אהבה עצמית

אהבה עצמית

ככה זה לאהוב את עצמך: משפטי אהבה להעצמת האהבה העצמית

אחת ממנטרות הניו אייג' שאנו שומעים לעתים קרובות ממאמנים אישיים ואנשי רוח, הינה שכדי להגיע להגשמה עצמית, עלינו בראש ובראשונה ללמוד לקבל ולאהוב את עצמנו. טענה זו שאהבה עצמית היא חשובה נתקלת פעמים רבות בתגובה צינית ומתקבלת בגיחוך אצל רבים מאיתנו – מה שמעלה את התהייה:
מה יש בה, בבקשה לאהבה עצמית נטולת תנאים, שמעורר בנו התנגדות עזה כל כך?

מדוע קשה לנו לאהוב את עצמנו?

אהבה עצמית אולי נשמעת כמו קונספט טריוויאלי, אך בפועל מדובר באתגר לא פשוט ליישום, ובפרט כשאנו מתמודדים עימו בבגרותנו. איך בעצם הגענו למצב בו כל כך קשה לנו לאהוב את האדם הקרוב אלינו מכל – את עצמנו? כדי להבין עד כמה המצב אבסורדי, חשבו על תינוק שאך נולד.

כשאנו תינוקות, אנחנו מודעים לצרכינו בלבד, ואין דבר העומד בינינו ובין קבלתנו את עצמנו ודחפינו. אנו אוהבים את עצמנו מעצם קיומנו וללא כל סייג או תנאי – פנימי או חיצוני.

עם זאת, ככל שאנו הולכים ומתבגרים, אנחנו נאלצים לגלות כי איננו לבד בעולם, וכי על מנת לשרוד עלינו להביא בחשבון גם את רצונותיו וצרכיו של זולתנו. אל ההבנה הזו אנו מגיעים בדרך של למידה, ולעתים מדובר בלמידה כואבת, דרך חוויות לא נעימות שבמסגרתן מתחוור לנו כי יש מחיר לאנוכיות ומיקוד עצמי נטול פשרות. חוויות החיים שלנו, למעשה, מלמדות אותנו שיעור קשה בנושא האהבה העצמית, שהוא שהתעקשות על "הדרך שלנו" עלולה לעלות לנו בדחייה מן הסביבה.

כתוצאה מכך, כבר בילדותנו אנו מתחילים לשנות את התנהגותנו על מנת להתאים את עצמנו לציפיות של אחרים כך שנוכל לחוש "מקובלים", רצויים, אהובים ומוגנים.

כל זאת מתוך הבנה כי אהבה מן הסביבה היא מצרך חיוני, ההכרחי להישרדותנו בתור ילדים.
הנחת מוצא זו, מביאה אותנו גם בבגרותנו, להמשיך ולהתנות את אהבתנו כלפי עצמנו בקבלת אישורים וחיזוקים ממקורות חיצוניים, ממש כשם שהסביבה התנתה את האהבה כלפינו בילדותנו.

משפטים מחלישים

כילדים, אם כן, למדנו כי על מנת להיות נאהבים, עלינו לשנות את מי שאנחנו, לוותר על המהות שלנו, ולהצניע את האמת שלנו, כך שנהיה "קלים יותר לעיכול" עבור זולתנו. התניה זו יצרה מצב אבסורדי בו אנו חוששים כי אם נקבל את עצמנו ללא תנאי, לא נלמד כיצד לשפר את עצמנו, וכתוצאה מכך – לא נזכה באהבתם של אנשים אחרים, כך שלא נצליח לשרוד בעולם.

הנחת היסוד הזו מובילה אותנו ליצור לעצמנו סדרה של תנאים מחלישים, אותם אנו משננים לעצמנו באופן חזרתי ומזיק, למשל: "אחרי שארד במשקל – אני אוהב את עצמי" או "כשאמצא זוגיות – אוהב את עצמי"… אתם מתחילים להבין את האירוניה? כאשר אנו משכנעים את עצמנו כי הדרך להשיג אהבה עצמית היא להעניש את עצמנו, אנו למעשה כורתים את הענף שעליו אנחנו יושבים.

אם אין אני לי – מדוע שנאה עצמית היא לא הדרך להגשמה

כאשר אנחנו עסוקים בלכעוס או להאשים את עצמנו, אנחנו מבזבזים אנרגיה חיונית, באופן שפוגע לא רק בתפקוד שלנו ומעכב אותנו, אלא ממש פוגם ביכולת שלנו ליהנות מחיינו. התחושה שאנחנו לא ראויים ליהנות מהחיים שלנו אלא צריכים להיענש ולסבול, יוצרת סכסוך פנימי בנפשנו, שגורם לנו לחבל בסיכויינו לאושר ולצמיחה. מדובר במעגל קסמים אכזרי שקשה לצאת ממנו.

הלקאה עצמית גורמת לתסכול רב ולחסכים בחיינו וכתוצאה ממנה, אנשים רבים אינם חווים סיפוק בחייהם, הן בפן האישי והן בפן המקצועי. יתרה מכך, היעדר אהבה עצמית יכול להוביל אף לפגיעה בבריאותנו הפיזית. כאשר אנו מצויים בקונפליקט פנימי, יש לנו נטיה להזניח את הטיפול בצרכים הרגשיים והפיזיולוגיים שלנו וכתוצאה מכך, פעמים רבות, נגרם נזק של ממש למצבנו הגופני.

 

בשורה התחתונה, כשלא טוב לנו עם עצמנו, הסיכוי שנצליח לאהוב את זולתנו וליהנות מחיינו, הוא אפסי, והרי ממקום של חוסר, קשה עד בלתי אפשרי ליצור שפע. כדי למשוך אלינו אנשים אחרים שיאהבו אותנו, עלינו לשנות לפני הכל את האנרגיה שאנו מביאים עמנו למערכות היחסים בחיינו.

יצירת תשתית פנימית של אהבה עצמית מתמשכת ובלתי מתפשרת, מהווה אם כן בסיס הכרחי לכל נדבך שנרצה להוסיף בחיינו – בין אם מדובר בצמיחה אישית, התפתחות מקצועית או כל מהפך אחר שאנו שואפים לבצע בחיינו.

5 טיפים לאהבה עצמית:

  1. משפטי אהבה במקום משפטי שנאה – למילים שאנחנו אומרים יש כח אדיר. במיוחד כשהן מופנות כלפי עצמנו. לכן, כתבנו על דף 5 משפטים מורידים שאתם אומרים על עצמכם והחליפו אותם במשפטי אהבה.
  2. תדאגו לבריאות שלכם – אם אתם אוכלים לא טוב, ישנים לא משהו, לא עושים ספורט כל היום, ייתכן מאוד שהקושי לאהבה עצמית הוא לא רק פסיכולוגי אלא פיזיולוגי (גופני). חוסר שינה למשל ידוע בכך שהוא גורם למצב רוח שלישי ודכדוך. לקריאה באנגלית על חשיבות השינה למשל – לחצו כאן (על פי ארגון הפסיכולוגים האמריקאי)
  3. עשו דברים שאתם אוהבים – שינוי פנימי מושפע רבות מהפעולות ומההתנהגות שלנו. לכן הדרך לשנות את האמונות שלנו כלפי עצמנו, עוברת גם דרך שינוי התנהגות ופעולות. זה הזמן להכניס תחביב שאתם אוהבים למשל.
  4. הקיפו את עצמכם באנשים טובים – רגע מה? אנחנו מדברים על אהבה עצמית. מה זה קשור לאחרים? אז האמת שזה קשור. במדעי החברה (סוציולוגיה), אנו למדים כי לסביבה יש השפעה אדירה בעיצוב האדם. ולכן, אם אתם נמצאים בסביבה שעושה לכם טוב, זה יכול להשפיע גם על התחושות האישיות שלכם. לכן, תדאגו להקיף את עצמכם באנשים שעושים לכם טוב.
  5. לתרגל מיינדפולנס – היכול לאהוב את עצמי זו היכולת לא לשפוט ולבקר את עצמי. לא על הטוב ולא על הרע. לקבל את החוזקות ולקבל את החולשות. לקבל את היפה ולקבל את המכוער. בעזרת תרגול של מיינדפולנס אנחנו יכולים לתרגל את היכולת של חמלה עצמית.

השלום מתחיל בתוכי – איך להתחיל לאהוב את עצמנו?

ב – NLP כפי שוודאי כבר הבנתם, הכל מתחיל בשפה. בעזרת משפטי אהבה עצמית, ניתן לשנות את אותן האמונות שהמוח שלנו הטמיע בילדותנו עקב אינטראקציות עם סביבתנו, לבנות מחדש את הדימוי העצמי שלנו, להעצים את תחושת הזכות שלנו, ללמוד לסלוח לעצמנו, ולהשיל מעצמנו את  תחושת האשמה והצורך להעניש את עצמנו באופן תמידי.

ברגע שאנו מבינים כי אנו שבויים במעגל קסמים אכזרי שבו ההתניה של אהבה עצמית באהבתם של אחרים משאירה אותנו במצב תמידי של העדר שליטה וחוסר, יש מקום להתחיל ולבסס שיח פנימי בוגר בנוגע לאופן השגתה של אהבה עצמית איתנה ונטולת תנאים. לשם כך עלינו לזכור כי כל אחד מאיתנו, ללא קשר לדת, מין, מגדר, גיל, גזע, משקל גוף או כל פרמטר אחר, ראוי לחוש נאהב מעצם קיומו, והיכולת להגיע לאותה אהבה עצמית חמקמקה, באופן די מפתיע, טמונה בכולנו.

 

היא עדיין שם, אותה יכולת שהיתה לנו כתינוקות, לפני שסיגלנו לעצמנו שכבות על גבי שכבות של התניות סביבתיות שהסתירו אותה. נשאלת השאלה אם כן, כיצד ניתן לחשוף מחדש ולרתום לפעולה את אותם המשאבים הפנימיים שיאפשרו לנו "לחיות בשלום עם עצמנו", כדי שנוכל לממש את הפוטנציאל שלנו במלואו?

מהם משפטי אהבה או אמירות חיוביות וכיצד הם מסייעים לנו?

משפטי אהבה, או כפי שנהוג להתייחס אליהן בעולם ה – NLP – "הצהרות חיוביות" (אפירמציות),
הן משפטים שנועד לסייע לנו לחולל שינוי בדפוסי המחשבה האוטומטיים שסיגלנו לעצמנו לאורך השנים, ולאמן את מוחנו לחשוב על עצמנו ועל חיינו בצורה חיובית ואוהבת יותר.

לפניכם כמה דוגמאות נפלאות למשפטי אהבה שתוכלו לעשות בהם שימוש כדי לשפר את מערכת היחסים שלכם עם עצמכם ולהטמיע שינוי חיובי בחייכם:

  1. יש לי את כל הכלים והמשאבים כדי להשיג את מטרותיי

 

  1. יש לי שליטה רבה על מה שקורה בחיים שלי

 

  1. אני אדם שמצליח להגשים את החלומות שלו

 

  1. אני אוהב/ת את עצמי ומקבל/ת את עצמי כפי שאני

איך משתמשים במשפטי אהבה באופן יעיל?

על מנת להפיק תועלת מרבית ממשפטי האהבה, עלינו לגרום לחלק המודע ולחלק של התת מודע במוחנו לעבוד בשילוב כוחות זה עם זה. למה הכוונה? ובכן, כאשר ברצוננו לשכנע את עצמנו באופן אותנטי ועמוק ב"אמת" כלשהי, עלינו להימנע ממצב בו החלק המודע במוחנו מזהה את האמירה בתור מידע שקרי. לצורך העניין, אם תגידו לעצמכם ללא הרף שאתם אוהבים את עצמכם, אך באופן מודע אינכם מזדהים לחלוטין עם האמירה – מוחכם עלול לזהות את האמירה הזו כשקרית ולהגדיל את ההתנגדות הפנימית כלפיה – מה שיחמיר את הדיסוננס הקוגניטיבי שתחוו.

 

לכן כדי להטמיע את האהבה העצמית כעובדה שאין עליה עוררין בתודעתנו, יש להשתמש במשפטי האהבה גם כאמירות שאנו אומרים לעצמנו בקול וגם כמסרים תת הכרתיים. אחת הטכניקות להפגיש את התת מודע עם מסרים תומכי שינוי, נקראת מדיטציה סאבלימינלית או קלטות סבלימינליות, שהן קטעי אודיו שמשלבים בין מוסיקה מרגיעה או צלילים מן הטבע לצד משפטי אהבה שמופנים אל התת מודע ופועלים לשינוי תבניות החשיבה הטבועות בו.

בנוסף, מומלץ להקריא לעצמכם את האפירמציות שלכם מדי בוקר ולילה – עם היקיצה ולפני השינה, בהתאמה. החזרה העקבית על משפטי האהבה הללו מדי יום ביומו, תהפוך אותן בהדרגה לאמונות מבוססות בתודעתכם, שיהפכו לעובדה מוגמרת מבחינתכם ויחוללו את השינוי שאתם שואפים להנחיל בחייכם.

לעוד מידע על קורס NLP אונליין

קורס NLP בזום

קורס NLP בזום

הרי שזה רק מתבקש שגם קורס NLP בזום יעמוד גם הוא בתור אפשרות שכזו. קורס NLP זום הוא קורס מעולה שיכול לעשות שינוי ענק בחיים

קרא עוד »
מה זה NLP - נלפ

מה זה NLP?

נ.ל.פ או NLP זה ראשי התיבות של ניתוב-לשוני-פיזיולוגי. במדריך הבא תמצאו את כל ההסברים, הדגשים, המחקרים וההנחות שאתם חייבים לדעת על NLP + בונוס של תרגול מיוחד.

קרא עוד »
ניהול עצמי

ניהול עצמי

אחד מן האתגרים הגדולים ביותר שכולנו מתמודדים עימם מדי יום ביומו, הוא ניהול עצמי. ניהול הרגשות שלנו, במיוחד במצבי חיים קשים, אינו עניין של מה בכך.

קרא עוד »
תקשורת בין הורים לילדים

תקשורת בין הורים לילדים

לכל אדם באשר הוא, יש מטרות ושאיפות אישיות המייחדות אותו, אשר המעניקות לו את הדחף לבניה והתפתחות אישית מתמדת וכך גם במסגרת תקשורת בין הורים

קרא עוד »
איך לרדת במשקל

איך לרדת במשקל בעזרת NLP?

אם אתם מרוצים מהמשקל שלכם ומצורת הגוף שלכם, כנראה שלא יעניין אתכם לדעת שאחת הדרכים היעילות ביותר להרזיה ולשמירה על המשקל לאורך זמן, היא בעזרת

קרא עוד »
כעס - התמודדות עם כעס

כעס – התמודדות עם כעס

מתוך כלל הרגשות השליליים הרבים שאנו חווים בתור בני אדם, ניתן להתייחס לתחושה של כעס כאל הרגש הנפוץ ביותר שגורם לאי נעימות רבה – הן

קרא עוד »
קורס NLP בהרצליה

קורס NLP בהרצליה

קורס NLP בהרצליה נועד לסייע לנו לפתח דרכי חשיבה, פעולה והתנהגות, אשר מועילים ומקדמים אותנו ואת הסובבים אותנו. מכירים את הרגע הזה שבו אתם נוסעים

קרא עוד »
קורס NLP ברעננה

קורס NLP ברעננה

קורס NLP ברעננה הוא אחד מהקורסים הבולטים בעניין הזה, והוא זה שגורם לאנשים רבים שחיים ברעננה לעצור לרגע את מירוץ החיים, לשאול את עצמם שאלות

קרא עוד »
קורס NLP בכפר סבא

קורס NLP בכפר סבא

רוצים להתחיל לקבל החלטות בצורה שקולה ומודעת? רוצים להטיל ספק בדברים שנראים לכם מובנים מאליהם? רוצים לעשות קצת סדר בחיים שלכם? מחפשים מאיפה להתחיל לשאול

קרא עוד »
קורס NLP באילת

קורס NLP באילת

בואו נחשוב רגע על העיר אילת, וננסה להבין מה בדיוק הופך אותה לכל כך מיוחדת. אז מה אפשר למצוא בה? ובכן, הכל! חופי הים המרהיבים

קרא עוד »
קורס NLP ברמת גן

קורס NLP ברמת גן

במסגרת קורס NLP ברמת גן נלמד לבחון את ההחלטות שאנחנו מקבלים מדי יום, להבין אילו מהן אנחנו רוצים לשקול מחדש, נתרגל כלים פרקטיים לבניית חזון,

קרא עוד »
קורס NLP באשדוד

קורס NLP באשדוד

קורס NLP באשדוד בא במטרה לשים תמרור עצור לכל ההתנהלות האוטומטית והמנטרלת הזו, ופוקח למשתתפים בו את העיניים. בהתאם, משתתפי קורס NLP באשדוד מוצאים את

קרא עוד »
טכניקות NLP

טכניקות NLP

טכניקות הטיפול שמציעה שיטת ה – NLP מאפשרות לאדם לשלוט, כאמור במחשבותיו, בלשונו ובמעשיו, וכפועל יוצא של אלו – לשנות את דפוסי ההתנהגות שלו. 4

קרא עוד »
קורס NLP בראשון לציון

קורס NLP בראשון לציון

תארו לעצמכם שהיינו מספרים לכם שהחיים שאתם מקיימים עכשיו יכולים להפוך להיות הרבה יותר טובים וזאת בעזרת קורס NLP בראשון לציון. היינו מספרים לכם שיש

קרא עוד »
קורס NLP אונליין

קורס NLP אונליין

הרי שזה רק מתבקש שגם קורס NLP אונליין יעמוד גם הוא בתור אפשרות שכזו. קורס NLP אונליין הוא קורס מעולה שיכול לעשות שינוי ענק בחיים

קרא עוד »
קורס NLP בנתניה

קורס NLP בנתניה

קורס NLP בנתניה, כמו גם קורס NLP בשאר חלקי הארץ, כבר הפך את חייהם של עשרות אלפי אנשים ברחבי הארץ והעולם להרבה יותר טובים, אז

קרא עוד »
קורס NLP בפתח תקווה

קורס NLP בפתח תקווה

בין הקורסים הבולטים ביותר שמתקיימים היום בפתח תקווה ניתן למצוא את קורס NLP – אחד הקורסים החשובים ביותר של המאה ה-21, בעיר, בארץ ובעולם בכלל.

קרא עוד »
קורס NLP בירושלים

קורס NLP בירושלים

קורס NLP בירושלים שם במרכזו את כל הדברים הכי חשובים שאדם יכול לקבל במהלך חייו. למעשה אתם נכנסים קצת למעין מנהרת זמן שכוללת מגוון ענק

קרא עוד »
קורס NLP בבאר שבע

קורס NLP בבאר שבע

חשבו על הסטטוס הנוכחי שלכם בחיים: האם אתם מסופקים ממקום העבודה שלכם? האם אתם מרגישים שאתם עושים צמיחה אישית באופן מתמיד? האם אתם חולמים להשיג

קרא עוד »
תקשורת מקרבת

תקשורת מקרבת

תקשורת מקרבת הינה גישה ידועה בתחום התקשורת הבין אישית שמטרתה לסייע לנו ליצור יחסים טובים עם אנשים שקרובים לנו בפרט ואנשים בכלל. מדובר בגישה שניתן

קרא עוד »
זוגיות טובה

זוגיות טובה

האם זוגיות טובה היא כזו שאין בה בכלל ויכוחים? האם אנחנו אמורים ואמורות להרגיש שמצאנו את החצי השני שלנו, ובכל יום מחדש להרגיש ככה? איך

קרא עוד »
קורס NLP חיפה

קורס NLP בחיפה

כל אחד ואחת מאיתנו היו שמחים לבצע צמיחה והתפתחות הן במישור האישי והן במישור המקצועי של חיינו. מרבית האנשים מנסים לשפר את עצמם מעת לעת,

קרא עוד »
איך לבנות חזון

איך לבנות חזון

מה התכניות שלנו 5 שנים קדימה? 10 שנים קדימה? 20 שנים קדימה? בדיוק בשביל זה צריך לדעת איך לבנות חזון. חזון הוא אחד מהכלים האפקטיבים

קרא עוד »
ניהול משא ומתן

ניהול משא ומתן

ניהול משא ומתן יעיל אינו קשה כפי שהוא עשוי להיראות במבט ראשון. אם חושבים על זה לרגע, כישורי משא ומתן חזקים הם עניין של היגיון

קרא עוד »
השגת מטרות

השגת מטרות

השאלה איך להגיע למטרות ובמילים אחרות השגת מטרות, היא שאלה שטומנת בחובה אינספור שאלות נוספות, תאוריות שונות, פחדים, הצלחות ומה לא. ולכן, בניסיון ולפצח את

קרא עוד »
מטפל NLP

מטפל NLP

כל מה שרציתם לדעת על מטפל ‏NLP. כולנו מתמודדים עם אתגרים במהלך חיינו. אתגרים קטנים וגדולים. ניהול הרגשות שלנו, במיוחד במצבי חיים קשים, אינו עניין של מה

קרא עוד »
טיפול NLP

טיפול NLP 

התמודדות עם בעיות, קשיים, חוסר מוטיבציה, חוסר תקשורת, טראומות ואף מחלות, לא עלינו, אינה עניין של מה בכך. כאן תמצאו את כל המידע על שיטת טיפול

קרא עוד »
טיפול בטראומה NLP

‏NLP טיפול בטראומה

הנתון הבא עשוי להפתיע אתכם, אבל מסתבר שאחד מכל שלושה אנשים, חווה מידה מסוימת של טראומה בחייו. אירועים טראומטיים יכולים להיות בעלי השפעה שלילית ביותר

קרא עוד »
טוני רובינס

טוני רובינס

טוני רובינס הוא יזם, פילנתרופ, מחבר רב מכר #1 ב New York Times, אסטרטג לעסקים ולחיים.  למעלה מ – 50 מליון אנשים ברחבי העולם נהנו מהחום,

קרא עוד »
ספרי NLP

ספרי NLP

קיימים אינספור ספרים בנושא התפתחות אישית ומקצועית שניתן לקבל מהם השראה. במאמר זה נמליץ על מספר ספרי NLP מובילים וכן מעולם האימון האישי . לא

קרא עוד »
סטוריטלינג Storytelling

סטוריטלינג – Storytelling

מדובר בלא פחות מאמנות. הגיע הזמן ללמוד איך לפתח את יכולות הסטוריטלינג (ובאנגלית Storytelling) כדי לשדרג את הכישורים החברתיים שלכם, למנף את העסק ולקדם פגישות,

קרא עוד »
טכניקות שכנוע

 טכניקות שכנוע

אנחנו לא שמים לב לזה, אבל אנו נתקלים הרבה פעמים במהלך היום 'בקרב' שכנוע. תלמיד- מורה, הורה- ילד, מוכר-קונה ובמיוחד אנשי עסקים, לרוב מטרת המפגש

קרא עוד »
Nlp פרקטישינר

NLP פרקטישינר

האם תרצו לקבל כלים ומיומנויות פרקטיים להצלחה? לראות, לחוות ולהבין את הדברים בצורה חדה יותר, ברורה יותר? האם תרצו לשנות את דעתכם? לא על החלטה

קרא עוד »
NLP טריינר

NLP טריינר – NLP Trainer

קורס הכשרת NLP Trainer – נועד ליצור מאמנים, מנחים ומרצים מוסמכים בתחום ה NLP.   מה חשוב לדעת?תוכן ענייניםככה זה לאהוב את עצמך: משפטי אהבה

קרא עוד »
NLP מאסטר

NLP מאסטר – NLP Master

על ידי השתתפות בהכשרה מרגשת של קורס NLP Master אתם תקבלו את הסמכת המתרגלים (Practioner) הגבוהה ביותר הקיימת כיום. קורס NLP מאסטר מבוסס על העקרונות,

קרא עוד »
קורס NLP - נלפי

קורס NLP

קורס NLP מיועד לאנשים שרוצים לעשות שינוי בחייהם הפרטיים, הזוגיים והעיסקיים. בסדרת מפגשים תקבלו כלים עוצמתיים לכל תחום. כל הפרטים על הקורס בפנים.

קרא עוד »