fbpx

למצוא את ה”למה”

הצבת מטרות - גילוי הלמה

אחת השאלות הכי חשובות שאם נענה עליה ונבין אותה באמת נדע להכיר את עצמנו טוב יותר, להציב ולהשיג מטרה, להתמיד לאורך זמן ולעשות שינויים שאנחנו צריכים היא – הלמה.

סיימון סינק, נואם בטד על “הלמה שלנו” באנגלית.

הלמה תיתן לכם את הכח להשיג את המטרה

כשאנחנו מאמינים בסיבה שבגללה התחלנו את המסע המטורף, אנחנו מקבלים משמעות, כח והתמדה שעוזרים לנו להשיג את המטרה.

מכירים את זה שאתם יודעים בדיוק מה אתם צריכים לעשות – לקום עכשיו ולא לחזור לישון, לעשות בדיקה אצל רופא, לאכול בריא יותר, לישון יותר מוקדם) אבל בכל זאת זה לא קורה?

יש סיבה. הכל נמצא אצלנו במח. הסיבה שלמרות שאנחנו יודעים מה אנחנו רוצים לעשות אנחנו לא מקבלים החלטה לעשות את זה היא ששניהם נמצאים באיזורים שונים במח!

כן, אשכרה. כשיש לנו מטרה, המח יודע לנתח את זה בחלק “החיצוני” במח שאחראי על שפה, ניתוח צורות והיגיון. הכל טוב ויפה. אבל בשביל לקבל החלטה, צריך שהדבר יקלט בחלק “הפנימי” במח שאחראי בין היתר על קבלת החלטות ורגשות.

כדי להפוך את המטרה למעשית צריך להוסיף לה את הלמה והאיך (שעליו נדבר בהמשך).

למה “להכריח” זה לא הפתרון

למה קל לנו ללמוד או לעשות משהו שאנחנו אוהבים וקשה לנו לעשות משהו שמכריחים אותנו גם אם זה בדיוק אותה המטרה?

כי הלמה שונה!

הדברים שאנחנו מצליחים בהם ומתמידים בהם הם בסופו של דבר, הדברים שיש מאחוריהם את הסיבה הכי חזקה.

כשהלמה שלי הופך מ:אני חייב” ל”אני רוצה…” להפוך את החיים שלי לאנרגטיים יותר, להרגיש טוב יותר, הדרייב עולה, וההחלטות לעשות את הצעד הבא יתחילו לבוא.

להבין את הסיבה האמיתית למשהו שקורה לנו זה כבר היבט פסיכולוגי

למה חשוב לי לרדת במשקל?

למה היום אני יותר אנרגטי ושמח מבדרך כלל?

למה אני מעשן?

למה אני עצבני?

פעמים רבות בתור קואצ’ר, אני מגלה כי הסיבה שהמתאמן שלי לא מוצא את הלמה שלו היא – כי הלמה האמיתי מוסתר במספר שכבות של סיבות שטחיות יותר – “התירוצים שלנו”.

רק כשנבין את הלמה האמיתי נוכל לשנות את הגישה מהשורש ולהגיע לפתרון.

בואו ניקח לדוגמה את “למה אני אוכל כל כך הרבה” – היום זה מוכח כי יש אכילה רגשית. אם תשאלו אדם מדוע הוא אוכל ללא הפסקה, סיכוי גבוה שהוא יגיד כי הוא אוהב אוכל, כי הוא לא יכול בלי זה. אך, אם מנתחים לעומק את הדברים, מתגלה משהו עמוק יותר שמסתתר. זה יכול להיות חוסר ביטחון, מצוקה נפשית כלשהי כמו פרידה, כישלון בתחום כלשהו, או כל סיבה אחרת.

העניין הוא שברגע שמגיעים ללמה האמיתי, אפשר לעבוד על לפתור אותו, כי ביטחון ניתן לשפר, כמו שזוגיות ניתן לבנות מחדש. וברגע שזה קורה, תוצאות הלוואי אוטומטי ישתפרו.

הלמה שלנו פסיכולוגי

כשהלמה הוא חזק אנחנו יכולים לעשות כל דבר.

למה להתאמן?

אני מפסל ושולט על הגוף, זה מעניק לי חוסן מנטלי, זה נוגד דיכאון, זה מונע מחלות, מעלה ביטחון.

אז קורה, קורה שנופלים, קורה שלא רואים את השינוי, אבל כשאתם יודעים למה אתם עושים את זה, כשאתם יודעים לדמיין את עצמגן משיגים את התוצאה וזה הדבר הכי מדהים שיש, אז גם ימים פחות טובים יעברו.

זאת הסיבה שאנשים במצבי קיצון עושים שינויים הרבה יותר חדים –

כשאתה בסכנת חיים הלמה הוא ברור אני רוצה לשרוד, דבר כזה יגרום לנו לעבוד הרבה יותר חזק מאשר “להרגיש יותר בריא”. החוכמה היא לא להגיע למצב הקיצון כדי שהלמה יהיה חזק.

תמצאו את הלמה האמיתי שלכם, ותהליך ההתפתחות האישית יתחיל מבפנים.

אסרטיביות

אסרטיביות

אסרטיביות היא סוג של התנהגות המשמשת לביטוי צרכיו של אדם באופן בריא וחברתי. להיות אסרטיבי יכול להועיל במגוון מצבים חברתיים, אם כי יכולות להיות לכך

קרא עוד »
פתיחת עוסק פטור

פתיחת עוסק פטור

מזל טוב! מעוניינים בפתיחת עוסק פטור? הגעתם למקום הנכון. במדריך שלפניכם תמצאו את המידע החשוב ביותר, רגע לפני שאתם הולכים לצאת לדרך עצמאית. נשמח לסייע

קרא עוד »
קורס יזמות

קורס יזמות חינם

קורס יזמות חינם הינו קורס שיקח אתכם החל מהצעדים הראשונים בעולם היזמות ועד לשלבים של עסק, אמיתי, חי והכי חשוב – שלכם. הגיע הזמן לדעת כל

קרא עוד »
דימוי עצמי

מה זה דימוי עצמי

דימוי עצמי הוא חלק מקונספט “העצמי” אשר חיוני להבנת התפיסה של “פסיכולוגיה חיובית”. “זה לא מה שאתה אומר בקול בעזרת הפה שלך שקובע את חייך,

קרא עוד »
ספרים על זוגיות ואהה

ספרים על זוגיות ואהבה

כפי שכתב ויליאם שייקספיר פעם: “דרכה של אהבת אמת מעולם לא הייתה קלה”.אין ספק כי מדובר בתובנה אשר נוגעת בנקודה רגישה אצל רבים מאיתנו, ועם

קרא עוד »
טיפים למוטיבציה

טיפים למוטיבציה

רוצים להתמלא באנרגיה רגע לפני אירוע חשוב? מנסים להבין איך להתגבר על דחיינות וקושי? רוצים להבין מה מניע אתכם? שלום לכולם, הכירו את מילת המפתח

קרא עוד »
פחד במה - איך להתמודד

איך להתמודד עם פחד במה

כל אחד מאיתנו נדרש לעמוד לפני קהל – בני-משפחה, חברים, חברים לעבודה, כיתת לימוד, ישיבת צוות, ישיבת הנהלה וכדומה. לא תמיד זה קל. פחד במה

קרא עוד »
קורס מנהיגות

קורס מנהיגות

קורס מנהיגותתוכן ענייניםהלמה תיתן לכם את הכח להשיג את המטרהלמה “להכריח” זה לא הפתרוןלהבין את הסיבה האמיתית למשהו שקורה לנו זה כבר היבט פסיכולוגיכשהלמה הוא

קרא עוד »
איך להתמודד עם כישלון

איך להתמודד עם כישלון

לא פעם עצרנו את עצמנו מלעשות דבר רק בגלל שפחדנו מהתוצאה, זה קורה לכולנו, הפחד מכישלון גובר על ההתלהבות מהצלחה בהרבה מהמקרים ואנו עוצרים עצמנו

קרא עוד »
ראפור

ראפור – מה זה ראפור

ראפור זה היכולת לייצר תקשורת המאפשרת פתיחות, אמון ותחושת כימיה. מדובר ביכולת שלכולנו יש אותה במידה זו או אחרת, אך לא תמיד קל לנו ליישם

קרא עוד »
מתח נפשי תסמינים

מתח נפשי – תסמינים

לאורך שנות חייו, מתמודד האדם עם סיטואציות מורכבות ואירועים מלחיצים שמביאים למתח נפשי. אצל כל אדם, מתבטא המתח הנפשי בצורה אחרת וחשוב להדגיש כי אין

קרא עוד »
חשיבה חיובית

חשיבה חיובית

״תחשוב טוב יהיה טוב״ חשיבה חיובית היא גישה שאומצה בשנים האחרונות על ידי פסיכולוגים, פסיכיאטרים ומטפלים שבבסיסה עומדת התובנה כי חשיבה חיובית עוזרת להגיע להצלחה, התמדה

קרא עוד »
אימון עסקי

אימון עסקי

ניתן לראות כי כל סביבת עבודה עסקית כיום הינה תחרותית במיוחד, דורשנית ודינאמית אשר מחייבת בראש ובראשונה פיתוח שוטף של חשיבה יצירתית, יכולות, וכמובן הצבת

קרא עוד »
קבלת החלטות

קבלת החלטות

לגור במרכז או בפריפריה? להתחתן על פי ההלכה או בחתונה אזרחית? ללמוד באוניברסיטה או דרך קורסים אונליין? להתחיל לנגן בגיטרה או בחלילית? הנושא של קבלת

קרא עוד »
כאב כרוני - התמודדות עם כאב

כאב כרוני – איך לטפל בכאב

מה זה כאב כרוני, האם יש טיפולים שיכולים לעזור, מה המחקר מראה על כאב? מאמר שנכתב על ידי מרצ’לה, מנהלת מכון פיזתורפיה שתוציא אתכם עם גישה חדשה ואופטימית לכאב.

קרא עוד »
הערכה עצמית

הערכה עצמית

כולנו יודעים כי הערכה עצמית היא חלק חשוב בסיפוק ובהצלחה האישית שלנו. במדריך הבא נסביר מה זה הערכת עצמית, מה מחקרים מראים וכיצד ניתן לשפר את ההערכה העצמית שלנו.

קרא עוד »
מאמן NLP - אימון NLP

מאמן NLP – אימון אישי NLP

אימון אישי בשיטת NLP הינו אימון שיכול לסייע בכל תחום בחיים: קריירה, זוגיות, תחביבים, יצירת הרגלים, כסף, משפחה והתפתחות אישית. ערן שני מאמן NLP כאן עבורכם.

קרא עוד »
השפעת הסביבה

השפעת הסביבה

לסביבה יש כח אדיר על החיים שלנו – לפעמים הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. אז מה השפעת הסביבה? ואיך ניתן לשפר את החיים שלנו בעזרת שינוי סביבה? כל המידע.

קרא עוד »
תקשורת בין אישית

תקשורת בין אישית

ממה מורכבת תקשורת בין אישית וכיצד ניתן לשפר אותה בחיינו? נחשוף את 6 היסודות שקיימים בכל תקשורת שאנו מבצעים וכן 6 עקרונות שכדאי ליישם על מנת לשפר את היחסים שלכם.

קרא עוד »
הגשמת חלומות - 10 הצעדים

הגשמת חלומות

תהליך הגשמת חלומות יכול לשנות לכם את החיים. אם אתם מרגישים שאתם חיים את החיים של מישהו אחר, חוסר סיפוק מהעבודה, שיש בכם כח ופוטנציאל לא ממומש – המדריך עבורכם.

קרא עוד »
מנהיגות - מה זה מנהיג

מנהיגות

מנהיגות: אפשר ללמוד את זה או שפשוט נולדים עם זה? האם יש תכניות לפיתוח מנהיגות שבאמת עובדות? מה זה מנהיגות? אילו סוגי מנהיגים קיימים? כל המידע.

קרא עוד »
איך לעשות שינוי בחיים

איך לעשות שינוי בחיים

אתם חוזרים בכל יום יותר ויותר עייפים מהעבודה או מהלימודים – ופשוט נמאס לכם. 4 צעדים פשוטים לאיך לעשות שינוי בחיים ב 2020 יסייעו לכם לשנות את המצב.

קרא עוד »
התמודדות עם לחץ

התמודדות עם לחץ

התמודדות עם לחץ הינה יכולת קריטית בחיים. במדריך הבא תכירו טיפים מעולים שנכתבו על ידי קואצ’ר. אורח חיים בריא, תכנית 4A, מדיטציה, ניהול זמן – הם רק חלק מהטיפים.

קרא עוד »
שנות העשרים

שנות העשרים

8 מתוך 10 הרגעים הכי חשובים בחיים מתרחשים עד גיל 35. 66% מהעלייה בשכר מתרחשת ב10 השנים הראשונות בעבודה. כל המידע שחובה לדעת על שנות העשרים ולמה הן כה חשובות

קרא עוד »
קואצינג - אימון אישי

קואצ’ינג

אם בעבר פסיכולוג היווה כאופציה היחידה כאשר אדם חש תקיעות או בלבול. כיום, קואצ’ינג ובעברית: אימון אישי, מהווה אלטרנטיבה מצוינת לשינוי אמיתי בחיים ולהשגת מטרות.

קרא עוד »
רשימת רגשות

רשימת רגשות

עצב, שמחה, אושר, ייאוש, אכזבה, ציפייה, חמלה ואהבה – הן רק חלק קטן מרשימת הרגשות שלנו. כנסו וקבלו את הרשימה המלאה מחולקת בצורה מסודרת, יפה, צבעונית וברורה.

קרא עוד »
50 משפטי מוטיבציה

משפטי מוטיבציה

מוכנים להתמלא באנרגיה בעזרת משפטי מוטיבציה? “ההצלחה אינה סתם מוצאת אותך, עלייך לצאת החוצה ולקחת אותה בעצמך”. 50 משפטים בעברית ובאנגלית הכי טובים שתראו!

קרא עוד »
קואצ'ר - מאמן אישי

קואצ’ר

אם המטרה לא ברורה, אם הדרך לא סלולה, ואם אתם מרגישים תקיעות והדרדרות – קואצ’ר יכול לסייע לכם בדרך החדשה. עם עשרות לקוחות קודמים, ביחד נפעל, נתרגש, נלמד ונצליח.

קרא עוד »
הרגלים של אנשים בריאים

הרגלים של אנשים בריאים

לכולנו יש אדם קרוב או רחוק, שאנחנו נדהמים לראות כיצד הוא שומר על הגוף והנפש שלנו. אז איך הוא ואחרים עושים זאת? נחשוף את ההרגלים של אנשים בריאים.

קרא עוד »
סדנאות התפתחות אישית

התפתחות אישית

התפתחות אישית – צמד מילים מפוצץ, שרבים מנסים לפצח את המשמעות שלו. בסטרונגר, נעשה לכם סדר: בעזרת כלים, הסברים וליווי, תקבלו את הידע והמיומנויות שיסייעו לכם בדרך.

קרא עוד »
שינה

שינה

יש סיבה טובה שאנחנו מבלים שליש מחיינו בשינה. המדריך המלא על חשיבות השינה, המחלות האפלות שצפויות לאדם שסובל מחוסר שינה, וטיפים פרקטים לשינה טובה יותר.

קרא עוד »
מנטור - אדם ללמוד ממנו

מנטור

מנטור הוא אדם שיכול ללוות אותנו בדרך שאנו עושים כיוון שהוא כבר השיג את מה שאנחנו רוצים להשיג. קיראו עוד על החשיבות של מנטור ומדוע הוא חשוב בהתפתחות שלנו.

קרא עוד »
הלמה שלנו פסיכולוגי

קאיזן

כולנו רוצים להיות בריאים, חכמים, ומאושרים יותר. אז למה כל כך קשה לנו לעשת את השינוי שאנחנו יודעים שאנחנו אמורים לעשות? דרך הקאיזן נותנת לנו את הפיתרון

קרא עוד »