fbpx

מה ללמוד

מה ללמוד

השאלה הזו – מה ללמוד, פוגשת אותנו בכל מיני מקומות בחיים.

זה מתחיל בתיכון כאשר אנחנו נדרשים לבחור מגמות, זה ממשיך בזמן הצבא שמתחילים לשאול אותנו "מה אתם רוצים לעשות אחרי צבא" וזה לא מפסיק גם בזמן  שכבר התחלנו את הלימודים באוניברסיטה או במכללה. כחלק מתחום אסטרטגיות למידה, אנחנו כאן כדי לסייע ולתת לכם כלים אמיתיים במטרה למצוא אפשרויות ותשובות לשאלה "מה ללמוד".

החשיבות של השאלה – מה ללמוד

השאלה הזו, מטרידה אלפי ישראלים מדי שנה – ובצדק. לשאלה הזו יש חשיבות מאוד גבוהה בחיינו.

"תשובה טובה מגיעה משאלה מעולה" כך יספרו לכם מומחים וחוקרים. לשאלה מה ללמוד יש משקל רב בחיים שלנו, וזה טבעי לחלוטין אם אתם מרגישים לחץ, תסכול או בלבול סביב השאלה הזו.

תחילה בואו נבין למה השאלה הזו חשובה, ולמה כדאי להקדיש לה זמן ותשומת לב:

 • השאלה מה ללמוד תוביל אותנו לבלות לפחות מספר חודשים במוסד לימודים כזה או אחר. כלומר, אנחנו נבלה זמן רב בלמידה של הנושא שבחרנו וכן נקיף את עצמנו באנשים שבחרו באותו הנושא.
 • מאחורי השאלה מה ללמוד מסתתרת שאלת המשך "במה לעבוד". ברגע שנבין מה מעניין אותנו ומושך אותנו, אנו נצא ללמוד תחום שבהמשך הדרך כנראה גם נרצה לעבוד בו.
 • לשאלה הזו יש השפעה לטווח הקצר – עם מי נבלה, כמה זמן פנוי יהיה לנו, כמה יעלו לנו הלימודים.
 • לשאלה הזו יש השפעה לטווח הארוך – במה נעבוד, מה תהיה שגרת היום יום שלנו, כמה נרוויח ועוד.

 

למה השאלה הזו מפחידה ומבלבלת אותנו?

אחת הסיבות העיקריות לכך שאנחנו מפחדים לבחור תחום לימודים מסוים הוא כי אנו מרגישים שהוא יכריע את המשך החיים שלנו. כפי שציינו קודם, זה נכון שללימודים יש השפעה רבה על ההמשך, ועם זאת חשוב לזכור, שתמיד ניתן לשנות לימודים, תמיד ניתן ללמוד תחומים ומקצועות נוספים, ותמיד ניתן לעבוד בתחום שונה ממה שעבדנו בו.

גם אם נבחר ללמוד משהו אחד ולבסוף נגלה שזה לא מתאים לנו – זה לגיטימי לחלוטין. כל דבר שאנחנו לומדים בסופו של דבר יסייע לנו, ולכן אל תראו בשום דבר שלמדתם בזבוז זמן. זה תמיד יפגוש אתכם ויסייע לכם במקום כלשהו בחייכם.

מה כדאי ללמוד

מספר פסקאות לפני שניתן לכם כלים פרקטיים לאיך לדעת מה ללמוד, כדאי שנקדיש מספר מילים לשאלה מה כדאי ללמוד.

חשוב מאוד שכשאנו שואלים מה כדאי ללמוד אנחנו נתייחס לפרמטרים החשובים באמת ולא אלו שלפעמים קורצים לנו יותר.

ולכן כשאתם שואלים את עצמכם או אחרים מה כדאי ללמוד. השאלה צריכה להתייחס לדברים הבאים:

 1. איפה אוכל לבטא ולממש את עצמי – לכל אחד יש החוזקות, הערכים והייחודיות שלו. כל אחד מביא את עצמו לידי ביטוי במצבים שונים. חלקנו ממש טובים עם אנשים וחלקנו ממש טובים מול מחשב. לאחד ציור זה הנאה, ולאחר תיקון מכוניות זו אמנות. לכאן על מנת להבין מה כדאי ללמוד, עליכם להבין תחילה מה הייחודיות שלכם ומה אתם יכולים ללמוד שיסייע לכם לבטא את עצמכם כפי שאתם רוצים.
 2. איפה אוכל לתת ערך – הסיפוק שנרגיש בסוף יום עבודה או למידה, יבוא בזכות הערך שאנחנו מרגישים שנתנו לעצמנו, לאדם אחר, לסביבה או לעולם. כל אדם מוצא את הדרך לתרום בצורה שונה. יש אנשים שהגדלת המכירות בחברה נותנת סיפוק אדיר. יש אנשים שעבודה עם חיות ושמירה עליהן היא עבודת קודש. ויש אנשים שליווי פסיכולוגי זה עבודת חייהם. איפה אתם חושבים שתוכלו לתת ערך לאחר?
 3. שכר ושוק עבודה – מדובר בפרמטר בעייתי – נסביר. אנשים רבים נוטים לתעדף את הפרמטר הזה על חשבון שני הפרמטרים הקודמים. לפעמים אנשים מסתנוורים מפוטנציאל השכר עד כדי כך שהם מוותרים על מה שהם אוהבים ועל הערך שהם יכולים לתת. התוצאה היא בדרך כלל חוסר סיפוק וחוסר הנאה מהעשייה. חשוב מאוד לבחור עבודה שניתן להתפרנס ממנה בכבוד, ועם זאת, אם אתם מתמקצעים בתחום כלשהו, תמיד תוכלו ליצור לו שוק ועבודה. לא חסרים סיפורים על כל אותם אנשים שעוסקים במקצוע ממש "מוזר" אבל בזכות האיכות שהם עושים, הם הפכו את עבודתם לעבודה מבוקשת ונחשקת.

 

איך לדעת מה ללמוד

על מנת לענות על השאלה איך לדעת מה ללמוד יש לבצע מסע הכרות פנימי. כדי לדעת מה אני רוצה ללמוד, עלי להכיר את עצמי טוב יותר: לדעת מה החוזקות שלי, מה הערכים שחשובים לי, לאילו תחומים אני נמשך ומה אני מסרב לעשות.

זה אמנם נשמע מאוד פילוסופי אך לא כך הדבר. יש היום כלים, שאלות ושאלונים פרקטיים שיוכלו לסייע לכם במסע הזה. במסגרת האימונים בתור קואצ'ר, אני מסייע באופן פרטני לבני ה -20 להתמודד בדיוק עם השאלה הזו.

אם אתם חושבים שרק מסע רוחני בהודו יגלה לכם מה אתם אוהבים באמת – אנחנו שמחים לומר שגם בעזרת מספר מפגשים עם איש מקצוע תוכלו לגלות זאת, מבלי לנסוע לחודשים רבים ומבלי להרחיק אלפי קילומטרים מהבית.

סדנת עבודה – מה ללמוד

אחרי שהבנו את המשקל העצום לשאלה הזו, אנחנו רוצים גם לתת פתרון. אנחנו רוצים להעניק לכם כלים אמיתיים שיכולים לפתוח לכם אפשרויות חדשות, נוספות ומלהיבות. אנחנו רוצים להזמין אתכם לסדנה שלנו "מה ללמוד". סדנה אשר נמשכת כ – 5 שעות, ויחד, עם אנשים נוספים אשר מעוניינים למצוא את עבודתם נקיים מספר תרגילים ומבחנים אשר יסייעו לכם רבות בשאלה "מה ללמוד".

עלות הסדנה הינה: 150 ש"ח.

תאריכים קרובים: 16/11, 20/12.

מיקום: תל אביב

היתרון בסדנה מרוכזת היא הליווי שתקבלו לאורך הסדנה. בנוסף, אתם תקבלו הזדמנות אמיתית לשבת עם עצמכם בצורה מאורגנת ומרוכזת, ולקבל תובנות על השאלה שתקבע כיצד יראו חייכם בתקופה הקרובה לפחות.

כלים חינמיים ואפקטיבים כדי לדעת מה ללמוד

במידה ואתם רוצים למצוא את התשובות לבד, זה לגמרי אפשרי.

אנחנו ממליצים להקדיש לכלים הבאים את הזמן המגיע להם. בדיוק כפי שאנחנו מקדישים זמן לתכנון טיול לחו"ל כך אנו צריכים להקדיש זמן לשאלות החשובות בחיינו.

ניתן לבצע את הכלים והמבחנים באופן מרוכז, או לחילופין לפרוס אותם לאורך מספר ימים:

טבלת "אוהב – לא אוהב"

מדובר בטבלה בעלת כח רב שיכולה לתת לכם מושג מה אתם רוצים ללמוד ומה אתם לא רוצים ללמוד.

עקבו אחר ההוראות הבאות:

 1. על דף, ציירו טבלה עם שתי עמודות: אוהב – לא אוהב.
 2. בחרו עמודה כלשהי והתחילו לכתוב את כל מה שאתם יודעים שאתם אוהבים או לא אוהבים. לדוגמה: אני אוהב לבשל, אני אוהב להיות עם חברים ואנשים, אני אוהב ספורט // אני לא אוהב מחשב, אני לא אוהב לבשל, אני לא אוהב מתמטיקה.
 3. כעת, התחילו לחזור אחורה בזמן לתקופת הטיולים, הצבא, התיכון, החטיבה, בית הספר, הגן וכן הלאה. והעלו בזכרונכם פעילויות שאהבתם לעשות. האם אהבתם לשחק בלגו? לשחק עם חברים? לנגן? לתפור? כתבו הכל.
 4. בטבלת אוהב – סמנו לכם 5 נקודות שמושכים אתכם באופן מיוחד. נקודות שמבחינתכם הם באמת כיוון מעניין ללמידה או משהו שהוא בגדר חובה (כמו למשל לדעת שהמקצוע חייב להיות עם אנשים).
 5. התוצאה? יש לכם בפעם הראשונה טבלה שמדייקת את התחומים שמעניינים ולא מעניינים אתכם. לדעת שאני אוהב משרד ולא עבודה בחוץ מכוונת מאוד את תחומי העבודה האפשריים. באותה מידה לדעת שאני אוהב תחום הומאני (כמו ספורט,שירה, פסיכולוגיה וכן הלאה) ולא ריאלי (מתמטיקה, פיזיקה, חשמל) – חשוב לא פחות.

 

מבחן האישיות של ג'ון הולנד

ג'ון הולנד הינו פסיכולוג אמריקאי אשר פיתח את מודל האישיות RIASEC לבחירת קריירה. על פי המודל ישנם 6 סוגי אישיות: ביצועי, חקרני, אמנותי, חברתי, יוזתי ומנהלתי.

על פי המבחן שהוא פיתח, תוכלו לגלות אילו אישיות קיימות וטבועות בכם, ומכך – אילו נושאים עשויים לעניין אתכם יותר מאחרים.

את המבחן ניתן לבצע בעברית בחינם: בקישור כאן

שימו לב! חשוב מאוד להיות כנים עם עצמכם בקשר לשאלות ולסמן את מה שאתם באמת חושבים ומרגישים.

במסגרת השאלון תתבקשו לסמן עד כמה אתם מסכימים או לא מסכימים אם ההיגדים.

בסוף השאלון תקבלו פילוח של סוגי האישיות וכמה נקודות קיבלתם עבור כל אישיות.

מבחן האישיות של ג'ון הולנד

על סמך התוצאות, בתחתית העמוד תגלו אפשרויות מוצעות לתואר ראשון/שני/הנדסאים וקורסים שיכולים להיות רלוונטיים עבורכם.

הצעות ללימודים אפשריים

סיימתם את השאלון? מעולה. צלמו את תוצאות האישיות שלכם וכעת כתבו לעצמכם 5 אפשרויות שנראות לכם מעניינות מתוך אלו שהוצעו לכם.

מה עכשיו? 

 1. כנסו לערך של ויקיפדיה על מודל האישיות של ג'ון הולנד – כאן וקראו מה המשמעות של 3 האישיויות החזקות שיצאו לכם.
 2. חקרו וקראו על 5 האפשרויות שסימנתם כמעניינות ללמידה. בנוסף, ניתן להשאיר פרטים במוסדות הלימוד ולקבל על כל אפשרות מידע נוסף.

 

"העין השלישית"

התרגיל הבא יאפשר לנו לקבל עוד נקודות מבט עלינו ועל החיים שלנו. על מנת לעשות זאת נעזר במשפחה וחברים לקבלת רעיונות נוספים שאולי לא חשבנו עליהם.

כך עובד תרגיל העין השלישית:

שלחו הודעה / התקשרו/ פגשו פנים מול פנים – 5 אנשים בחיים שלכם:

 1. שלושה אנשים מהמשפחה הקרובה או לחילופין חברים טובים.
 2. שני אנשים שהייתם איתם פעם בקשר / אתם בקשר איתם בקשר אחר.

תשאלו אותם את השאלה הבאה "היי, אני מתלבט כרגע מה ללמוד, ממה שאתה מכיר אותי, מה לדעתך יכול להתאים לי? תרגיש חופשי להציע, אני מחפש רעיונות".

השילוב בין אנשים שקרובים אליכם לבין אנשים שלא ראיתם זמן רב או בקשר רחוק, יעזור לכם לפתוח אופציות שונות ומגוונות.

מתוך ההצעות שקיבלתם, בחרו 3 אפשרויות שעשויות לעניין אתכם וחקרו עוד עליהם.

 

לסיכום, זכרו שבחירת הלימודים בדומה ללימודים עצמם היא תהליך. רבים מאיתנו צפויים להתנסות במספר מסגרות לימוד ובמספר עבודות במהלך חיינו. השקיעו זמן בבחירת התחום אותו תרצו ללמוד ועם זאת זכרו שתמיד ניתן לשנות וכל למידה – היא לטובה.

בהצלחה!

איך להצליח בתואר

איך להצליח בתואר?

שנת הלימודים כבר בפתח, ולחלקנו היא כבר אף התחילה. אז הגיע הזמן לענות על השאלה איך להצליח בתואר? קודם כל, אנחנו רוצים לומר תודה ללמעלה

קרא עוד »
סדנת ניהול זמן

ניהול זמן הרצאה

“אם הייתה לכם עוד שעה ביום, איך הייתם מנצלים אותה?", את הרצאת ניהול הזמן, אני פותח לא פעם בשאלה הזו. ומקבל תשובות חשובות כמו: מבלה

קרא עוד »

טיפים – איך ללמוד אנגלית

קשה להתעלם מהעובדה שהשפה האנגלית הופכת יותר רלוונטית בחיי היום-יום שלנו ובתוכן שאנחנו צורכים: סדרות טלוויזיה, מוסיקה, אתרי אינטרנט ואפילו סביבות העבודה. לכן, ניתן להבין

קרא עוד »
קורס שפות

קורס שפות

היכולת ללמוד שפה חדשה היא מופלאה – להכיר תרבות חדשה, אנשים חדשים, לפתח את המח, ולהתענג על צלילים, ביטויים, מילים וסיפורים שלא הכרנו קודם. קורס

קרא עוד »
לימוד שפות

לימוד שפות

חולמים ללמוד שפה זרה חדשה? מחפשים דרך ללמוד אותה ביעילות? לימוד שפות היא יכולת מדהימה שתאפשר לכם ללמוד כל שפה שתרצו בקלות ובמהירות. אנחנו כאן

קרא עוד »
קורס לשיפור הזיכרון

קורס לשיפור הזיכרון

אם אתם מעוניינים להפסיק לומר משפטים כמו “מצטער, אבל אני גרוע בשמות”, “וואי הזיכרון שלי על הפנים”, “הזיכרון שלי לא כמו שהיה פעם” – כדאי שתקראו היטב.

קרא עוד »
קורס ניהול זמן - מאסטר הזמן

קורס ניהול זמן

קורס ניהול זמן: מאסטר הזמן – Stronger Scheduleתוכן ענייניםהחשיבות של השאלה – מה ללמודלמה השאלה הזו מפחידה ומבלבלת אותנו?מה כדאי ללמודאיך לדעת מה ללמודסדנת עבודה

קרא עוד »
מפת חשיבה

מפת חשיבה

מפות חשיבה הן כלי לניהול מידע ויזואלי אשר מאפשר לנו לבנות, לארגן ולזכור מידע בדרך אפקטיבית מאוד. המדריך המלא על מה זה מפות חשיבה, איך יוצרים מפת חשיבה וטיפים..

קרא עוד »
אפקטיביות מול יעילות

אפקטיביות מול יעילות

ישנו הבדל חשוב בין אפקטיביות לבין יעילות. שתי המילים מושכות את תשומת הלב של כולנו. מה זה אפקטיבי, מה זה יעיל, איך הופכים להיות אפקטיבים? כל המידע שאסור לפספס.

קרא עוד »
ניהול זמן

ניהול זמן

מהו ניהול זמן, מה החשיבות שלו ומה אתם חייבים לדעת כדי לשפר את ניהול הזמן שלכם. 7 עקרונות זהב שישפרו את הביצועים שלכם, ו 7 טעויות נפוצות שאתם חייבים להמנע מהן.

קרא עוד »
ערן כץ

ערן כץ

כמה פעמים קרה לכם שנכנסתם לסופר ויצאתם בלי הדבר שבגללו הגעתם מלכתחילה? עם שבעה ספרים מאחוריו, למעלה מ 1,000 הרצאות והמון ידע וניסיון – ערן כץ יעזור לכם לזכור.

קרא עוד »
איך ללמוד למבחן

איך ללמוד למבחן

מבחנים הם הסיוט של רוב הלומדים. אך עם טיפים מנצחים לאיך ללמוד למבחן, תוכלו להפוך את הלמידה לנכונה יותר, ממוקדת יותר ומוצלחת יותר. המדריך שחובה להכיר ללמידה.

קרא עוד »
כיצד המח שלנו עובד

כיצד המוח שלנו עובד

המוח הוא האיבר המסתורי ביותר בגוף האדם. חוקרים רבים עוסקים בשאלה כיצד המוח שלנו עובד ומנסים לפצח את החידה המרתקת הזאת. במאמר הבא, תקבלו הצצה למסקנות ולתגליות שנמצאו

קרא עוד »
קריאה מהירה

קריאה מהירה

ליכולת לקרוא מהר יותר יש כח יוצא דופן: ללמוד יותר, בקלות, תוך כדי הנאה ובפחות זמן. הטכניקה הבאה תסייע לכם לקריאה מהירה בכ 200%, וב 10 דקות השקעה. מוכנים? הכנסו

קרא עוד »
אסטרטגיות למידה

אסטרטגיות למידה

אסטרטגיות למידה מתקדמות מסייעות לנו ללמוד בקלות ולהגיע להצלח ולהצטיינות. אנחנו כאן כדי לחשוף את האסטרטגיות שטובי המומחים משתמשים בהן. מוכנים? אנחנו מתחילים.

קרא עוד »
שיפור הזיכרון

שיפור הזיכרון

קרה לכם שראיתם מישהו שאתם מכירים ברחוב ולא הצלחתם לזכור איך קוראים לו? או ששמתם לב לבעיות זיכרון? אנחנו כאן עם טיפים לשיפור הזיכרון שיעזרו לכם – להנות מהזכרון.

קרא עוד »