ניהול משא ומתן

ניהול משא ומתן

ניהול משא ומתן יעיל אינו קשה כפי שהוא עשוי להיראות במבט ראשון. אם חושבים על זה לרגע, כישורי משא ומתן חזקים הם עניין של היגיון וטאקט. זכרו, אף אחד לא אוהב חילוקי דעות – הם גורמים לאי נוחות ויוצרים עומס רגשי אם לא מטפלים בהם בזהירות. לכן חשוב לדעת איך לנהל משא ומתן בחוכמה על מנת למנוע מצב של הסלמה ביחסינו עם האנשים סביבנו.

עם זאת, מן הראוי לתת את הדעת על כך שלהשיג את מה שאנחנו רוצים ולנצח בוויכוחים, הם לעיתים קרובות שני דברים שונים מאוד. מכירים את המשפט "עדיף להיות חכם מאשר צודק"? אז למרות שבתור ישראלים, הצורך הטבעי של רובנו הוא "לצאת צודקים" או "להוכיח שהאדם שמולנו טועה", זה לא תמיד משרת אותנו לטווח הרחוק יותר. במאמר זה נציג לפניכם מספר טכניקות מעולם ה – NLP שיסייעו לכם לנהל משא ומתן בצורה נבונה שתקדם אתכם בדרך להשגת מטרותיכם.

חשבו על המשא ומתן בתור שיתוף פעולה שנועד לפתור בעיה משותפת

הדבר החשוב ביותר שיש לזכור בעת משא ומתן הוא שהיריב שלנו הוא למעשה הבעיה הניצבת בפנינו – ולא האדם שעומד מולנו. אם נאמץ מנטליות של "זו המילה שלהם מול שלי", שפת הגוף שלנו, בחירת המילים והטון שמבטא את המסר שברצוננו להעביר, יצרו באופן לא מודע אווירה של תחרותיות. אולם משא ומתן אינו מצב של מנצח מול מפסיד – אלא מצב שבו המטרה היא לבסס תוצאה מנצחת עבור כל הצדדים במו"מ.
הצעד הראשון בניהול משא ומתן מוצלח, אם כן, הוא להגדיר מהן מטרות השיח, החל מהמטרה המיידית ביותר, ועד המטרות לטווח הרחוק יותר, כפי שנסביר בהרחבה בשורות הבאות.

זהו מהי מטרת העל של תהליך המשא ומתן עבורכם ועבור הצד השני

משא ומתן מוצלח תלוי גם ביכולת של הצדדים המשתתפים בו לזהות מהי מטרת העל של התהליך עבור כל אחד מהם. היכולת להבין מה עומד מאחורי הדרישה של האדם שמולנו, היא קריטית ליכולתנו לחשוב על מגוון פתרונות יצירתיים שעשויים לתת מענה הולם לנושא. למשל, נניח שבן / בת הזוג שלכם מבקשים מכם להשתתף בשיעור יוגה הערב, אבל אתם כבר תכננתם לצפות במשחק.

על ידי התבוננות על הבקשה שלהם במבט על, כלומר – מפרספקטיבה רחבה יותר, אתם עשויים להגיע למסקנה שהצורך של בן / בת הזוג שלכם לא נסוב באמת סביב הצורך לעשות תרגילי יוגה, אלא יותר סביב הרצון להקל על המתח שהם חווים.
במקרה כזה, יש פתרונות חלופיים שעשויים לספק מענה הולם לא פחות מההשתתפות שלכם בשיעור היוגה שמתקיים דווקא בשעה של המשחק. אם תציעו פתרון חלופי כמו עיסוי מפנק לגב של בני הזוג, יתכן ותופתעו לגלות שזה "סוגר להם את הפינה" ויאפשר לכם לראות את המשחק בו זמנית. כלומר, יש כאן מצב של פתרון שהוא WIN WIN לשני הצדדים במשא ומתן.

היתרון העיקרי של טכניקת מו"מ זו, הוא בכך שהוא מזכיר לכל אחד מהצדדים ששאיפתם אינה בהכרח להשיג את מושא המשא ומתן, אלא קשורה למטרה רחבה יותר שלדעתם מימוש הדרישה שלהם יעזור להם להשיג. יתר על כן, כמעט תמיד יש מטרה רחבה יותר המשותפת לשני הצדדים – אולם הם הולכים לאיבוד בלהט המחלוקת המיידית. אם משא ומתן מתחיל להפוך לריב, חשוב לתעל את השיחה למקום של זיהוי המטרה המשותפת הגדולה יותר ומציאת פתרונות שישרתו את כל המעורבים.

אל תדחו על הסף את עמדתו של הצד השני

כלל אצבע חשוב בניהול משא ומתן יעיל הוא להימנע מדחיית טענותיו של הצד השני במו"מ על הסף.
כלומר, כאשר מישהו מציע את הרעיונות שלו בהקשר למשא ומתן, אל תעלו לעולם טיעון נגדי מיידי. שיתוף הרעיונות שלנו דורש אומץ, ותגובת נגד מיידית היא דרך בטוחה להעביר את האדם שמולכם למצב של מגננה.

חשוב להבין כי כאשר במסגרת תהליך מו"מ האדם שמולכם מציע הצעה, פירוש הדבר הוא שבאופן מודע או לא מודע – יש לו רצון לראות איך הרעיונות שלו מתקבלים. זהו פרק הזמן בו האדם שמולכם יהיה הכי פחות קשוב לרעיונות שלכם, משום שהקשב שלו מופנה במלואו לבחינת התגובה שלכם לרעיון שהוא העלה בעצמו.

במקום זאת, תנו לרעיון שלו את תשומת הלב הראויה לו – גם אם הוא מנוגד לתפיסת עולמכם ולאינטרסים שלכם. הביעו עניין כנה על ידי שאילת שאלות והתייחסות עניינית להצעתו. לא רק שזה מכובד יותר, אלא זה גם ישאיר את הצד השני בשיחה במצב של נכונות רבה יותר לחקור גם את הרעיונות שלכם לעומקם.
לבסוף, אם אינכם מסכימים להצעתו של הצד השני, השתמשו בעיקרון של "הראה, אל תספר".
למה הכוונה? שלהגיד ישר: "אני לא מסכים איתך" תמיד ירגיז את האדם שמולך וימנע ממנו להקשיב לנימוקים שלך. במקום זאת, יש להסביר תחילה את עמדתכם ודאגותיכם, או לחילופין, לשאול שאלות שיאלצו את האדם השני להתייחס בצורה עניינית לנושאים שמדאיגים אתכם בהקשר להצעתו, כפי שנדגים להלן.

שאלו שאלות בזמן ניהול משא ומתן

לדעת לשאול את השאלות הנכונות זו מיומנות שלא תסולא בפז בהקשר של משא ומתן, המאפשרת לאתגר בכבוד את עמדותיו של מישהו אחר – אולם הדגש כאן הוא על "בכבוד".

חשוב לשמור על קרבה, ויתרה מכך, לסלק כל רמז לארס בקולכם לפני שאתם שואלים שאלה. אם אתם שואלים שאלות עם צליל סרקסטי בקולכם, אתם יכולים להיות בטוחים שהאדם שמולכם ישלוף תשובה מגננתית מהשרוול כדי לחזק את הטיעון שלו, במקום לנסות ולהתייחס בצורה קונקרטית לתוכנה של הסוגיה שהצגתם בפניו.

לכן, במקום זאת, השאלות שלכם צריכות לרמוז ברוגע ובצורה מעודנת ככל הניתן על הכשלים שקיימים בטיעון או בהצעה של הצד השני במו"מ. שאילת שאלות הנכונות בטון הנכון, תאפשר לכם לנטרל את הטיעון של האדם שמולכם, במקום לגרום לו להתבצר בעמדתו. כדאי גם לבקש רשות לפני שאתם שואלים שאלה. לדוגמא, "אני יכול לשאול אותך שאלה לגבי _____?" זה יגביר את חשיבות השאלה, ויתרה מכך ימנע מהצד השני להתחמק ממתן התשובה.

הציעו פתרון היפותטי לבעיה

הצעת מצב היפותטי שבו הרעיון שלכם יכול להיות מיושם בו, היא דרך קלה להוריד את המגננות שהמשא ומתן מעורר ולבחון את המצב מנקודת מבט מעשית יותר. זה משכנע בעדינות את האדם שמולך להתרחק מזירת המשא ומתן, ולהשתמש ביצירתיות שלו כדי להתמודד עם תרחיש שבו הוא רואה את הדברים מנקודת מבטך.

זה אולי היפותטי, אבל זה מקרב את הצד השני צעד נוסף לצד שלך במשא ומתן. אם אתם מרגישים שאתם נתקלים בחומה בצורה בנסיונותיכם לגשר על פערי החשיבה במו"מ, נסו לכוון את השיחה למציאת פתרונות באמצעות שאלות כמו: "באילו נסיבות היית מוכן לתת הזדמנות לפתרון שהצעתי?"

למשל, אם אתם מנסים לנהל משא ומתן על העלאה בשכרכם, אך המעסיק שלכם לא מוכן לשמוע, שאלה טובה עשויה להיות: "באילו נסיבות היית מוכן לתת לי העלאה?" זה יאלץ את המעסיק לפרט את הקריטריונים הדרושים כדי להעלות את שכרכם.

היזהרו מטקטיקות הפחדה

יש אנשים שאוהבים להשתמש בטקטיקות הפחדה במשא ומתן, וישתמשו בביטויים מאתגרים כמו "באמת? זה ההסבר שלך?" או: "זהו? זה הפתרון שאתה מציע?" ניתן להשתמש בביטויים מסוג זה כדי לגרום כמעט לכל נימוק להשמע טיפשי. הדבר הגרוע ביותר שאתם יכולים לעשות במצב זה הוא לנסות ולספק לצד השני צידוקים נוספים לעמדתכם.

פעולה זו תיראה כאילו אינכם בטוחים בטיעונים הקודמים ששטחתם בפניהם, ובסופו של דבר תחליף את מה שהיה אולי טיעון ראשוני חזק בטענות חדשות וקלושות יותר, שבסבירות גבוהה פשוט שלפתם מהמותן ללא הכנה מתאימה. במקום זאת, הדבר הטוב ביותר לעשות מול בריונות במשא ומתן, הוא לעמוד איתנים בעמדה שכבר הצגתם. השתמשו ברוגע בביטויים כמו "זה אכן ההסבר שלי". או "כן – זה הפתרון שאני צריך."

אם מישהו מערער במפורש על שיקול הדעת שלכם, במקום לספק טיעון נגדי סביר לדבריכם, רוב הסיכויים שהוא שואל שאלות תלושות מתוך שאיפה לערער את הביטחון שלכם במו"מ. החוכמה במצב כזה היא לשמור על קור רוח ולאפשר לחוסר התוחלת שבשאלות שהצד השני העלה, להתבהר מאליו לכל הנוכחים.

 

 

קורס NLP בזום

קורס NLP בזום

הרי שזה רק מתבקש שגם קורס NLP בזום יעמוד גם הוא בתור אפשרות שכזו. קורס NLP זום הוא קורס מעולה שיכול לעשות שינוי ענק בחיים

קרא עוד »
מה זה NLP - נלפ

מה זה NLP?

נ.ל.פ או NLP זה ראשי התיבות של ניתוב-לשוני-פיזיולוגי. במדריך הבא תמצאו את כל ההסברים, הדגשים, המחקרים וההנחות שאתם חייבים לדעת על NLP + בונוס של תרגול מיוחד.

קרא עוד »
אהבה עצמית

אהבה עצמית

ככה זה לאהוב את עצמך: משפטי אהבה להעצמת האהבה העצמיתתוכן ענייניםחשבו על המשא ומתן בתור שיתוף פעולה שנועד לפתור בעיה משותפתזהו מהי מטרת העל של

קרא עוד »
ניהול עצמי

ניהול עצמי

אחד מן האתגרים הגדולים ביותר שכולנו מתמודדים עימם מדי יום ביומו, הוא ניהול עצמי. ניהול הרגשות שלנו, במיוחד במצבי חיים קשים, אינו עניין של מה בכך.

קרא עוד »
תקשורת בין הורים לילדים

תקשורת בין הורים לילדים

לכל אדם באשר הוא, יש מטרות ושאיפות אישיות המייחדות אותו, אשר המעניקות לו את הדחף לבניה והתפתחות אישית מתמדת וכך גם במסגרת תקשורת בין הורים

קרא עוד »
איך לרדת במשקל

איך לרדת במשקל בעזרת NLP?

אם אתם מרוצים מהמשקל שלכם ומצורת הגוף שלכם, כנראה שלא יעניין אתכם לדעת שאחת הדרכים היעילות ביותר להרזיה ולשמירה על המשקל לאורך זמן, היא בעזרת

קרא עוד »
כעס - התמודדות עם כעס

כעס – התמודדות עם כעס

מתוך כלל הרגשות השליליים הרבים שאנו חווים בתור בני אדם, ניתן להתייחס לתחושה של כעס כאל הרגש הנפוץ ביותר שגורם לאי נעימות רבה – הן

קרא עוד »
קורס NLP בהרצליה

קורס NLP בהרצליה

קורס NLP בהרצליה נועד לסייע לנו לפתח דרכי חשיבה, פעולה והתנהגות, אשר מועילים ומקדמים אותנו ואת הסובבים אותנו. מכירים את הרגע הזה שבו אתם נוסעים

קרא עוד »
קורס NLP ברעננה

קורס NLP ברעננה

קורס NLP ברעננה הוא אחד מהקורסים הבולטים בעניין הזה, והוא זה שגורם לאנשים רבים שחיים ברעננה לעצור לרגע את מירוץ החיים, לשאול את עצמם שאלות

קרא עוד »
קורס NLP בכפר סבא

קורס NLP בכפר סבא

רוצים להתחיל לקבל החלטות בצורה שקולה ומודעת? רוצים להטיל ספק בדברים שנראים לכם מובנים מאליהם? רוצים לעשות קצת סדר בחיים שלכם? מחפשים מאיפה להתחיל לשאול

קרא עוד »
קורס NLP באילת

קורס NLP באילת

בואו נחשוב רגע על העיר אילת, וננסה להבין מה בדיוק הופך אותה לכל כך מיוחדת. אז מה אפשר למצוא בה? ובכן, הכל! חופי הים המרהיבים

קרא עוד »
קורס NLP ברמת גן

קורס NLP ברמת גן

במסגרת קורס NLP ברמת גן נלמד לבחון את ההחלטות שאנחנו מקבלים מדי יום, להבין אילו מהן אנחנו רוצים לשקול מחדש, נתרגל כלים פרקטיים לבניית חזון,

קרא עוד »
קורס NLP באשדוד

קורס NLP באשדוד

קורס NLP באשדוד בא במטרה לשים תמרור עצור לכל ההתנהלות האוטומטית והמנטרלת הזו, ופוקח למשתתפים בו את העיניים. בהתאם, משתתפי קורס NLP באשדוד מוצאים את

קרא עוד »
טכניקות NLP

טכניקות NLP

טכניקות הטיפול שמציעה שיטת ה – NLP מאפשרות לאדם לשלוט, כאמור במחשבותיו, בלשונו ובמעשיו, וכפועל יוצא של אלו – לשנות את דפוסי ההתנהגות שלו. 4

קרא עוד »
קורס NLP בראשון לציון

קורס NLP בראשון לציון

תארו לעצמכם שהיינו מספרים לכם שהחיים שאתם מקיימים עכשיו יכולים להפוך להיות הרבה יותר טובים וזאת בעזרת קורס NLP בראשון לציון. היינו מספרים לכם שיש

קרא עוד »
קורס NLP אונליין

קורס NLP אונליין

הרי שזה רק מתבקש שגם קורס NLP אונליין יעמוד גם הוא בתור אפשרות שכזו. קורס NLP אונליין הוא קורס מעולה שיכול לעשות שינוי ענק בחיים

קרא עוד »
קורס NLP בנתניה

קורס NLP בנתניה

קורס NLP בנתניה, כמו גם קורס NLP בשאר חלקי הארץ, כבר הפך את חייהם של עשרות אלפי אנשים ברחבי הארץ והעולם להרבה יותר טובים, אז

קרא עוד »
קורס NLP בפתח תקווה

קורס NLP בפתח תקווה

בין הקורסים הבולטים ביותר שמתקיימים היום בפתח תקווה ניתן למצוא את קורס NLP – אחד הקורסים החשובים ביותר של המאה ה-21, בעיר, בארץ ובעולם בכלל.

קרא עוד »
קורס NLP בירושלים

קורס NLP בירושלים

קורס NLP בירושלים שם במרכזו את כל הדברים הכי חשובים שאדם יכול לקבל במהלך חייו. למעשה אתם נכנסים קצת למעין מנהרת זמן שכוללת מגוון ענק

קרא עוד »
קורס NLP בבאר שבע

קורס NLP בבאר שבע

חשבו על הסטטוס הנוכחי שלכם בחיים: האם אתם מסופקים ממקום העבודה שלכם? האם אתם מרגישים שאתם עושים צמיחה אישית באופן מתמיד? האם אתם חולמים להשיג

קרא עוד »
תקשורת מקרבת

תקשורת מקרבת

תקשורת מקרבת הינה גישה ידועה בתחום התקשורת הבין אישית שמטרתה לסייע לנו ליצור יחסים טובים עם אנשים שקרובים לנו בפרט ואנשים בכלל. מדובר בגישה שניתן

קרא עוד »
זוגיות טובה

זוגיות טובה

האם זוגיות טובה היא כזו שאין בה בכלל ויכוחים? האם אנחנו אמורים ואמורות להרגיש שמצאנו את החצי השני שלנו, ובכל יום מחדש להרגיש ככה? איך

קרא עוד »
קורס NLP חיפה

קורס NLP בחיפה

כל אחד ואחת מאיתנו היו שמחים לבצע צמיחה והתפתחות הן במישור האישי והן במישור המקצועי של חיינו. מרבית האנשים מנסים לשפר את עצמם מעת לעת,

קרא עוד »
איך לבנות חזון

איך לבנות חזון

מה התכניות שלנו 5 שנים קדימה? 10 שנים קדימה? 20 שנים קדימה? בדיוק בשביל זה צריך לדעת איך לבנות חזון. חזון הוא אחד מהכלים האפקטיבים

קרא עוד »
השגת מטרות

השגת מטרות

השאלה איך להגיע למטרות ובמילים אחרות השגת מטרות, היא שאלה שטומנת בחובה אינספור שאלות נוספות, תאוריות שונות, פחדים, הצלחות ומה לא. ולכן, בניסיון ולפצח את

קרא עוד »
מטפל NLP

מטפל NLP

כל מה שרציתם לדעת על מטפל ‏NLP. כולנו מתמודדים עם אתגרים במהלך חיינו. אתגרים קטנים וגדולים. ניהול הרגשות שלנו, במיוחד במצבי חיים קשים, אינו עניין של מה

קרא עוד »
טיפול NLP

טיפול NLP 

התמודדות עם בעיות, קשיים, חוסר מוטיבציה, חוסר תקשורת, טראומות ואף מחלות, לא עלינו, אינה עניין של מה בכך. כאן תמצאו את כל המידע על שיטת טיפול

קרא עוד »
טיפול בטראומה NLP

‏NLP טיפול בטראומה

הנתון הבא עשוי להפתיע אתכם, אבל מסתבר שאחד מכל שלושה אנשים, חווה מידה מסוימת של טראומה בחייו. אירועים טראומטיים יכולים להיות בעלי השפעה שלילית ביותר

קרא עוד »
טוני רובינס

טוני רובינס

טוני רובינס הוא יזם, פילנתרופ, מחבר רב מכר #1 ב New York Times, אסטרטג לעסקים ולחיים.  למעלה מ – 50 מליון אנשים ברחבי העולם נהנו מהחום,

קרא עוד »
ספרי NLP

ספרי NLP

קיימים אינספור ספרים בנושא התפתחות אישית ומקצועית שניתן לקבל מהם השראה. במאמר זה נמליץ על מספר ספרי NLP מובילים וכן מעולם האימון האישי . לא

קרא עוד »
סטוריטלינג Storytelling

סטוריטלינג – Storytelling

מדובר בלא פחות מאמנות. הגיע הזמן ללמוד איך לפתח את יכולות הסטוריטלינג (ובאנגלית Storytelling) כדי לשדרג את הכישורים החברתיים שלכם, למנף את העסק ולקדם פגישות,

קרא עוד »
טכניקות שכנוע

 טכניקות שכנוע

אנחנו לא שמים לב לזה, אבל אנו נתקלים הרבה פעמים במהלך היום 'בקרב' שכנוע. תלמיד- מורה, הורה- ילד, מוכר-קונה ובמיוחד אנשי עסקים, לרוב מטרת המפגש

קרא עוד »
Nlp פרקטישינר

NLP פרקטישינר

האם תרצו לקבל כלים ומיומנויות פרקטיים להצלחה? לראות, לחוות ולהבין את הדברים בצורה חדה יותר, ברורה יותר? האם תרצו לשנות את דעתכם? לא על החלטה

קרא עוד »
NLP טריינר

NLP טריינר – NLP Trainer

קורס הכשרת NLP Trainer – נועד ליצור מאמנים, מנחים ומרצים מוסמכים בתחום ה NLP.   מה חשוב לדעת?תוכן ענייניםחשבו על המשא ומתן בתור שיתוף פעולה

קרא עוד »
NLP מאסטר

NLP מאסטר – NLP Master

על ידי השתתפות בהכשרה מרגשת של קורס NLP Master אתם תקבלו את הסמכת המתרגלים (Practioner) הגבוהה ביותר הקיימת כיום. קורס NLP מאסטר מבוסס על העקרונות,

קרא עוד »
קורס NLP - נלפי

קורס NLP

קורס NLP מיועד לאנשים שרוצים לעשות שינוי בחייהם הפרטיים, הזוגיים והעיסקיים. בסדרת מפגשים תקבלו כלים עוצמתיים לכל תחום. כל הפרטים על הקורס בפנים.

קרא עוד »