fbpx

ראפור – מה זה ראפור

ראפור

ראפור זה היכולת לייצר תקשורת המאפשרת פתיחות, אמון ותחושת כימיה. מדובר ביכולת שלכולנו יש אותה במידה זו או אחרת, אך לא תמיד קל לנו ליישם אותה, ובמיוחד עם אנשים חדשים או אנשים שמתנהגים או חושבים שונה מאיתנו.

על פי גישת ה NLP, ראפור הוא משהו שניתן ללמוד ולפתח. כמו כל יכולת, אם אדם כלשהו מסוגל לעשות זאת, או אם אנחנו בעצמנו הצלחנו לעשות זאת פעם אחת, סימן שאנחנו יכולים לעשות זאת שוב. אז מה זה בדיוק ראפור ואיך מיישים את העקרונות? כל התשובות.

מה זה ראפור?

המילה ראפור ובצרפתית RAPPOT פירושה – כימיה או קירבה. מדובר במצב בו אדם כלשהו נמצא בתקשורת נינוחה ובטוחה עם אדם אחר או יותר. אנו חווים ראפור, באופן טבעי, עם אנשים שאיתם אנחנו מרגישים בנוח – חברים קרובים, משפחה, ועמיתים ותיקים (ואהובים) לעבודה או ללימודים.

מה המקור של המילה ראפור?

במסגרת חקירת המטפלים המצוינים, הבחינו חוקרי ה – NLP כי ישנו מצב מעניין ומיוחד מאוד בין המטפל לבין המטופל. במהלך הטיפול, החוקרים הבחינו כי ישנו דמיון רב, באופן שימוש המילים, בשפת הגוף ובטון הדיבור שלהם.

מתוך ההבחנה הזו עלו 2 מסקנות:

 1. כאשר בין בני האדם יש כימיה (ראפור) הם באופן לא מודע מתאימים את עצמם באופנים רבים – צורת ישיבה, סגנון הדיבור ועוד.
 2. ניתן לייצר ראפור עם אנשים, בעזרת קליברציה – התאמת דרך התקשורת שלנו, לדרך התקשורת שלהם. כאשר אנחנו מתבטאים בעזרת תקשורת זהה לאדם שמולנו, הן אנחנו והן האדם שמולנו, מרגישים שישנה קרבה מסוימת בנינו.

היתרונות ביצירת ראפור

כולנו מכירים את הסיטואציה שבה אנחנו רוצים לסייע לאדם כלשהו ולתת לו ביקורת בונה, ועם זאת, נדמה שלא משנה מה אנחנו אומרים – הוא לוקח בצורה קשה, נעלב ואף מתעצבן.

וככל הנראה כולנו מכירים גם את הצד השני, שלא משנה מה האדם שמולנו רוצה לומר, כמה חשוב או טוב זה יהיה, אנחנו פשוט לא מעוניינים להקשיב לו.

שני המצבים הללו הינם מצבים של העדר ראפור בין שני הצדדים.

מתוך 2 הדוגמאות הקצרות הללו, ניתן לשים לב לחשיבות של יצירת ראפור בחיינו  – כאשר ישנה כימיה בין שני הצדדים קל לנו יותר לתקשר, להיות פתוחים, להקשיב, להביע דעה ולשתף.

במסגרת קורס NLP, המשתתפים לומדים לעומק את יסודות הראפור וכן מתרגלים זאת בדרכים שונות.

באילו תחומים לדעתכם ראפור יכול לסייע לנו?

חשבתם נכון! בלא מעט תחומים! בין אם עם המשפחה, בקריירה, בלימודים, בעולם העסקים או בתור לסופר, אם נדע להתחבר לאנשים בצורה טובה, נוכל לפתח מערכות יחסים (קצרות וארוכות) בצורה שתשפיע על חיינו ועל חיי אחרים – לטובה.

ראפור בעסקים
יצירת ראפור = חיבור ללקוחות, מנהלים, עובדים וקולגות

 

מספר דוגמאות למה ראפור מאפשר לנו לעשות בחיים:

 • להעביר מסר בצורה שתתקבל ותתפרש באופן שרצינו.
 • לזהות את הבעיה והמצוקה של הצד השני, ולדעת להגיב בהתאם.
 • לדעת להתמודד עם בעיות תקשורת וריבים בצורה שעושה לשני הצדדים טוב .
 • להתחבר בקלות לאנשים חדשים.
 • להשתלב בצורה טובה בקבוצה של אנשים.
 • להשפיע על הילדים שלנו בדרך שאנחנו רוצים.
 • לשמור על יחסים טובים עם הבוס, בת/בן הזוג, הילדים או הקרובים.
 • ליצור חיבור מהיר עם לקוח ובכך למכור בצורה טובה יותר.
 • להעלות את רמת השירות שלנו בעבודה.
 • לאפשר לאנשים להפתח בפנינו ולחשוף נושאים עמוקים.
 • להיות אהובים יותר על ידי אנשים – להרגיש הערכה כלפי יותר אנשים.

 

נקודת המפתח – ראפור זה לא מקרי

רבים מאיתנו חושבים (ומסיבה מוצדקת) שפשוט מטבע הדברים שיש אנשים שיהיה לנו חיבור איתם ויהיו אנשים שלא יהיו לנו חיבור איתם – נשמע טבעי לגמרי.

השאלה היא, האם היו מקרים בחיים שלכם, שרציתם שיהיה לכם חיבור עם אדם או קבוצה ובכל זאת זה לא קרה? מה אם זה לא היה גזרת גורל? 

הסיבות הטבעיות ליצירת חיבור עם אנשים הן: תחביבים משותפים, מטרה משותפת, הכרות מוקדמת, חברים משותפים וכן הלאה.

ובכל זאת אנחנו שמים לב שלא מדובר במשהו קבוע וחד משמעי:

יכולים להיות אנשים שאוהבים לשחק טניס כמונו ובכל זאת לא נתחבר אליהם.

ויכול להיות שלא יהיה לנו שום תחביב משותף עם הגבר שמולנו, ובכל זאת הוא יהפוך להיות בן הזוג שלנו.

נקודת המפתח היא, שאין דבר אחד שקובע האם יהיה בין שני אנשים חיבור או לא, אך מה שכן – כאשר אנשים מרגישים שיש בניהם דמיון/שפה משותפת הם מרגישים חיבור.

איך מבססים ראפור?

ניתן לפתח ראפור, וכעת הגענו לחלק חשוב – כיצד ניתן לעשות זאת. החלק הכי חשוב הוא – לעשות זאת מכוונה אמיתית ליצירת חיבור ולא לשם העמדת פנים. עם כל "הטכניקות", בסופו של דבר, אם אנחנו לא מעוניינים באמת ליצור חיבור עם האדם שמולנו, אלא רק רוצים להעמיד פנים, יהיה לנו קשר לעשות זאת.

אז לאחר שהחלטנו שיש לנו כוונה ליצור חיבור עם האדם שמולנו, ניתן לחלק את הצעדים הבאים בחלוקה גסה לשני חלקים:

חלק #1 – שפה משותפת

יצירת שפה משותפת עם האדם שמולנו יוצרת ראפור. בשפה משותפת הכוונה להתאמה בסגנון הדיבור, שפת הגוף והטון. בצורה זו, נשדר לאדם שמולנו (לתת המודע שלו) כי יש בנינו התאמה.

ניתן לעשות זאת על ידי שיקוף מסוגים שונים: שיקוף ישיר ושיקוף עקיף.

במסגרת השיקוף הישיר אנחנו נחקה את שפת הגוף והטון של האדם שנמצא מולנו במדויק:

 • הוא יושב זקוף – אנחנו נשב זקוק.
 • הוא משלב ידיים – אנחנו נשלב ידיים.
 • הוא מדבר לאט – אנחנו נדבר לאט.
 • האדם עושה שימוש במילים מסוימות – נשתמש גם כן באותה מילה
 • וכן הלאה.

 במסגרת השיקוף העקיף, אנחנו נלמד את העקרונות המנחים את התקשורת של האדם שמולנו, ונשתמש בהן באופן שונה:

 • במידה ואנחנו מזהים שאדם לחוץ והוא עושה זאת על ידי דיבור מהיר – אנחנו נוכל לעשות זאת על ידי הזזת הרגל בצורה מהירה.
 • במידה ואנחנו מזהים שאדם מסוגר והוא עושה זאת על ידי שילוב הידיים – נוכל אנחנו לעשות זאת על ידי שילוב הרגליים.
 • במידה ואדם משחק בעט, נוכל אנחנו להקיש עם האצבע על הכיסא באותו הקצב.

 

חלק #2  – הבנת העולם הפנימי

ביצירת שפה משותפת, שמנו לב בעיקר לדברים חיצוניים ואילו כאן, אנחנו שמים לב יותר לפרשנות, לרגשות ולדרך שהאדם שמולנו רואה את הדברים.

במסגרת הבנת העולם הפנימי נרצה להבין מה החוש הדומיננטי אצל האדם שמולנו: האם הוא שמיעתי, קינססט, ויזואלי?

האם הוא מדבר על עצמו באופן ישיר או דרך דוגמאות על אחרים?

מה המטה-פרוגרמס וכן הסאב מודליטיז שלו?

האם הוא ממוקד מטרה או אנשים? מונע ממוטיבציה שלילית או חיובית?

 

זכרו,  לאחר שיצרנו בסיס תקשורת טוב עם האדם שמולנו, נוכל להוביל ולהשפיע על השיחה בצורה הרבה יותר משמעותית ואמיתית.

במסגרת קורס NLP אונליין, אנחנו צוללים פנימה לעולם הראפור, נותנים דוגמאות נוספות, ומשימות, שיעזרו לכם להתאמן ולהתמחות ביצירת ראפור עם אנשים.

הרצאת קבלת החלטות

הרצאת קבלת החלטות

במסגרת הרצאת קבלת החלטות נדון, נתרגל ונלמד שלב אחר שלב את התהליך לקבלת החלטות. במסגרת ההרצאה נדון על טעויות נפוצות בקבלת החלטות, על המנגנונים הקוגנטיביים

קרא עוד »
סדנת קבלת החלטות

סדנת קבלת החלטות

במסגרת סדנת קבלת החלטות נפצח שלב אחר שלב את התהליך המלא לקבלת החלטות. במסגרת הסדנה נדון על טעויות נפוצות בקבלת החלטות, על המנגנונים הקוגנטיביים (מוחיים)

קרא עוד »
איך להתמודד עם ביישנות

איך להתמודד עם ביישנות

בעוד שאנשים רבים יכולים להיזכר במקרים שבהם חוו תחושת ביישנות, החלת התווית "אני ביישן" על עצמך יכולה להיות מעכבת ביותר. אנשים הרואים עצמם ביישנים מאמינים

קרא עוד »
אסרטיביות

אסרטיביות

אסרטיביות היא סוג של התנהגות המשמשת לביטוי צרכיו של אדם באופן בריא וחברתי. להיות אסרטיבי יכול להועיל במגוון מצבים חברתיים, אם כי יכולות להיות לכך

קרא עוד »
פתיחת עוסק פטור

פתיחת עוסק פטור

מזל טוב! מעוניינים בפתיחת עוסק פטור? הגעתם למקום הנכון. במדריך שלפניכם תמצאו את המידע החשוב ביותר, רגע לפני שאתם הולכים לצאת לדרך עצמאית. נשמח לסייע

קרא עוד »
קורס יזמות

קורס יזמות חינם

קורס יזמות חינם הינו קורס שיקח אתכם החל מהצעדים הראשונים בעולם היזמות ועד לשלבים של עסק, אמיתי, חי והכי חשוב – שלכם. הגיע הזמן לדעת כל

קרא עוד »
דימוי עצמי

מה זה דימוי עצמי

דימוי עצמי הוא חלק מקונספט "העצמי" אשר חיוני להבנת התפיסה של "פסיכולוגיה חיובית". "זה לא מה שאתה אומר בקול בעזרת הפה שלך שקובע את חייך,

קרא עוד »
ספרים על זוגיות ואהה

ספרים על זוגיות ואהבה

כפי שכתב ויליאם שייקספיר פעם: "דרכה של אהבת אמת מעולם לא הייתה קלה".אין ספק כי מדובר בתובנה אשר נוגעת בנקודה רגישה אצל רבים מאיתנו, ועם

קרא עוד »
טיפים למוטיבציה

טיפים למוטיבציה

רוצים להתמלא באנרגיה רגע לפני אירוע חשוב? מנסים להבין איך להתגבר על דחיינות וקושי? רוצים להבין מה מניע אתכם? שלום לכולם, הכירו את מילת המפתח

קרא עוד »
פחד במה - איך להתמודד

איך להתמודד עם פחד במה

כל אחד מאיתנו נדרש לעמוד לפני קהל – בני-משפחה, חברים, חברים לעבודה, כיתת לימוד, ישיבת צוות, ישיבת הנהלה וכדומה. לא תמיד זה קל. פחד במה

קרא עוד »
קורס מנהיגות

קורס מנהיגות

קורס מנהיגותתוכן ענייניםמה זה ראפור?מה המקור של המילה ראפור?מתוך ההבחנה הזו עלו 2 מסקנות:היתרונות ביצירת ראפורמספר דוגמאות למה ראפור מאפשר לנו לעשות בחיים:נקודת המפתח –

קרא עוד »
איך להתמודד עם כישלון

איך להתמודד עם כישלון

לא פעם עצרנו את עצמנו מלעשות דבר רק בגלל שפחדנו מהתוצאה, זה קורה לכולנו, הפחד מכישלון גובר על ההתלהבות מהצלחה בהרבה מהמקרים ואנו עוצרים עצמנו

קרא עוד »
מתח נפשי תסמינים

מתח נפשי – תסמינים

לאורך שנות חייו, מתמודד האדם עם סיטואציות מורכבות ואירועים מלחיצים שמביאים למתח נפשי. אצל כל אדם, מתבטא המתח הנפשי בצורה אחרת וחשוב להדגיש כי אין

קרא עוד »
חשיבה חיובית

חשיבה חיובית

״תחשוב טוב יהיה טוב״ חשיבה חיובית היא גישה שאומצה בשנים האחרונות על ידי פסיכולוגים, פסיכיאטרים ומטפלים שבבסיסה עומדת התובנה כי חשיבה חיובית עוזרת להגיע להצלחה, התמדה

קרא עוד »
אימון עסקי

אימון עסקי

ניתן לראות כי כל סביבת עבודה עסקית כיום הינה תחרותית במיוחד, דורשנית ודינאמית אשר מחייבת בראש ובראשונה פיתוח שוטף של חשיבה יצירתית, יכולות, וכמובן הצבת

קרא עוד »
קבלת החלטות

קבלת החלטות

לגור במרכז או בפריפריה? להתחתן על פי ההלכה או בחתונה אזרחית? ללמוד באוניברסיטה או דרך קורסים אונליין? להתחיל לנגן בגיטרה או בחלילית? הנושא של קבלת

קרא עוד »
כאב כרוני - התמודדות עם כאב

כאב כרוני – איך לטפל בכאב

מה זה כאב כרוני, האם יש טיפולים שיכולים לעזור, מה המחקר מראה על כאב? מאמר שנכתב על ידי מרצ'לה, מנהלת מכון פיזתורפיה שתוציא אתכם עם גישה חדשה ואופטימית לכאב.

קרא עוד »
הערכה עצמית

הערכה עצמית

כולנו יודעים כי הערכה עצמית היא חלק חשוב בסיפוק ובהצלחה האישית שלנו. במדריך הבא נסביר מה זה הערכת עצמית, מה מחקרים מראים וכיצד ניתן לשפר את ההערכה העצמית שלנו.

קרא עוד »
מאמן NLP - אימון NLP

מאמן NLP – אימון אישי NLP

אימון אישי בשיטת NLP הינו אימון שיכול לסייע בכל תחום בחיים: קריירה, זוגיות, תחביבים, יצירת הרגלים, כסף, משפחה והתפתחות אישית. ערן שני מאמן NLP כאן עבורכם.

קרא עוד »
השפעת הסביבה

השפעת הסביבה

לסביבה יש כח אדיר על החיים שלנו – לפעמים הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. אז מה השפעת הסביבה? ואיך ניתן לשפר את החיים שלנו בעזרת שינוי סביבה? כל המידע.

קרא עוד »
תקשורת בין אישית

תקשורת בין אישית

ממה מורכבת תקשורת בין אישית וכיצד ניתן לשפר אותה בחיינו? נחשוף את 6 היסודות שקיימים בכל תקשורת שאנו מבצעים וכן 6 עקרונות שכדאי ליישם על מנת לשפר את היחסים שלכם.

קרא עוד »
הגשמת חלומות - 10 הצעדים

הגשמת חלומות

תהליך הגשמת חלומות יכול לשנות לכם את החיים. אם אתם מרגישים שאתם חיים את החיים של מישהו אחר, חוסר סיפוק מהעבודה, שיש בכם כח ופוטנציאל לא ממומש – המדריך עבורכם.

קרא עוד »
מנהיגות - מה זה מנהיג

מנהיגות

מנהיגות: אפשר ללמוד את זה או שפשוט נולדים עם זה? האם יש תכניות לפיתוח מנהיגות שבאמת עובדות? מה זה מנהיגות? אילו סוגי מנהיגים קיימים? כל המידע.

קרא עוד »
איך לעשות שינוי בחיים

איך לעשות שינוי בחיים

אתם חוזרים בכל יום יותר ויותר עייפים מהעבודה או מהלימודים – ופשוט נמאס לכם. 4 צעדים פשוטים לאיך לעשות שינוי בחיים ב 2020 יסייעו לכם לשנות את המצב.

קרא עוד »
התמודדות עם לחץ

התמודדות עם לחץ

התמודדות עם לחץ הינה יכולת קריטית בחיים. במדריך הבא תכירו טיפים מעולים שנכתבו על ידי קואצ'ר. אורח חיים בריא, תכנית 4A, מדיטציה, ניהול זמן – הם רק חלק מהטיפים.

קרא עוד »
שנות העשרים

שנות העשרים

8 מתוך 10 הרגעים הכי חשובים בחיים מתרחשים עד גיל 35. 66% מהעלייה בשכר מתרחשת ב10 השנים הראשונות בעבודה. כל המידע שחובה לדעת על שנות העשרים ולמה הן כה חשובות

קרא עוד »
קואצינג - אימון אישי

קואצ'ינג

אם בעבר פסיכולוג היווה כאופציה היחידה כאשר אדם חש תקיעות או בלבול. כיום, קואצ'ינג ובעברית: אימון אישי, מהווה אלטרנטיבה מצוינת לשינוי אמיתי בחיים ולהשגת מטרות.

קרא עוד »
רשימת רגשות

רשימת רגשות

עצב, שמחה, אושר, ייאוש, אכזבה, ציפייה, חמלה ואהבה – הן רק חלק קטן מרשימת הרגשות שלנו. כנסו וקבלו את הרשימה המלאה מחולקת בצורה מסודרת, יפה, צבעונית וברורה.

קרא עוד »
50 משפטי מוטיבציה

משפטי מוטיבציה

מוכנים להתמלא באנרגיה בעזרת משפטי מוטיבציה? "ההצלחה אינה סתם מוצאת אותך, עלייך לצאת החוצה ולקחת אותה בעצמך". 50 משפטים בעברית ובאנגלית הכי טובים שתראו!

קרא עוד »
קואצ'ר - מאמן אישי

קואצ'ר

אם המטרה לא ברורה, אם הדרך לא סלולה, ואם אתם מרגישים תקיעות והדרדרות – קואצ'ר יכול לסייע לכם בדרך החדשה. עם עשרות לקוחות קודמים, ביחד נפעל, נתרגש, נלמד ונצליח.

קרא עוד »
הרגלים של אנשים בריאים

הרגלים של אנשים בריאים

לכולנו יש אדם קרוב או רחוק, שאנחנו נדהמים לראות כיצד הוא שומר על הגוף והנפש שלנו. אז איך הוא ואחרים עושים זאת? נחשוף את ההרגלים של אנשים בריאים.

קרא עוד »
סדנאות התפתחות אישית

התפתחות אישית

התפתחות אישית – צמד מילים מפוצץ, שרבים מנסים לפצח את המשמעות שלו. בסטרונגר, נעשה לכם סדר: בעזרת כלים, הסברים וליווי, תקבלו את הידע והמיומנויות שיסייעו לכם בדרך.

קרא עוד »
שינה

שינה

יש סיבה טובה שאנחנו מבלים שליש מחיינו בשינה. המדריך המלא על חשיבות השינה, המחלות האפלות שצפויות לאדם שסובל מחוסר שינה, וטיפים פרקטים לשינה טובה יותר.

קרא עוד »
מנטור - אדם ללמוד ממנו

מנטור

מנטור הוא אדם שיכול ללוות אותנו בדרך שאנו עושים כיוון שהוא כבר השיג את מה שאנחנו רוצים להשיג. קיראו עוד על החשיבות של מנטור ומדוע הוא חשוב בהתפתחות שלנו.

קרא עוד »
הלמה שלנו פסיכולוגי

קאיזן

כולנו רוצים להיות בריאים, חכמים, ומאושרים יותר. אז למה כל כך קשה לנו לעשת את השינוי שאנחנו יודעים שאנחנו אמורים לעשות? דרך הקאיזן נותנת לנו את הפיתרון

קרא עוד »
הצבת מטרות - גילוי הלמה

למצוא את ה"למה"

למה כשאנשים במצבי קיצון, ההתנהגות משתנה בחדות, ולמה קל לי יותר ללמוד חומר שמעניין אותי מאשר כשמכריחים אותי. איך להציב מטרה ולהשיג אותה באמצעות הלמה שלי

קרא עוד »