fbpx

ערן כץ

ערן כץ

הזיכרון שלנו עובד שעות נוספות ואם תשאלו על כך את ערן כץ, שיאן גינס בזיכרון, הוא גם הדבר הקריטי ביותר שחשוב לפתח על מנת להצליח בלימודים, בעולם העסקי ובכלל, בחיי היומיום כחלק מתחום אסטרטגיות למידה.

כמה פעמים קרה לכם שנכנסתם לסופר ויצאתם בלי הדבר שבגללו הגעתם מלכתחילה?

או שפגשתם מכר ותיק ברחוב, רק ששכחתם את שמו?

ומה לגבי תאריך של אירוע, בדיקה או שיחה שהתפספסו לכם רק משום שלא היו רשומים בשום מקום?

הישראלי שפיצח את סודות השליטה בזיכרון

העיסוק של כץ בזיכרון המוח האנושי לא הגיע במקרה. הוא היה תלמיד לא מי יודע מה שכמעט ונפלט סופית מהמערכת. באותה התקופה התגלגלו לידיו ספרי המומחה בתחום שיפור הזיכרון, הארי לוריין וכץ שגמע את הספרים בשקיקה, החליט לקחת את חייו בידיו. אז הוא ניגש לבחינות הבגרות וסיים את לימודיו כנגד כל הציפיות ומאז הוא הפך לחובב רכישת מיומנויות הזיכרון ותרגולן עד שעשה מזה קריירה.

בעולם העסקי מסתכלים על ערן כץ כסוג של מאסטר. כיצד רואה חשבון משגשג יכול לזכור לעומק כל אחד מלקוחותיו? כיצד יצליח הרופא לזכור מהו מצבו הרפואי של כל אחד מהחולים שלו? ואיך עובד פשוט, בורג קטן במערכת בסך הכל, יכול לזכור ולאייש במידת הצורך תפקידים של מחלקה שלמה? לערן כץ הפתרונות והוא פורש אותם בפני הקהל שלו בכל אחת מהרצאותיו, בספריו שהפכו לרבי מכר ודרך החברה שייסד לפיתוח ושיפור מיומנויות הזיכרון –Smart Memory.

מדוע הזיכרון חשוב כל כך לאנושות?

זיכרון על פי ויקיפדיה, הוא היכולת לאגור מידע דרך החושים ולהשתמש בו. למעלה ממיליארד תאי עצב משתתפים בתהליך, כאשר הם מעבירים ביניהם אותות חשמליים בהתאם להיקף המידע. ככל שהמידע סבוך ומורכב יותר, כך ישתתפו בתהליך יותר תאי עצב וזיכרון זה יהפוך לחזק ומשמעותי. חיינו למעשה מבוססים על יכולות והשפעת הזיכרון שלנו ובלעדיהם סביר להניח שלא נצליח לייצר התקדמות בתחומים רצויים, שלא לדבר על ניהול חיים איכותי. עובד חברה למשל שמגיע לכנס גדול במטרה ליצור קשרים עסקיים עלול לחבל בכך משום שאיננו זוכר את שמם או פועלם של האנשים שהוא לוחץ להם את היד. סטודנטית שחורשת למבחן אך לא מצליחה להפנים מושג מסוים שבטוח תישאל לגביו שאלה מקיפה, אדם שתמיד שוכח את מה שרצה לומר מלכתחילה ועוד ועוד דוגמאות. כאשר הזיכרון נפגע או נמצא במצב בלתי "מאומן", היכולת לזכור דברים בצורה מדויקת דועכת, מה שעשוי להזיק בטווח הארוך ולהגביל את יכולות המוח והתפקוד העתידי בלימודים, חיי החברה, העבודה, הזוגיות ועוד שפע תחומים.

גם ליהדות יש מקום של כבוד

עם שבעה ספרים מאחוריו שחלק גדול מהם הפכו לרבי מכר, הפך ערן כץ לגורו הזיכרון הבינלאומי. שישה מתוך שבעת הספרים שלו כבר תורגמו ל-14 שפות והוא הסופר היחידי שאחד מספריו הבולטים תורגם גם לתאית (השפה הרשמית בתאילנד).

אחד מספריו הבולטים ביותר של כץ הוא סוד המוח היהודי. מדובר בספר עלילתי החושף שיטות מיוחדות לשיפור הזיכרון מתוך הגמרא והתלמוד, שנבדקו ואומתו כמשפרות זיכרון גם בתקופה המודרנית. הספר מגולל את סיפורו של ג'רום, צעיר שעובד בהכנת חולצות ומתחיל ללמוד מנהל עסקים באוניברסיטה. על מנת לשפר את זכרונו ולהצליח בעולם העסקי, הוא מגייס לעזרתו את שני חבריו הטובים ויחד הם נחשפים לדמויות יהודיות סמבוליות, רבנים גדולים ועוד. הספר נחשב למי שחושף את חכמת היהדות עתיקת היומין, המפולפלת, הבלתי מתפשרת והוא ככל הנראה היחידי – עלילתי או לא – שעוסק במיומנויות ופיתוח הזיכרון ביהדות, מה שבאופן לא מפתיע מידי רשם התעניינות אדירה גם במדינות כמו מצרים וערב הסעודית.

ספרים פרי עטו של ערן כץ:

סוד הזיכרון המצוין:

הצגת טכניקות יעילות הממחישות כיצד לזכור מגוון רחב מאוד של דברים.

חמש מתנות למוח:

מיזוג מרתק בין סודות חכמת הזיכרון ביהדות לבין חכמת הזיכרון האסיאתית. הספר בכיכובו של ג'רום, אותה הדמות העלילתית שניצבת בפני אתגרים הקשורים בנבכי המוח וזיכרונותיו.

הצחוק הזה מזכיר לי:

ספר קולח ועתיר הומור בשיתוף עם לני רביץ, שמסביר כיצד ניתן להשתמש נכון בבדיחות שפעם שמענו ולשלוף אותן באירוע, בהרצאה, במפגש שזקוק ל"שבירת קרח" ועוד. הספר מלמד כיצד לזכור נכון בדיחות, להמציא חדשות ולחשוב באופן מצחיק, כיצד להצחיק קהלים קשים במיוחד ולהתגבר על מצבי מבוכה בלתי נמנעים.

כמו כן הוציא מדריך בילוי לילדים וספר בהשראת עבודתו בעבר כמנהל השיווק של מרכז הקונגרסים הבינלאומי בירושלים (בנייני האומה).

כץ מציע סדנאות, הרצאות ומדריכים מפורטים שיסייעו לכל המעוניין לזכור פנים ושמות של אנשים בכל מקום ובכל זמן, רכישת מיומנויות למידה, הצגת פרזנטציות מנצחת, לימוד שפות בצורה קלה על ידי הזיכרון המאומן ועוד שלל טיפים מעניינים ומקוריים לפיתוח וטיפוח הזיכרון. כן, גם שתיית שמן זית לפני בחינות.

איך להצליח בתואר

איך להצליח בתואר?

שנת הלימודים כבר בפתח, ולחלקנו היא כבר אף התחילה. אז הגיע הזמן לענות על השאלה איך להצליח בתואר? קודם כל, אנחנו רוצים לומר תודה ללמעלה

קרא עוד »
סדנת ניהול זמן

ניהול זמן הרצאה

“אם הייתה לכם עוד שעה ביום, איך הייתם מנצלים אותה?", את הרצאת ניהול הזמן, אני פותח לא פעם בשאלה הזו. ומקבל תשובות חשובות כמו: מבלה

קרא עוד »

טיפים – איך ללמוד אנגלית

קשה להתעלם מהעובדה שהשפה האנגלית הופכת יותר רלוונטית בחיי היום-יום שלנו ובתוכן שאנחנו צורכים: סדרות טלוויזיה, מוסיקה, אתרי אינטרנט ואפילו סביבות העבודה. לכן, ניתן להבין

קרא עוד »
קורס שפות

קורס שפות

היכולת ללמוד שפה חדשה היא מופלאה – להכיר תרבות חדשה, אנשים חדשים, לפתח את המח, ולהתענג על צלילים, ביטויים, מילים וסיפורים שלא הכרנו קודם. קורס

קרא עוד »
לימוד שפות

לימוד שפות

חולמים ללמוד שפה זרה חדשה? מחפשים דרך ללמוד אותה ביעילות? לימוד שפות היא יכולת מדהימה שתאפשר לכם ללמוד כל שפה שתרצו בקלות ובמהירות. אנחנו כאן

קרא עוד »
קורס לשיפור הזיכרון

קורס לשיפור הזיכרון

אם אתם מעוניינים להפסיק לומר משפטים כמו “מצטער, אבל אני גרוע בשמות”, “וואי הזיכרון שלי על הפנים”, “הזיכרון שלי לא כמו שהיה פעם” – כדאי שתקראו היטב.

קרא עוד »
קורס ניהול זמן - מאסטר הזמן

קורס ניהול זמן

קורס ניהול זמן: מאסטר הזמן – Stronger Scheduleתוכן ענייניםהישראלי שפיצח את סודות השליטה בזיכרוןמדוע הזיכרון חשוב כל כך לאנושות?גם ליהדות יש מקום של כבודספרים פרי

קרא עוד »
מפת חשיבה

מפת חשיבה

מפות חשיבה הן כלי לניהול מידע ויזואלי אשר מאפשר לנו לבנות, לארגן ולזכור מידע בדרך אפקטיבית מאוד. המדריך המלא על מה זה מפות חשיבה, איך יוצרים מפת חשיבה וטיפים..

קרא עוד »
אפקטיביות מול יעילות

אפקטיביות מול יעילות

ישנו הבדל חשוב בין אפקטיביות לבין יעילות. שתי המילים מושכות את תשומת הלב של כולנו. מה זה אפקטיבי, מה זה יעיל, איך הופכים להיות אפקטיבים? כל המידע שאסור לפספס.

קרא עוד »
ניהול זמן

ניהול זמן

מהו ניהול זמן, מה החשיבות שלו ומה אתם חייבים לדעת כדי לשפר את ניהול הזמן שלכם. 7 עקרונות זהב שישפרו את הביצועים שלכם, ו 7 טעויות נפוצות שאתם חייבים להמנע מהן.

קרא עוד »
מה ללמוד

מה ללמוד

השאלה מה ללמוד פוגשת עשרות אלפי ישראלים מדי שנה. במדריך הבא תקבלו כלים פרקטיים שיעזרו לכם למצוא סופסוף את התשובה וכן טיפים שכדאי לדעת כאשר מתלבטים מה ללמוד.

קרא עוד »
איך ללמוד למבחן

איך ללמוד למבחן

מבחנים הם הסיוט של רוב הלומדים. אך עם טיפים מנצחים לאיך ללמוד למבחן, תוכלו להפוך את הלמידה לנכונה יותר, ממוקדת יותר ומוצלחת יותר. המדריך שחובה להכיר ללמידה.

קרא עוד »
כיצד המח שלנו עובד

כיצד המוח שלנו עובד

המוח הוא האיבר המסתורי ביותר בגוף האדם. חוקרים רבים עוסקים בשאלה כיצד המוח שלנו עובד ומנסים לפצח את החידה המרתקת הזאת. במאמר הבא, תקבלו הצצה למסקנות ולתגליות שנמצאו

קרא עוד »
קריאה מהירה

קריאה מהירה

ליכולת לקרוא מהר יותר יש כח יוצא דופן: ללמוד יותר, בקלות, תוך כדי הנאה ובפחות זמן. הטכניקה הבאה תסייע לכם לקריאה מהירה בכ 200%, וב 10 דקות השקעה. מוכנים? הכנסו

קרא עוד »
אסטרטגיות למידה

אסטרטגיות למידה

אסטרטגיות למידה מתקדמות מסייעות לנו ללמוד בקלות ולהגיע להצלח ולהצטיינות. אנחנו כאן כדי לחשוף את האסטרטגיות שטובי המומחים משתמשים בהן. מוכנים? אנחנו מתחילים.

קרא עוד »
שיפור הזיכרון

שיפור הזיכרון

קרה לכם שראיתם מישהו שאתם מכירים ברחוב ולא הצלחתם לזכור איך קוראים לו? או ששמתם לב לבעיות זיכרון? אנחנו כאן עם טיפים לשיפור הזיכרון שיעזרו לכם – להנות מהזכרון.

קרא עוד »