מדיטציה לחרדות

מדיטציה לחרדות

בין אם אתם מרגישים את העניין הזה על עצמכם ובין אם אתם שמים לב שהוא קיים אצל אחרים, היום כבר אי אפשר להתעלם מהחרדות שמלוות את חיינו. כולנו טרודים בחיי העבודה שלנו, בחיים הפרטיים שלנו, במצב הכלכלי שלנו ובשאלה "מה יהיה הלאה?". כל אלו סוגרים עלינו, וגורמים לנו לחוש שהעתיד ערפילי והמציאות של ההווה משונה, מוזרה ומעכבת. מדיטציה לחרדות היא אחת הדרכים הכי טובות להתמודד עם התחושות האלו, ואם עוד לא יצא לכם לתרגל אותה – יכול להיות שמדובר על הזמן המושלם בשבילכם להתחיל.

"נפש בריאה בגוף בריא" – זו לא סתם קלישאה

אחד הדברים הכי ברורים לנו היום, שגם הוכחו בצורה מדעית על ידי מחקרים, הוא שהגוף והנפש שלנו קשורים אחד בשני והולכים יד ביד. מה זה אומר? ובכן, כל הדברים החיצוניים שקורים לנו בחיים משפיעים על מה שמתחולל לנו בפנים, בתודעה, וההיפך. כן, כשטוב לנו אנחנו מפגינים החוצה אהבה, חיוכים וחום, ואילו כשרע לנו אנחנו מפגינים החוצה דכאון, כעסים ועצבות גדולה.

מדיטציה לחרדות מהווה תרגול נפלא עבור מי שרוצה לדאוג לכך שהגוף והנפש שלו ילכו ביחד אל עבר הטוב, ושרוצה להפחית את הסבל, העצבות והתסכולים שבחייו.

מדיטציה לחרדות – איך זה קורה בפועל?

מדיטציה לחרדות שמה במרכז את נושא החיבור של האדם אל עצמו. להבדיל משיטות אחרות שמשתפות פרטנרים בתרגולים, מדיטציה לחרדות נעשית בצורה עצמאית. כמובן שניתן לבצע מדיטציה בחברת אנשים נוספים, אבל הדגש כאן הוא על הבינכם לבין עצמכם.

קיימות כמה דרכים לתרגל מדיטציה לחרדות, אך הן כולן מתרכזות ומתמקדות בפוקוס העצמי – כלפי פנים או כלפי חוץ.

תרגול מדיטציה לחרדות – תשומת לב ממוקדת או ניטור פתוח?

בעבר היו שתי דרכים עיקריות לתרגול מדיטציה לחרדות ולתרגול מדיטציה בכלל – מדיטציה בשיטת תשומת לב ממוקדת ומדיטציה בשיטת ניטור פתוח. מדיטציה בשיטת תשומת לב ממוקדת עבדה על פי התמקדות באובייקט כלשהו לאורך זמן. לאורך ההתמקדות המתרגל היה צריך לשים לב מה לוקח את תשומת הלב שלו ומסית אותה מההתמקדות באובייקט, אילו מחשבות עולות בו בזמן ההתמקדות ואיך הוא נפתר מהן ומתפקס בחזרה על האובייקט.

לעומת זאת, תרגול מדיטציה בשיטת ניטור פתוח היתה מתמקדת במה שקורה בחוץ, במטרה לתפוס כמה שיותר אלמנטים לשם התבוננות בהם בצורה נטולת שיפוטיות לחלוטין. ההתבוננות היתה צריכה להוביל את המתרגל אל עבר זיהוי דפוסים רגשיים שונים ומאפייניהם.

תרגול מדיטציה במאה ה-21

היום תרגול מדיטציה לחרדות התאימה את עצמה גם לאופי החיים המשתנה והדינאמי שלנו וגם לחיבור בין החוץ לפנים. אז איך זה עובד?

ראשית, לפני תרגול של מדיטציה לחרדות יש לשים לב שאלמנטים שעלולים להפריע לנו. אילו אלמנטים? ובכן, טלוויזיה דולקת, מכשיר סלולרי שנמצא על מצב "רעש" וסלון עמוס בחפצים עלולים להיות כולם גורמים מפריעים שמוציאים אותנו מריכוז. לכן, עוד לפני שאתם מתחילים לתרגל יש לשים לב שכל אלו כבויים ומנוטרלים, או שתוכלו לבחור לעצמכם מקום ניטרלי יותר, נעים יותר ושקט יותר.

הכי חשוב שיהיה לכם נוח

אחרי שמצאתם את המקום הנוח שלכם לתרגול מדיטציה לחרדות – זה הזמן לשים לב לאיך אתם מתמקמים לקראת התרגול. חשוב מאוד שתרגישו שנוח לכם, אז בחרו מנח ישיבה שעושה לכם טוב. לא נוח לכם בישיבה מזרחית? אין שום בעיה – תוכלו לתרגל מדיטציה לחרדות כשאתם יושבים על כסא. בנוסף, מומלץ לשלב אביזרי מדיטציה שיהפכו את הישיבה לנוחה יותר, כמו כרית מדיטציה, שרפרף מדיטציה ועוד.

התרגול עצמו – מדיטציה לחרדות

אז בראש ובראשונה כדי שתוכלו להתחיל את התרגול ממקום מונטרל ושקט, עצמו את העיניים שלכם. החושך שתנסכו על עצמכם יביא איתו התמקדות והתפקסות בצורה הרבה יותר טובה ומזוקקת, ותוכלו ברגע הזה להתחיל לשים לב לצלילים שונים שמושמעים סביבכם. שימו לב אל הצלילים האלו, נסו לזהות מאיפה הם מגיעים, למי הם שייכים ואילו תחושות הם מעבירים בכם.

לצד הצלילים, התמקדו גם בנשימות שלכם. הרגישו איך האוויר נכנס אל הגוף שלכם באיטיות, מלטף את הדפנות הפנימיות של האף שלכם, ממלא לכם את הריאות ומכניס בכם אנרגיה מחודשת. לאט לאט נשפו אותו החוצה בחזרה, הרגישו איך הוא עובר בחזרה דרך האף שלכם או שחררו אותו בעדינות דרך חור שתצרו בין השפתיים שלכם.

מדיטציה לחרדות – להרגיש מה קורה לכם בגוף

כעת הגיע הזמן להתמקד בגוף שלכם. נסו לחוש את האיברים שלכם, מה קורה לכם ברגל? מה קורה בידיים? התחברו אל הקודקוד שלכם, אל החזה ואל חלל הבטן. נסו להבין מה אתם מרגישים בכל אחד מהאיברים האלו, האם אתם מרגישים דגדוג קל? אולי עקצוץ? אולי נמתח לכם איבר כלשהו שצריך לשחרר?

זה נשמע מעולה, אבל אני מרגיש שאני צריך הכוונה והדרכה

מדיטציה לחרדות יכולה להיעשות באופן עצמאי, אך היא בהחלט יכולה להתרחש גם תוך הדרכה של מאמן. תוכלו להרשם לקורס מדיטציה, סדנאות או אפילו לפתוח ביוטיוב, בתור התחלה, תרגול מדיטציה בהדרכה קולית.

ההדרכה מהסוג הזה תוכל להוביל אתכם להתמקדות מעולה בעצמכם, ולשלב גם נעימות עדינות שיהפכו את החוויה למעצימה ורגשית יותר.

איך זה עוזר בפועל?

ההתמקדות בעצמכם היא, בסופו של דבר, מהות החיים. ההכרה שלכם עם הצרכים של הגוף שלכם, שימת הלב למה שמתחולל בתוך הנפש והנשמה שלכם והיכולת לעצור לרגע את מירוץ החיים ולשים את עצמכם במרכז היא לא פחות מיכולת נעלה, וחשוב מאוד שתסגלו אותה לעצמכם.

בפועל, תוכלו להרגיש בשינוי שיבוא לידי ביטוי בשינה ערבה יותר, בהפחתת הלחצים לאורך היום וביכולת שלכם לחשוב בצורה בהירה וחיובית. תהנו ובהצלחה!

 

תכנית "לישון טוב"

היי! קודם כל זה זמן לומר תודה לכל המשתתפים והמשתתפות בסדנה היה נפלא! מתחת לתמונה, הכנו לכם סיכום קצר על מה היה לנו בסדנה +

קרא עוד »
סדנת דמיון מודרך

סדנת דמיון מודרך

כולנו מעוניינים בבריאות טובה, יחסים טובים, הצלחה בעבודה ומה לא. ועם זאת, רובנו נתקלים בפער גדול בין הרצון למציאות. הפער הזה בין הציפיות לבין מה

קרא עוד »
דמיון מודרך להצלחה

דמיון מודרך להצלחה

דמיון מודרך להצלחה הוא כלי יעיל, אפקטיבי ומעורר מוטיבציה שנועד לסייע לכולנו לחוות הצלחה בכל אחד מתחומי החיים. בין אם בפן הבריאותי, המשפחתי, הזוגי, הספורטיבי,

קרא עוד »
דמיון מודרך לרגיעה

דמיון מודרך לרגיעה

דמיון מודרך לרגיעה הוא כלי אפקטיבי, יעיל וזמין אשר יכול לסייע לכולנו לחוות רוגע, שלווה ונחת, ללא כל עזרים חיצונייםי אלא בעזרת משהו שיש לכולנו

קרא עוד »
טיפול בדמיון מודרך

טיפול בדמיון מודרך

אם אתם חשים תקיעות בתחום מסוים, אם יש בעיה שמלווה אתכם כבר תקופה ולא מרפה ממכם, אם אתם חשים מועקה, אם אתם מרגישים חוסר מוטיבציה,

קרא עוד »
דמיון מודרך לחרדות

דמיון מודרך לחרדות

במדריך שלפניכם תמצאו צעדים פשוטים כדי להתחיל ולבצע דמיון מודרך לחרדות. דמיון מודרך לחרדה מערבב שימוש בטכניקות ויזואליזציה אשר עוזרים לגוף שלנו להכנס למצב של רוגע.

קרא עוד »
מה זה טנטרה

טנטרה

טנטרה היא האמנות העתיקה של מיניות מודעת. מיסטיקנים ממסורות רוחניות רבות הבינו במשך מאות שנים כי המיניות שלנו יכולה להיות כלי עוצמתי להתעוררות רוחנית. אף

קרא עוד »
קורס דמיון מודרך

קורס דמיון מודרך

מה בסך הכל אנחנו רוצים? בריאות, אושר, זוגיות, הגשמה בעבודה, הצלחה בקריירה? אולי לחיות עם פחות לחץ ודאגות, אולי להתגבר על אתגרים שפוגשים אותנו בתקופות

קרא עוד »
וים הוף

וים הוף

שיטית וים הוף מעוררת סנסציה גדולה בעולם האקסטרים. אדם אחד ללא תכונות מיוחדות ששבר מעל ל-20 שיאים שונים הקשורים לחום וקור, מראה לנו כיצד הוא

קרא עוד »
דמיון מודרך

דמיון מודרך

דמיון מודרך הוא תרגול ממוקד אשר מערב את כל אחד מ-5 החושים שלנו. המדריך המלא על מה זה דמיון מודרך, דוגמאות לתרגול, השפעות על פי המחקר, דמיון מודרך לחרדות ולילדים

קרא עוד »
גלי מוח

גלי מוח

בבסיס של כל המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלנו עומדת התקשורת בין נוירונים במוח שלנו. גלי מוח – כל המידע על הסוגים, ההשפעות, המחקר וכיצד ניתן להשפיע על גלי מוח.

קרא עוד »
מדיטציה להרגעה

מדיטציה להרגעה

מדיטציה להרגעה היא דרך מעולה ואפקטיבית שיכולה לעזור להקל על הסטרס. במדריך הבא תקבלו סרטון לתרגול, הסברים, מחקרים, טיפים והדרכות שיעזרו לכם לחוות הקלה והרגעה.

קרא עוד »
מדיטציה בארגונים

מדיטציה בארגונים

מה משותף לגוגל, נוקיה, IBM, HBO, לופטנזה, נאס"א ואפל? הן לא רק חברות מעולות ומצליחות אלא הן גם מהראשונות אשר החדירו מדיטציה בארגונים. רוצים גם? כל הפרטים.

קרא עוד »
ספרי מדיטציה מומלצים

ספרי מדיטציה

עולם המדיטציה טומן בחובו אוצרות, שאלות, תשובות ותגליות יוצאות דופן. 8 ספרי מדיטציה מומלצים אשר יעזרו לכם להכיר, ללמוד, לתרגל ולהטמיע את עקרונות המדיטציה בחייכם.

קרא עוד »
סדנת מדיטציה

סדנת מדיטציה

מעוניינים בסדנת מדיטציה עם טובי המורים והמתרגלים? הכנו לכם יום תרגול מלא של מדיטציה במספר מועדים שונים לבחירה. הצטרפו לקהילת המדיטציה שלנו.

קרא עוד »
ספריית המדיטציות

ספריית המדיטציות

ברוכים הבאים לספריית המדיטציות – מאגר ענק ומתעדכן של סרטוני מדיטציה לתרגול: מדיטצית נשימה, מדיטציה למתחילים, סריקת גוף, מיינדפולנס ועוד. הכנסו ותהנו.

קרא עוד »
תרגילי נשימה

תרגילי נשימה

4 תרגילי נשימה שאתם חייבים להכיר: תרגול נשימת אש, נשימה טבעית, פראניאמה, נשימה יוגית. הגיע הזמן לחזק את הנשימה, ללמוד לנשום נכון ובעיקר להנות מחווית תרגול מעולה

קרא עוד »
מדיטציה לפני השינה

מדיטציה לפני השינה

אנשים שמקפידים לבצע מדיטציה לפני השינה ישנים שנת לילה טובה ואיכותית יותר. אנחנו כאן כדי להסביר שלב אחרי שלב איך לעשות מדיטציה לפני השינה בנוחות, בהנאה ובחיוך.

קרא עוד »
קורס מדיטציה

קורס מדיטציה

בעזרת סדרת מפגשים במסגרת קורס מדיטציה, תקבלו גישה לכלי מדהים שמאפשר לפתח מודעות וקשיבות למתרחש בגופנו וסביבתנו ובכך להתמלא באנרגיה, להרגע ובעיקר – להנות.

קרא עוד »