורכם.

קרא עוד »

מנהיגות

מנהיגות: אפשר ללמוד את זה או שפשוט נולדים עם זה? האם יש תכניות לפיתוח מנהיגות שבאמת עובדות? מה זה מנהיגות? אילו סוגי מנהיגים קיימים? כל המידע.

קרא עוד »

אימון עסקי

ניתן לראות כי כל סביבת עבודה עסקית כיום הינה תחרותית במיוחד, דורשנית ודינאמית אשר מחייבת בראש ובראשונה פיתוח שוטף של חשיבה יצירתית, יכולות, וכמובן הצבת

קרא עוד »

תקשורת בין אישית

ממה מורכבת תקשורת בין אישית וכיצד ניתן לשפר אותה בחיינו? נחשוף את 6 היסודות שקיימים בכל תקשורת שאנו מבצעים וכן 6 עקרונות שכדאי ליישם על מנת לשפר את היחסים שלכם.

קרא עוד »

כאב כרוני – איך לטפל בכאב

מה זה כאב כרוני, האם יש טיפולים שיכולים לעזור, מה המחקר מראה על כאב? מאמר שנכתב על ידי מרצ'לה, מנהלת מכון פיזתורפיה שתוציא אתכם עם גישה חדשה ואופטימית לכאב.

קרא עוד »