טנטרה

מה זה טנטרה

טנטרה היא האמנות העתיקה של מיניות מודעת. מיסטיקנים ממסורות רוחניות רבות הבינו במשך מאות שנים כי המיניות שלנו יכולה להיות כלי עוצמתי להתעוררות רוחנית. אף על פי שמרבית האנשים מקשרים באופן אוטומטי את המושג 'טנטרה' עם מין, למעשה, טנטרה עוסקת במהותה בבניה של קשרים עוצמתיים יותר – בין אם זה עם עצמנו או עם בני או בנות זוגנו.

אחרי הכל, המילה 'טנטרה' – שמקורה בשפת הסנסקריט העתיקה – פירושה "רשת" או "לטוות אנרגיה". בפועל, הטנטרה נועדה לאפשר לאנשים להגיע להארה: להתעלות מעל המישור הגשמי על ידי עיסוק במין מדיטטיבי עמוק, ספונטני ואינטימי. על נושא הטנטרה נדון בהרחבה במאמר הבא.

כיצד טנטרה מסייעת לאנשים לשפר את התקשורת עם גופם

בדומה ליוגה, גם הטנטרה קשורה למודעות פיזית ורוחנית. כשאתה לומד ומתרגל טנטרה, אתה מתחבר יותר לגופך, מגלה מה מעניק לו הנאה ולומד אודות הדרך בה הוא חווה אותה. זה מאפשר לך לשים לב טוב יותר לרצונות ולצרכים של הגוף שלך ולוודא שהם מתקיימים. בנוסף, האנרגיות שאתה מתעל במהלך מין טנטרי זורמות בכל גופך ויכולות להעצים את האורגזמה שלך.

כיצד טנטרה מאפשרת לאנשים לשפר את התקשורת עם בני זוגם

הטנטרה אינה מתמקדת רק בהגעה למצב תודעתי גבוה יותר ולשפר את הקשר בין הגוף לנפש שלנו. היא יכולה לתרום גם ליצירת קשר עמוק והרמוני יותר עם בן או בת הזוג שלנו.

כאשר אנחנו מתרגלים טנטרה, גם אנחנו וגם בני הזוג שלנו, לומדים להיות מודעים פיזית זה לגופו של האחר (וכמובן גם לגופנו שלנו), נוכחים יותר מבחינה רוחנית, ולהזין זה את זה באנרגיה שממשיכה להעצים ולהחיות את הקשר הזוגי בינינו הרבה לאחר תום האקט המיני.

מה זה טנטרה?

ניתן להסביר מה זה טנטרה כעבודה עם אנרגיה מינית. כלי רב עוצמה לחיזוק התודעה שלנו. נוכל להסתכל על כך ב – 5 מובנים שונים:

 

  1. הארוטי כמדריך לחשיפת הלא מודע

קרוב הקיום האנושי נשלט על ידי דחפים שנדחקו או לא היו מודעים בנו. הלא מודע מורכב מחוויות מן העבר שלא הצלחנו לחוות ולעבד באופן מלא. הגוף ממשיך להזכיר לנו את מה שדיכאנו, ואחת הדרכים בה הגוף עושה זאת, היא באמצעות הדחפים הארוטיים שלנו. כשאנחנו מאפשרים לחוויה שלא היינו מודעים אליה לצוף ולעלות, זה מאפשר לנו להיות נוכחים יותר בהווה שלנו.

 

  1. זרימה מינית ככלי לחיבור להווה

ברגע שמספיק מהחסמים שלנו צונחים, ניתן להיות נוכחים עמוק באנרגיה המינית שלנו. בסנסקריט, אנרגיה מינית מכונה לעתים קרובות קונדליני, או כוח חיים חיוני. בעוד שבמיניות המותנית החוויה המינית שלנו מתמקדת בשחרור מתח דרך איברי המין, הטנטרה מעודדת את הזרימה הטבעית והעליונה של אנרגיה מינית. אנרגיה מינית מתחילה להצטבר בבסיס הגוף ואז תופסת את הגוף איפה שהיא מתחברת בסופו של דבר ללב. כשלב הקונדליני נוגע ללבנו ועולה כלפי מעלה, אנו חווים את האושר של אהבה ללא תנאי. גם רגשות שצריך להרגיש יכולים לעלות ולהתנקות במהירות ככל שאנו מאפשרים להם. מהלב, האנרגיה המינית מתחילה לנוע עד לכתר הראש, שם היא פותחת אותנו לחוויית האחדות הקוסמית.

 

  1. פתיחת ערוצי אנרגיה

המיסטיקנים הקדומים שחקרו את זרימת האנרגיה המינית או כוח החיים החיוני בגוף זיהו 64,000 מרכזי אנרגיה הממוקמים לאורכו של כל הגוף. אלה נאספים לשבעה "גלגלי" אנרגיה עיקריים, הנקראים גם צ'אקרות. כאשר חוויות שהודחקו מצטברות בנו, הדבר גורם לחסימות בצ'אקרות.

הצ'אקרה הראשונה ממוקמת באזור החיץ שבין פי הטבעת לאיברי המין. מרכז זה מחבר אותנו לכדור הארץ ולהתגלמותנו הפיזית. הצ'אקרה הראשונה יכולה להיחסם מחוויות שגורמות לנו לחיות בפחד הישרדותי. דוגמה בתחום המיני היא כאשר אישה נשארת נשואה לגבר אך ורק משום שהוא מספק לה קיום נוח. היא חוששת כי שבירת קשרים מיניים תפגע במה שהיא רואה כחיוני להישרדותה. טראומה, כמו חוויה שהגוף חווה כמסכנת חיים, יכולה גם לחסום את הצ'אקרה הראשונה. אם חוויה כזו תישאר מודחקת, האנרגיה המינית לא תעבור מעבר לצ'אקרה הראשונה. כתוצאה מכך, המין יישאר ממוקד באורגזמה באברי המין. יכול להיווצר גם חוסר תפקוד מיני או העדר תשוקה.

 

הצ'אקרה השנייה ממוקמת מתחת לטבור ומחוברת לתחושת השייכות שלנו. אם המוטיבציה שלך לבחירת בן או בת הזוג המיניים שלך היא להשתלב במה שהחברה או משפחתך רוצים, אין זה סביר שהאנרגיה המינית שלך תצליח לזרום מעבר לצ'אקרה השנייה בגופך. כאשר הצ'אקרה השנייה משולבת בתרגול טנטרי, כל הרגשות שלנו לגבי דחייה ונטישה צפים אל פני השטח כדי שנוכל לחוש בהם, לקבל אותם ולשבץ אותם בתודעתנו מחדש.

 

  1. הנוהג להיות טוטאלי

טנטרה היא פרקטיקה טיפולית עבור אנשים המעוניינים להיות טוטאליים בחייהם ובמיניותם. זהו "ספורט האקסטרים" של תרגול רוחני. אחת השאלות המרכזיות שאנו שואלים את עצמנו בטנטרה היא: בכמה אושר תוכל לעמוד? או במילים אחרות: כמה תהיה מוכן להרגיש?
להיות טוטאלי פירושו לומר "כן" לכל ההיבטים בקיום הגשמי שלך – כן לרצונות שלך וכן לפחדים שלך. כאמור לעיל, תרגול טנטרי יגע בפחדים שלך מפני דחייה ונטישה ברגע שאנרגיית הקונדליני תעלה לצ'אקרה השנייה. הפחד מדחייה או נטישה נובע לעיתים קרובות מפצעי ילדות עמוקים. מה שהטנטרה למעשה מבקשת ממך, אם כן, זה להכיר בכך שהחוויות האלה קרו לך בילדותך, לקבל את זה, ולהיות מוכן לחוות מחדש את התחושות שהרגשת בילדותך, מכיוון שהן היו מכריעות מדי עבורך אז. לכן במסגרת החוויה הטנטרית מאפשרים לרגשות שמתעוררים על ידי דחייה או נטישה לעלות מחדש כדי שניתן יהיה לעבד אותן כהלכה מפרספקטיבה של אדם בוגר.

 

  1. חיים באי דואליות

האגו האנושי של האדם המודרני מבוסס על קוטביות. האגו שלנו הוא תחושת העצמי שלנו, אך אנו מגדירים את עצמנו דווקא באמצעות נקודות ייחוס חיצוניות, שלפיהן אנו קובעים למה אנו נמשכים וממה אנו נרתעים. תודעה של אחדות, לעומת זאת – הידיעה שאתה לא האגו שלך, שאתה לא הסיפור שלך – דורשת מאיתנו לחרוג ממדיניות זו ולהשמיט את הסממנים המזהים שלנו. יש שיטות רוחניות שמתעקשות שניתן לעשות זאת באמצעות הימנעות מכל הפיתויים ודיכוי של כל הפחדים.

טנטרה אומרת שהדרך לשילוב דואליות היא על ידי התמודדות עם הפיתויים והפחדים הללו באופן מלא. למשל, אולי אתה מזהה את עצמך כאדם לא רכושני שנרתע מקנאה. במציאות אתה יכול להיות מישהו שמעדיף להימנע מעומק בזוגיות כדי שלא תרגיש פגוע מדי במקרה שתאבד אדם אהוב.

תרגולי טנטרי יאפשר לך הזדמנות לחוש את כאב האובדן שנמנעת ממנו לעומק. רק על ידי קבלת הרגש הזה, תוכל לדלג מעל מכשול הדואליות הזו.

 

מה זה לא טנטרה

כמו בתחומים רבים ובזרמים שונים בתרבויות המזרח והמערב, אנחנו עשויים למצוא גישות קיצוניות, כתות ואידיאולוגיות שנויות במחלוקת. חשוב לנו כאן להבהיר, כי אנו בהחלט לא תומכים ולא מדברים על הדברים הללו, שלצערנו, עליהם אנחנו שומעים לא פעם כשמדברים על טנטרה. מי שלוקח את הגישה הטנטרית, ומנצל אותה למטרות לא לגיטימיות, עושה עוול גדול.

אז איך כן אפשר לבנות מרחב בטוח לתרגול?

  • לרכוש ספר ולתרגל זאת באופן אישי עם הפרטנר שלנו.
  • לבחור בקפידה את המורה הנכונ/ה, ולתרגל בקבוצה בטוחה ואיכותית.
  • לקרוא חוות דעת, להתייעץ, ולדעת לומר לא.

 

מה בין טנטרה ובין מיינדפולנס?

מיינדפולנס, הוא היכולת שלנו להיות נוכחים ברגע הזה, בכוונה וללא שיפוטיות. תרגול של מיינדפולנס מתבצע למעשה בכל רגע ורגע נתון. בין אם בנסיעה על הכביש, בין אם זמן לעצמנו, ובין אם בתקשורת שלנום עם אדם אחר. בזמן תרגול טנטרה, אנחנו למעשה מתרגלים את היכולת שלנו להיות עם עצמנו ועם האדם שאיתנו. ללא שיפוטיות, תוך התמסרות מלאה והתבוננות.

מה בין טנטרה ובין מדיטציה?

טנטרה נותנת לגיטימציה לעסוק בפן המיני ובאנרגיה המינית שלנו. לאלו מאיתנו שמתרגלים מדיטציה, ייתכן ונרגיש התנגדות כלשהי. כי הרי, אחד מחמשת המכשולים הוא מכשול "ההשתוקקות". מצד אחד, תוכלו למצוא זרמים שמתנגדים לטנטרה ולמה שהיא מביאה איתה. ומצד שני, ישנם זרמים שרואים בטנטרה כדרך להגיע להארה, להתמסר, ולהתמודד בצורה מיטבית יותר עם הדחפים, התשוקות וההשתוקקות שלנו.

מה בין טנטרה ובין NLP?

טנטרה היא דרך להבין את ההיבטים הנסתרים של אישיותו של האדם, לשבור חסמים ולאלץ הבנה חדשה של העצמי האמיתי של האדם. טנטרה גם מאפשרת למתרגליה לחקור ולהרחיב את כל ההיבטים של אישיותם כך שיוכלו להתחיל ולהכיר באמת את זולתם מבפנים ומבחוץ.
מאחר וטנטרה היא תרגול רוחני, המוח שלנו משחק בה תפקיד לא פחות מאשר הגוף.
כשאדם מתרגל טנטרה, הוא למעשה מנסה לחבר בין הגוף, הנפש והנשמה שלו. לכן בטנטרה, ממש כמו ב – NLP, חשיבה ממוקדת ונכונות לצאת מאזור הנוחות, הן המפתח לאיחוד החלקים האלה של העצמי. השימוש בכלים של מדיטציה או דמיון מודרך, לשם ביסוס תקשורת עם התת מודע שלנו כערוץ לשינוי דפוסי חשיבה מעכבים – נפוץ הן במסגרת טיפולים טנטריים והן בטיפולי NLP.

ספרי טנטרה

אלו מספר ספרי טנטרה שניתן לרכוש ולקרוא באנגלית:

Tantra Illuminated: The Philosophy, History, and Practice of a Timeless Tradition

The Heart of Tantric Sex: A Unique Guide to Love and Sexual Fulfillment

 

תכנית "לישון טוב"

היי! קודם כל זה זמן לומר תודה לכל המשתתפים והמשתתפות בסדנה היה נפלא! מתחת לתמונה, הכנו לכם סיכום קצר על מה היה לנו בסדנה +

קרא עוד »
סדנת דמיון מודרך

סדנת דמיון מודרך

כולנו מעוניינים בבריאות טובה, יחסים טובים, הצלחה בעבודה ומה לא. ועם זאת, רובנו נתקלים בפער גדול בין הרצון למציאות. הפער הזה בין הציפיות לבין מה

קרא עוד »
דמיון מודרך להצלחה

דמיון מודרך להצלחה

דמיון מודרך להצלחה הוא כלי יעיל, אפקטיבי ומעורר מוטיבציה שנועד לסייע לכולנו לחוות הצלחה בכל אחד מתחומי החיים. בין אם בפן הבריאותי, המשפחתי, הזוגי, הספורטיבי,

קרא עוד »
דמיון מודרך לרגיעה

דמיון מודרך לרגיעה

דמיון מודרך לרגיעה הוא כלי אפקטיבי, יעיל וזמין אשר יכול לסייע לכולנו לחוות רוגע, שלווה ונחת, ללא כל עזרים חיצונייםי אלא בעזרת משהו שיש לכולנו

קרא עוד »
טיפול בדמיון מודרך

טיפול בדמיון מודרך

אם אתם חשים תקיעות בתחום מסוים, אם יש בעיה שמלווה אתכם כבר תקופה ולא מרפה ממכם, אם אתם חשים מועקה, אם אתם מרגישים חוסר מוטיבציה,

קרא עוד »
דמיון מודרך לחרדות

דמיון מודרך לחרדות

במדריך שלפניכם תמצאו צעדים פשוטים כדי להתחיל ולבצע דמיון מודרך לחרדות. דמיון מודרך לחרדה מערבב שימוש בטכניקות ויזואליזציה אשר עוזרים לגוף שלנו להכנס למצב של רוגע.

קרא עוד »
קורס דמיון מודרך

קורס דמיון מודרך

מה בסך הכל אנחנו רוצים? בריאות, אושר, זוגיות, הגשמה בעבודה, הצלחה בקריירה? אולי לחיות עם פחות לחץ ודאגות, אולי להתגבר על אתגרים שפוגשים אותנו בתקופות

קרא עוד »
מדיטציה לחרדות

מדיטציה לחרדות

בין אם אתם מרגישים את העניין הזה על עצמכם ובין אם אתם שמים לב שהוא קיים אצל אחרים, היום כבר אי אפשר להתעלם מהחרדות שמלוות

קרא עוד »
וים הוף

וים הוף

שיטית וים הוף מעוררת סנסציה גדולה בעולם האקסטרים. אדם אחד ללא תכונות מיוחדות ששבר מעל ל-20 שיאים שונים הקשורים לחום וקור, מראה לנו כיצד הוא

קרא עוד »
דמיון מודרך

דמיון מודרך

דמיון מודרך הוא תרגול ממוקד אשר מערב את כל אחד מ-5 החושים שלנו. המדריך המלא על מה זה דמיון מודרך, דוגמאות לתרגול, השפעות על פי המחקר, דמיון מודרך לחרדות ולילדים

קרא עוד »
גלי מוח

גלי מוח

בבסיס של כל המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלנו עומדת התקשורת בין נוירונים במוח שלנו. גלי מוח – כל המידע על הסוגים, ההשפעות, המחקר וכיצד ניתן להשפיע על גלי מוח.

קרא עוד »
מדיטציה להרגעה

מדיטציה להרגעה

מדיטציה להרגעה היא דרך מעולה ואפקטיבית שיכולה לעזור להקל על הסטרס. במדריך הבא תקבלו סרטון לתרגול, הסברים, מחקרים, טיפים והדרכות שיעזרו לכם לחוות הקלה והרגעה.

קרא עוד »
מדיטציה בארגונים

מדיטציה בארגונים

מה משותף לגוגל, נוקיה, IBM, HBO, לופטנזה, נאס"א ואפל? הן לא רק חברות מעולות ומצליחות אלא הן גם מהראשונות אשר החדירו מדיטציה בארגונים. רוצים גם? כל הפרטים.

קרא עוד »
ספרי מדיטציה מומלצים

ספרי מדיטציה

עולם המדיטציה טומן בחובו אוצרות, שאלות, תשובות ותגליות יוצאות דופן. 8 ספרי מדיטציה מומלצים אשר יעזרו לכם להכיר, ללמוד, לתרגל ולהטמיע את עקרונות המדיטציה בחייכם.

קרא עוד »
סדנת מדיטציה

סדנת מדיטציה

מעוניינים בסדנת מדיטציה עם טובי המורים והמתרגלים? הכנו לכם יום תרגול מלא של מדיטציה במספר מועדים שונים לבחירה. הצטרפו לקהילת המדיטציה שלנו.

קרא עוד »
ספריית המדיטציות

ספריית המדיטציות

ברוכים הבאים לספריית המדיטציות – מאגר ענק ומתעדכן של סרטוני מדיטציה לתרגול: מדיטצית נשימה, מדיטציה למתחילים, סריקת גוף, מיינדפולנס ועוד. הכנסו ותהנו.

קרא עוד »
תרגילי נשימה

תרגילי נשימה

4 תרגילי נשימה שאתם חייבים להכיר: תרגול נשימת אש, נשימה טבעית, פראניאמה, נשימה יוגית. הגיע הזמן לחזק את הנשימה, ללמוד לנשום נכון ובעיקר להנות מחווית תרגול מעולה

קרא עוד »
מדיטציה לפני השינה

מדיטציה לפני השינה

אנשים שמקפידים לבצע מדיטציה לפני השינה ישנים שנת לילה טובה ואיכותית יותר. אנחנו כאן כדי להסביר שלב אחרי שלב איך לעשות מדיטציה לפני השינה בנוחות, בהנאה ובחיוך.

קרא עוד »
קורס מדיטציה

קורס מדיטציה

בעזרת סדרת מפגשים במסגרת קורס מדיטציה, תקבלו גישה לכלי מדהים שמאפשר לפתח מודעות וקשיבות למתרחש בגופנו וסביבתנו ובכך להתמלא באנרגיה, להרגע ובעיקר – להנות.

קרא עוד »