fbpx

חשיבה יצירתית: הגדרה, מיומנויות, תרגול וקורס

חשיבה יצירתית

איך זה יכול להיות שיש אנשים שפשוט חושבים על רעיונות חדשים ויצירתיים בקלות בעוד אחרים נאבקים לעשות זאת? התשובה קשורה ליכולת להשתמש בחשיבה יצירתית.

חשיבה יצירתית היא היכולת להסתכל על הדברים בצורה שונה ולמצוא דרכים חדשות למציאת פתרונות.

חשיבה יצירתית לא נדרשת רק לעבודות יצירתיות כמו אמנים ומוזיקאים. כל אדם בין אם עצמאי או שכיר, תלמיד, מורה או סטודנט, עובד בהיי-טק או במפעל יכול להפיק מכך תועלת רבה.

בין אם אתם חושבים שאתם אנשים יצירתיים ובין אם לא, ישנם מיומנויות שימושיות וטכניקות שיכולות לשפר לכם את החשיבה היצירתית ולהכניס נקודות מבט, רעיונות ופתרונות חדשים בחיים שלכם.

מהי חשיבה יצירתית

חשיבה יצירתית משמעותה להסתכל על משהו בדרך חדשה. זו ההגדרה הבסיסית ביותר עבור "חשיבה מחוץ לקופסה". לעיתים, חשיבה יצירתית מתקשרת למה שנקרא "חשיבה רוחבית" או היכולת למצוא ולזהות דפוסים שאינם מובנים מאליהם.

כך למשל, הבלש המפורסם שרלוק הולמס, משתמש בחשיבה יצירתית, כאשר הוא מבין שכלב שלא נובח, הוא רמז חשוב למקרה רצח.

לאנשים יצירתיים יש את היכולת לזהות וליצור דרכים חדשות כדי למלא משימות, לפתור בעיות ולהתמודד עם אתגרים חדשים.

אותם אנשים מביאים רוח רעננה ולעיתים לא מקובלת או שיגרתית לעבודה וללימודים שלהם.

חשיבה יצירתית יכולה לסייע למחלקות, ארגונים, עסקים ותלמידים להיות אפקטיבים יותר. לא סתם, חשיבה יצירתית היא פרמטר יקר ערך לבעלי חברות.

זכרו: אין זה משנה אם אתם יצירתיים יותר או פחות באופן טבעי. בעזרת תרגול ניתן לפתח סוג חשיבה זה.

מקרה לדוגמה – הקשר בין חשיבה יצירתית למציאת עבודה

ישנם לא מעט עבודות וארגונים אשר מציינים בתנאי הקבלה כי נדרש מהמועמדים חשיבה יצירתית לשם מילוי התפקיד. לכן, כאשר אתם נמצאים בחיפוש אחר עבודה, חשוב לחשוב כיצד חשיבה יצירתית באה לידי ביטוי אצלכם בעבר ולדעת לשלב זאת בקורות החיים שלכם.

איך עושים זאת?

 1. שלבו בקורות החיים שלכם מילים שמעידות על יצירתיות כמו "אוהב לחשוב בדרכים יצירתיות", "יזמי ועוד, לצד דוגמה או שתיים למקרים בהם החשיבה היצירתית סייעה לכם בעבודה קודמת.
 2. הגיעו מוכנים לראיון העבודה עם דוגמאות ספציפיות שמבטאות חשיבה יצירתית.
 3. אם אתם מחפשים הזדמנויות יצירתיות ורצון להרגיש סיפוק, דעו כי אתם יכולים למצוא עבודות במקומות מפתיעים. כל עבודה שמאפשרת לכם לבטא את עצמכם יכולה לשלב המון יצירתיות.

מיומנויות החשיבה היצירתית החשובות ביותר

ניתוח

לפני שניתן לחשוב באופן יצירתי על משהו, חייב קודם כל להבין אותו. על מנת לעשות זאת, יש לדעת לבחון בזהירות את הסיטואציה ואת המשמעות שלה. בין אם אתם מסתכלים על מידע שמוצג כטקסט, כטבלה, כתכנית עבודה או לימודים או משוואה, המיומנות לנתח את המקרה היא הבסיס לחשיבה יצירתית.

ראש פתוח

יצירתיות מצריכה את היכולת לחשוב על הדברים בדרך בלשנית ובתוך הקשר לשאלה. עליכם לשים בצד הנחות קודמות ודעות קדומות ולהסתכל על הדברים בדרך חשה לגמרי. על ידי גישה של ראש פתוח לבעיה, אתם תאפשרו לעצמכם להביא את היצירתיות לידי ביטוי.

פתרון בעיות

מעסיקים למשל לא רוצים להעסיק מועמדים עם חשיבה יצירתית רק בגלל שהם מרשימים. הם רוצים עובדים יצירתיים שיעזרו להם לפתור בעיות שקשורות לעבודה. לכן, חשוב להסתכל על חשיבה יצירתית כדרך חשובה לפתרון בעיות ולא לשם העלאת רעיונות סתם. זו הסיבה שציינו כי בקורות חיים חשוב לציין דוגמאות למקרים בהם פתרתם בעיות לעבודה קודמת.

תקשורת

אנשים יעריכו את היצירתיות שלכם ואת פתרון הבעיות רק אם תדעו להעביר ולהסביר את הרעיון בצורה אפקטיבית לשאר האנשים שסביבכם. בין עם לשתף את הרעיון עם חברים אחרים ללימודים או לעבודה. לכן, חשוב שתהיה לכם מיומנויות חזקות של תקשורת ורבלית (שיחתית) וטקסטואלית (הבעה בכתב).

בנוסף, התקשורת היא חלק בלתי נפרד מתהליך החשיבה עצמו. מיומנות ההקשבה תסייע לכם לזהות ערך, שאלות ובעיות שמועלות או מסתתרות אצל אנשים אחרים. בנוסף, על ידי שאלת השאלות הנכונות והבנה מלאה של הבעיה תוכלו להגיע לרעיון חדש וייחודי.

דוגמאות לחשיבה יצירתית

חשיבה יצירתית נמצאת בכל מקום – בתקשורת עם המשפחה והחברים שלנו, בפתרון בעיות בזמן הלימודים ובשיפור הביצועים בעבודה ובקריירה. באופן כללי כל סיטואציה שמכילה רגע של "אההה" נחשבת לסיטואציה יצירתית.

הינה מספר דוגמאות לביטוי חשיבה יצירתית בעבודות שונות:

יצירתיות אומנותית

אתם לא חייבים להיות אמנים או מוזיקאים כדי להכניס לחייכם חלקים אמנותיים. משימות יצירתיות יכולות להיות עיצוב לוגו, כתיבת מודעות פרסומיות, יצירה ועיצוב של העטיפה או הקופסה של מוצר חדש וכן כתיבה של תסריט מכירה.

 • כתיבת תסריט חדש לגיוס תרומות.
 • כתיבת תסריט שיחה לטלוויזיה או פרסומת ברדיו.
 • כתיבת מבחן לבדיקת הידע של תלמידים.
 • עיצוב לוגו.
 • הכנת שיעור שיערב את התלמידים בצורה מעניינת.
 • יצירת שיר שמכיל את המונחים החשובים בנושא חדש שלמדתם.

יצירתיות בפתרון בעיות

היכולת להיות יצירתי בזמנים של בעיות ושינויים נחשבת ליכולת אמיתית של "יזם".  אדם בעל יצירתיות בפתרון בעיות ימצא פתרונות חדשים מאשר שיפנה לאותן נורמות חברתיות מקובלות. אפשר לעשות סיעור מוחין לגבי איך אפשר לחסוך בחשמל או אנרגיה, למצוא דרכים חדשות לחסוך בהוצאות או למצוא אסטרטגיה חדשה להשארת לקוח קיים.

 • סיעור מוחין בזמן ישיבת צוות על מנת ליצור אסטרטגיה לשנה החדשה.
 • סיעור מוחין לגבי חסכון בהוצאות, כספים ומשאבים.
 • יצירת קווים מנחים חדשים שיעזרו לשפר את איכות המוצרים.
 • הצעת רעיונות לשיפור שירות הלקוחות.
 • הצעת רעיונות לשיפור וייעול תהליך העבודה.

יצירתיות במדע ובהנדסה

למרות שלפעמים נדמה לאנשים כי המדע וההנדסה הם שתי המקצועות הכי מדויקים ולא יצירתיים שיכולים להיות. ההיפך הוא הנכון. לאורך ההיסטוריה המדע וההנדסה עשו שינויים מרחיקים לכת רק בזכות יצירתיות, ניסיונות, טעויות וחשיבה מחוץ לקופסה.  כתיבת תוכנות חדשות למחשב, פיתוח בינה מלאכותית וצ'יפים מתוחכמים הם רק דוגמה לרעיונות שהפכו למציאות בזכות יצירתיות רבה.

 • בניית מודל למחקר כדי לבחון השערה.
 • יצירת אוטומציה שתחסוך עבודה שחורה.
 • שינוי מבנה נתונים של מערכת כדי לייעל זמנים.
 • עיצוב של מוצר טכנולוגי מחדש על מנת שישרת טוב יותר את הלקוחות.

פיתוח חשיבה יצירתית

 

קורס חשיבה יצירתית – סדנת חשיבה יצירתית

רוצים לצאת מחוץ לקופסה, להכניס חשיבה יצירתית אל תוך החיים שלכם באופן מלא ורציני יותר? בדיוק בשביל זה ישנו קורס חשיבה יצירתית.

למי הקורס/הסדנה מיועדת?

הקורס והסדנה מתאימים למגוון רחב של אנשים – לכל מי שרוצה לשלב בחייו האישיים ובקריירה שלו עבודה יצירתית. חברי צוות, אנשי ניהול פרויקטים, אנשי גיוס עובדים ועוד.

עם מה תצאו מהקורס/הסדנה?

 • הבנת המשמעות של חשיבה יצירתית.
 • כלים פרקטים וטכניקות להפעלת חשיבה יצירתית.
 • תרגול משמעותי של פיתוח היצירתיות.
 • יכולת להוביל סיעור מוחות יצירתי בקרב קבוצה.

מהלך הסדנה/הקורס

מהלך הסדנה והקורס תלוי במשך הזמן המבוקש ובהתאמה לארגון, לעבודה ולפרויקט המדובר.

 • ניתן לבצע את הסדנה/הקורס באופן רצוף של יום מלא.
 • ניתן לפרוש את הסדנה/הקורס על פני יומיים.
 • ניתן לבצע סדרה של 3-4 מפגשים פעם בשבוע.

 

תרגיל חשיבה יצירתית

בתור קואצ'ר, אני מעודד את המתאמנים שלי לצאת מהקופסה למצוא אפשרויות חדשות לכל בעיה, רצון או שינוי.

בין אם אתם מנחי קבוצות, מורים, מנהלים, סטודנטים או חברי צוות, התרגיל הבא שנלקח מאתר trainingcoursematerial משמש דוגמה מעולה לחשיבה יצירתית.

שם התרגיל: 25 אוביקטים.

מטרת התרגיל: להראות כי דווקא תחת פחות נהלים ואכיפה, ניתן להעלות ולעודד את רמת החשיבה היצירתית בקבוצה. (אל תגלו לקבוצה כי זו המטרה).

הכנה נדרשת: הכנת 2 מעטפות/שקיות עם 25 אוביקטים. הינה דוגמה לאביזרים שניתן לשלב:

כף מפלסטיק

מפת דרכים

שקית קטשופ

מטבע

אבן קטנה

כדור אספירין

מפתח

נר

חתיכת פלסטיק

מברג

עפרון

כפתור

פותחן בירה

שקית סוכר

חוט ברזל

חוט בד

אטריות

סיכה לשיער

חתיכת בד

פתק

סים טלפון

ציפורן

מקל קינמון

צדפה

עלה

מהלך התרגיל/המשחק 

 1. חלוקת הקבוצה לקבוצות קטנות של 5-9 משתתפים.
 2. בחירת מנהיג לקבוצה.
 3. בחירת משקיף.
 4. הסברת התפקיד של כל מנהיג (כל אחד לחוד).
 5. הסברת תפקיד המשקיף.
 6. עבודה.
 7. בחינת התוצאות.
 8. למידה

הוראות המנהיג

מנהיג א' – לקבוצה שלך יש מטרה לסווג לקבוצות את כל האוביקטים שבשקית. יצירתיות הקבוצה תמדד על ידי מספר הקבוצות שתוכלו למצוא תוך 10 דקות. המטרה שלך היא לשחרר את היצירתיות בקבוצה. מכיוון שהמשימה ברורה, הנחה אותם להתחיל ישירות לאחר משפט או שתיים של מוטיבציה. תן להם את דף ההנחיות, זרוק את 25 האוביקטים על הושלחן והתחילו לעבוד.

מנהיג ב' – לקבוצה שלך יש מטרה לסווג לקבוצות את כל האוביקטים שבשקית.  יצירתיות הקבוצה תמדד על ידי מספר הקבוצות שתוכלו למצוא תוך 10 דקות. ניסיון קודם של המשחק הראה שהקבוצה שלך תתפקד טוב יותר אם תיתן לה "שיחת הכנה" לפני ביצוע העבודה. לכן, הקדש 4 או 5 דקות על החשיבות של הקטגוריות והקבוצות. השתמש בדוגמאות מחיי היום- יום, כמו איך סופר לא היה מתפקד אילולא לא היה בו חלוקת מוצרים (פירות, ירקות, חטיפים, גבינות, אוכל קפוא ועוד). איך חברות מחלקות את עצמן למחלקות כדי לעשות סדר בין התפקידים השונים (מזכירות, שירות, תמיכה תכנים, צוות פיתוח ועוד).

הוראות המשקיף

 • שים לב מה מעודד את יצירתיות הקבוצות.
 • שים לב מה מוריד מיצירתיות הקבוצה.
 • שים לב כיצד המנהיג מתפקד.
 • שים לב לאווירה בקבוצות.
 • כיצד כל אחד מהמשתתפים לוקחים חלק.
 • האם היו פריצות דרך במהלך העבודה? אם כן מה יצר אותם?

הוראות הקבוצה

מטרת המשחק היא לבחון את יצירתיות הקבוצה. המשימה שלכם היא:

 • למצוא כמה שיותר קבוצות שונות לאוביקטים (קטגוריות וסיווגים). למשל פחית קולה יכולה להיות בתוך קבוצה של אלומיניום.
 • רשמו את הקבוצות בטבלה המסודרת.
 • בצעו את המשימה ב 10 דקות.

תוצאות

 1. הקבוצה שניתנה להם הכנה תתפקד פחות טוב מהקבוצה החופשית. למה? כי מבנה מוגדר היטב מפחית יצירתיות. "אם תגידו לרונן לצייר סוס, אתם תקבלו סוס. אם תתנו לו יד חופשית לצייר, אולי תקבלו את המונה ליזה".
 2. אם 2 הקבוצות יצאו בשיוויון, השאלה היא: "אם הרצאות לא עושות שינוי ושיפור, למה להשתמש בהם?".  כשמשתמשים ביותר מדי הסברים. הקבוצה צריכה להתמודד לא עם בעיה קיימת אחת אלא עם שתיים: איך למלא את המשימה וגם איך להתמודד עם מה שהמנהיג אמר במהלך המשימה.
 3. במידה והתוצאה משום מה הפוכה. כלומר הקבוצה שקיבלה שיחה מקדימה ניצחה. שאלו את המשקיף מה יצר שם את היצירתיות?. שתפו אותם כי זוהי תוצאה יוצאת דופן כי בדרך כלל, מבנה מקובע מבלבל אנשים, מעט אותם ומוריד מיצירתיות.

תשאלו את המשתתפים שאלה לסיום

שאלו את המשתתפים כיצד סדר מקובע והיררכיה השפיעו להם על היצירתיות במהלך החיים.

 

סדנת ניהול זמן

סדנת ניהול זמן

איך הופכים להיות מאסטרים בניהול זמן? איך מספיקים פי 2 במחצית מהזמן? איך מתעדפים משימות בצורה שתשקף את מה שחשוב לי באמת? איך מסיימים יום

קרא עוד »
זיכרון (1)

מה זה זיכרון

זיכרון זו היכולת של יצורים חיים (ושל מכונות) לשמור מידע. מושגי מפתח בזיכרוןתוכן ענייניםמהי חשיבה יצירתיתמקרה לדוגמה – הקשר בין חשיבה יצירתית למציאת עבודהמיומנויות החשיבה

קרא עוד »
איך להצליח בתואר

איך להצליח בתואר?

שנת הלימודים כבר בפתח, ולחלקנו היא כבר אף התחילה. אז הגיע הזמן לענות על השאלה איך להצליח בתואר? קודם כל, אנחנו רוצים לומר תודה ללמעלה

קרא עוד »
הרצאת ניהול זמן

ניהול זמן הרצאה

“אם הייתה לכם עוד שעה ביום, איך הייתם מנצלים אותה?", את הרצאת ניהול הזמן, אני פותח לא פעם בשאלה הזו. ומקבל תשובות חשובות כמו: מבלה

קרא עוד »

טיפים – איך ללמוד אנגלית

קשה להתעלם מהעובדה שהשפה האנגלית הופכת יותר רלוונטית בחיי היום-יום שלנו ובתוכן שאנחנו צורכים: סדרות טלוויזיה, מוסיקה, אתרי אינטרנט ואפילו סביבות העבודה. לכן, ניתן להבין

קרא עוד »
קורס שפות

קורס שפות

היכולת ללמוד שפה חדשה היא מופלאה – להכיר תרבות חדשה, אנשים חדשים, לפתח את המח, ולהתענג על צלילים, ביטויים, מילים וסיפורים שלא הכרנו קודם. קורס

קרא עוד »
לימוד שפות

לימוד שפות

חולמים ללמוד שפה זרה חדשה? מחפשים דרך ללמוד אותה ביעילות? לימוד שפות היא יכולת מדהימה שתאפשר לכם ללמוד כל שפה שתרצו בקלות ובמהירות. אנחנו כאן

קרא עוד »
קורס לשיפור הזיכרון

קורס לשיפור הזיכרון

אם אתם מעוניינים להפסיק לומר משפטים כמו “מצטער, אבל אני גרוע בשמות”, “וואי הזיכרון שלי על הפנים”, “הזיכרון שלי לא כמו שהיה פעם” – כדאי שתקראו היטב.

קרא עוד »
קורס ניהול זמן - מאסטר הזמן

קורס ניהול זמן

קורס ניהול זמן: מאסטר הזמן – Stronger Scheduleתוכן ענייניםמהי חשיבה יצירתיתמקרה לדוגמה – הקשר בין חשיבה יצירתית למציאת עבודהמיומנויות החשיבה היצירתית החשובות ביותרניתוחראש פתוחפתרון בעיותתקשורתדוגמאות

קרא עוד »
מפת חשיבה

מפת חשיבה

מפות חשיבה הן כלי לניהול מידע ויזואלי אשר מאפשר לנו לבנות, לארגן ולזכור מידע בדרך אפקטיבית מאוד. המדריך המלא על מה זה מפות חשיבה, איך יוצרים מפת חשיבה וטיפים..

קרא עוד »
אפקטיביות מול יעילות

אפקטיביות מול יעילות

ישנו הבדל חשוב בין אפקטיביות לבין יעילות. שתי המילים מושכות את תשומת הלב של כולנו. מה זה אפקטיבי, מה זה יעיל, איך הופכים להיות אפקטיבים? כל המידע שאסור לפספס.

קרא עוד »
ניהול זמן

ניהול זמן

מהו ניהול זמן, מה החשיבות שלו ומה אתם חייבים לדעת כדי לשפר את ניהול הזמן שלכם. 7 עקרונות זהב שישפרו את הביצועים שלכם, ו 7 טעויות נפוצות שאתם חייבים להמנע מהן.

קרא עוד »
ערן כץ

ערן כץ

כמה פעמים קרה לכם שנכנסתם לסופר ויצאתם בלי הדבר שבגללו הגעתם מלכתחילה? עם שבעה ספרים מאחוריו, למעלה מ 1,000 הרצאות והמון ידע וניסיון – ערן כץ יעזור לכם לזכור.

קרא עוד »
מה ללמוד

מה ללמוד

השאלה מה ללמוד פוגשת עשרות אלפי ישראלים מדי שנה. במדריך הבא תקבלו כלים פרקטיים שיעזרו לכם למצוא סופסוף את התשובה וכן טיפים שכדאי לדעת כאשר מתלבטים מה ללמוד.

קרא עוד »
איך ללמוד למבחן

איך ללמוד למבחן

מבחנים הם הסיוט של רוב הלומדים. אך עם טיפים מנצחים לאיך ללמוד למבחן, תוכלו להפוך את הלמידה לנכונה יותר, ממוקדת יותר ומוצלחת יותר. המדריך שחובה להכיר ללמידה.

קרא עוד »
כיצד המח שלנו עובד

כיצד המוח שלנו עובד

המוח הוא האיבר המסתורי ביותר בגוף האדם. חוקרים רבים עוסקים בשאלה כיצד המוח שלנו עובד ומנסים לפצח את החידה המרתקת הזאת. במאמר הבא, תקבלו הצצה למסקנות ולתגליות שנמצאו

קרא עוד »
קריאה מהירה

קריאה מהירה

ליכולת לקרוא מהר יותר יש כח יוצא דופן: ללמוד יותר, בקלות, תוך כדי הנאה ובפחות זמן. הטכניקה הבאה תסייע לכם לקריאה מהירה בכ 200%, וב 10 דקות השקעה. מוכנים? הכנסו

קרא עוד »
אסטרטגיות למידה

אסטרטגיות למידה

אסטרטגיות למידה מתקדמות מסייעות לנו ללמוד בקלות ולהגיע להצלח ולהצטיינות. אנחנו כאן כדי לחשוף את האסטרטגיות שטובי המומחים משתמשים בהן. מוכנים? אנחנו מתחילים.

קרא עוד »
שיפור הזיכרון

שיפור הזיכרון

קרה לכם שראיתם מישהו שאתם מכירים ברחוב ולא הצלחתם לזכור איך קוראים לו? או ששמתם לב לבעיות זיכרון? אנחנו כאן עם טיפים לשיפור הזיכרון שיעזרו לכם – להנות מהזכרון.

קרא עוד »