fbpx

דמיון מודרך

דמיון מודרך

דמיון מודרך הוא תרגול ממוקד אשר מערב את כל אחד מ-5 החושים שלנו על מנת ליצור הודעות מרפאות חיוביות דרך הגוף והתודעה. יש הנוטים להתבלבל בין דמיון מודרך לבין ויזואליזציה, היפנוזה עצמית ומדיטציה מונחת אך חשוב לדעת כי לדמיון מודרך יש את הטכניקות היחודיות לו.

לדמיון מודרך יש מספר רחב של השפעות חיוביות. כך למשל מחקר שפרסם ארגון ה NCBI ( חלק מהספרייה הלאומית האמריקאית לרפואה) הראה כי “הממצאים מראים כי לדמיון מודרך מבוסס על טבע יש השפעה על יכולת ניהול חרדה וכן בעל יתרון משמעותי בכך שהוא בעל עלות-תועלת גבוהה וקל לביצוע”.

ישנם מחקרים נוספים אשר מראים כי דמיון מודרך מוביל להפחתת תחושת הפחד והחרדה, להורדת תכיפות כאבי הראש וכן הוכח כמפחית את המצוקה הפסיכולוגית של מטופלי סרטן (לקריאת המחקר באנגלית)

הנקודה המשמעותית ביותר אולי בדמיון מודרך היא שניתן לתרגל זאת כחלק משגרת הרוטינה בבית – לשלב דמיון מודרך בזמן תרגול מדיטציה ותרגול מיינדפולנס.

מה זה דמיון מודרך?

דמיון מודרך הינו השימוש בכל החושים שלך – ראייה, טעם, שמיעה, ריח ומגע על מנת לבנות תמונות במיינד (בתודעה) אשר הגוף מרגיש כאמיתיים ובתור אירועים חיצוניים.

זה לא אומר כי בזמן התרגול ב”זמן אמת” הגוף הפיזי באמת יריח, ישמע ויטעם אוביקטיים, אך התודעה תראה את הדברים האלו כקורים. מדובר בפעולה שונה במקצת ממדיטציה מודרכת למשל, אשר במסגרתה אנו שמים פוקוס רק על הסטייט (המצב הרגעי) המנטלי מבלי להוסיף את כל החושים שלה הגוף.

דמיון מודרך יכול למעשה להוביל לשינויים בקצב פעילות הלב, לחץ הדם ודפוסי הנשימה בזכות הקשר החזק והפיזי בין גוף לנפש.

חשבו על זה בתור גרסה מתקדמת יותר של הדוגמה הבאה: “בשל השתוקקות ותחושת רעב גדולה שאנחנו מעלים מהזיכרון, אנחנו יכולים לשים לב שבלוטות הרוק שלנו הופעות להיות פעילות”.

הגוף והנפש שלנו מחוברים בזכות התמונה שנוצרת לנו בראש ומערבת את כל אחד מהחושים שלנו. אז אם אנחנו יכולים לגרום לבלוטות הרוק לפעול רק בזכות המחשבה על אוכל, מה אם נוכל לעשות זאת גם עבור יכולות של ניהול סטרס והקלת כאב?

 

טיפים לדמיון מודרך

בדיוק כמו בתרגול שלל טכניקות אחרות בין אם לתרגול טכניקות של שיפור הזיכרון, ניהול זמן, או מדיטציה – ככל שתתרגלו יותר כך התרגול יהפוך לטבעי יותר.

 • חשוב להתחיל את התרגול באווירה נינוחה כאשר אתם מרגישים פיזית – נינוחים.
 • בדומה למדיטציה, גם אם תשומת הלב נודדת למקומות אחרים ומחשבות, דעו כי זה טבעי לגמרי.
 • בזמן התרגול ניתן לשלב מוזיקה מדיטטיבית או לתרגל בשקט – בדקו וראו מה מהאופציות אתם מעדיפים.
 • ניתן לשים את הידיים על גבי החזה או לשים אותן אחת על גבי השנייה – הידיים יכולות לעזור ולשמש כ”עוגן” לתרגול.
 • המחקר מראה כי אפילו תרגול של פחות מ – 10 דקות של דמיון מודרך יכול לייצר השפעות חיוביות ועל כן בחרו את פרק הזמן שמתאים לכם ושימו טיימר בהתאם לזמן הרצוי מבחינתכם.

 

דמיון מודרך למתחילים

 • התמקמו בנינוחות והעזרו בטיפים שכתבנו לתרגול.
 • הציפו בדמיון זיכרון נעים -> הזכרו כיצד הרגשתם, מה הייתה האווירה, איפה הייתם, עם מי הייתם, מה שמעתם ואיך הרגשתם. ממש ראו את הדמיון הופך למציאות כאילו הוא מתרחש עכשיו.
 • צעד אחר צעד ללא ציפיות, התחילו לשלב בדמיון את כל אחד מהחושים שלכם – ראייה, שמיעה, טעם, ריח ותחושה.

 

תרגול דמיון מודרך
“הרגישו כיצד גרגירי החול מחליקים לכם בין האצבעות”

 

דמיון מודרך למתחילים – על חוף הים

אתם נמצאים על חוף הים, אתם שוכבים על מגבת כחולה ואתם מרגישים את החול החם ברגליים שלכם. החול נמצא בין האצבעות שלכם ואתם יכולים להרגיש את הגרגירים מחליקים על כל אצבע ואצבע.  אתם מרגישים תחושה של נינוחות בגוף כולו – בפנים, בידיים וברגליים. העיניים עצומות ופונות לעבר השמיים הכחולים והבהירים ואתם מרגישים את העור שלכם חמים בזכות השמש. אתם מרגישים את החול מתחת לגוף שלכם ושמים לב לצליל העדין של הים – הים שקט היום. אתם שומעים מרחוק גלים עדינים מתנפצים על החוף. אתם מרגישים שמחים ובריאים ברגע הזה. אתם שמים לב לעלייה ולירידה של בית החזה בזמן הנשימה – שוב ושוב. מכאן והלאה, אתם יכולים להמשיך לבנות את התמונות של חוף הים בדיוק כפי שאתם הייתם רוצים לחוות (אולי אתם מחליטים להכנס למים הקרירים, להנות מאבטיח טעים או ללכת לאורך החוף).

דמיון מודרך למתחילים – זה הזמן שלכם

לאחר התרגול של חוף הים, אתם יכולים לבנות תמונות חדשות אשר עוברות את הזיכרון והופכות לחלומות, מטרות ועוד.

ישנו מספר עצום של אפשריות שיכולות לשמש אתכם בזמן הדמיון המודרך -> ריפוי של הגוף ממחלות גופניות, מגשימים חלום שלכם, עושים פעילות אקסטרים שאתם מעוניינים, מתמחים בתחביב חדש שמעניין אתכם, גולשים, מוצאים בן/בת זוג חדש/ה ועוד.

“הגישה של דמיון מודרך היא אם אתה יכול לראות את זה ויכול להרגיש את זה – אתה יכול להפוך לזה”    

 

טיפול בדמיון מודרך

המחקר מראה כי טיפול בדמיון מודרך יכול לסייע למספר דאגות, לרבות:

 • סטרס
 • חרדה
 • דיכאון
 • שימוש לרעה בחומרים
 • אבל
 • סטרס פוסט-טראומתי
 • בעיות ביחסים בין אישיים (זוגיות, הורות, משפחה ותקשורת בין אישית)
 • חוסר דאגה-עצמית

בנוסף לבעיות התנהגות ובעיות רגשיות, דמיון מודרך שמש גם מומחי רפואה על מנת לסייע למטופלים להתמודד עם כאב, לחץ דם גבוה, ולצמצום התנהגויות לא רצויות לרבות עישון. בנוסף, אתלטים רבים עושים שימוש בטיפול בדמיון מודרך על מנת לשפר את ביצועיהם.

בזמן הטיפול נעשה פעמים רבות שימוש לשם פתירת בעיה ספציפית. כך למשל, אדם עם סרטן, עשוי להשתמש בדמיון מודרך על מנת לחוש את התאים שלו חזקים ובריאים.

בתור קואצ’ר וכן בתור מאמן NLP, אני עושה שימוש רב בטכניקות הייחודיות הללו על מנת לאפשר למתאמן להתחבר לרצונות הפנימיים שלו, להציף אמונות, תשוקות ופחדים ולבצע אסטרטגיות של קבלת החלטות ובניית חזון בצורה יעילה משמעותית.

 

דמיון מודרך – השפעות

במהלך 40 השנים האחרונות, המחקר אישר את היעילות של דמיון מודרך ומעיד כי התרגול מוביל להשפעה חיובית על הבריאות (פיזית, נפשית וחברתית), על ההתנהגות, על הגישה לחיים ועל הביצועים.

 • תרגול של פחות מ -10 דקות ביום יכול להוביל להפחתת לחץ הדם, הסטרס, הכולסטרול וכן את הומגלובין A1C בדם.
 • התרגול יכול להוביל להעלאת פעילות תאי החיסון קצרי-הטווח ויכול להאיץ את קצב הריפוי של שברים וכוויות.
 • מוביל להפחתת איבוד הדם בזמן ניתוח וכן את השימוש באופיואיד (משככך כאבים) לאחר הניתוח.
 • מוביל לפחות כאב וחרדה.
 • עוזר לשיפור ביצועי אתלטים במגוון תחומים – סקי, סקייטים, יריות, גולף וטניס.
 • עוזר לשיפור הביטחון והמיומנויות בכתיבה, במשחק, בשירה, במבחנים ובדיבור מול קהל.
 • עוזר לירידה במשקל ולהמנעות מעישון.
 • מסייע בצורה משמעותית לפרוצדורות רפואיות לרבות – כימותרפיה, רדיותרפיה(הקרנות), גמילה מהנשמה מלאכותית, ביופסיה ודיאליזה.
 • תרגול קבוע יכול להגביר את הגישה לעומק רגשי, הומור, תגובתיות למוזיקה, רוחניות, אינטואיציה, יצירתיות, חשיבה מופשטת ואמפתיה.

 

למי מתאים דמיון מודרך

רוב בני האדם יכולים לעשות שימוש מיטיב בדמיון מודרך. ניתן לעשות שימוש בדמיון מודרך בכמעט כל תחומי החיים לרבות חינוך, קריירה, התפתחות אישית, זוגיות, משפחה, כסף, בריאות וספורט. התרגול מתאים לכל סוגי האנשים ללא הבדל בין תרבויות, דתות, מין וגיל. הזדמנות אמיתית אשר פתוחה לכולם.

דמיון מודרך לילדים

דמיון מודרך לילדים נועד לסייע לילדים ובני נוער להתמודד ולהקל עם תחושה של סטרס וחרדה וכן להביא לשיפור של ביטחון עצמי, הרגשה טובה של הגוף והמודעות ולפתח גישה מנטלית חיובית בבית הספר ובבית.

דמיון מודרך לילדים

 

איך להשתמש בהקלטות דמיון מודרך לילדים?

לאחר שבחרתם הקלטה של דמיון מודרך עבור הילד שלכם, כדאי לקרוא ולהתנסות בזה בעצמכם לפני שאתם קוראים ומשמיעים זאת לילדכם. כאשר אתם מוכנים, אתם מוזמנים להקריא או להשמיע לילד את הסקריפט של התרגול. חשוב שהילד יהיה באווירה רגועה בזמן שאתם קוראים בקול רגוע ומאפשרים למילים לשקוע.

דמיון מודרך לילדים – סקריפט “ילד נאהב” (מומלץ שההורה יקריא לילד)

שב או שכב בנינוחות. קח נשימה גדולה ועמוקה. כאשר אתה מוציא את האוויר, תרגיש איך כל הדברים סביבך, הופכים לרגועים ושקטים יותר. קח שוב נשימה עמוקה, שחרר באיטיות ותרגיש אפילו רגוע יותר.

כאשר אתה ממשיך לנשום באופן עמוק ורגוע, שים לב כי הדבר היחיד שאתה מרוכז בו הוא הקול שלי.

עכשיו, דמיין מולך, מסך קולנוע. על המסך, אתה רואה תמונות מהחיים שלך.  במסך אתה רואה, את כל הפעמים שעשית דברים נחמדים למישהו אחר. אתה גם רואה את כל הפעמים שמישהו עשה משהו נחמד בשבילך. כשאתה רואה את הסרט, אתה רואה איך הפכת את האנשים לשמחים יותר ואתה גם רואה את כל הפעמים שאתה היית שמח בעצמך.

כשאתה ממשיך לצפות בסרט. אתה רואה פעם שמישהו אחר היה זקוק לך. רק המחשבה הזו גורמת לך להרגיש חם ונעים בפנים.

עכשיו, תחליף לפעם שמישהו אחר עזר לך. תחשוב כמה טוב אתה הרגשת כשאתה יודע שמישהו שם בשבילך.

תרגיש את כל התחושות הנעימות והמדהימות האלו מגיעים וחודרים ללב שלך. תזכר כמה שמח היית וכמה טוב הרגשת.

כל הדברים השמחים האלו – כל הפעמים שהרגשת טוב ונעים, זה בזכות תחושה מיוחדת במינה – אהבה.

הדברים שאתה רואה מולך קרו בזכות זה שאהבת ונתת לאחרים אהבה ובזכות זה שאחרים אהבו אותך.

אהבה היא לדאוג לאנשים אחרים, לעשות דברים נחמדים, לומר תודה לאחרים, ולהתנהג בצורה נחמדה וסובלנית. בתוכינו, כולנו מלאי אהבה.

זה מה שאנחנו. כשאנחנו יכולים להביע אהבה כל יום, כמה שאפשר, הלב שלנו מתמלא בשמחה ובהרגשה טובה עד כדי כך שלפעמים אנחנו מרגישים שאנחנו יכולים להתפוצץ מכל כך הרבה שמחה.

התחושה הזו של אהבה אומרת שאתה חלק מקבוצה של אנשים וחלק מיקום מלא באהבה.

תזכור את כל האהבה הזו שיש בך וכמה בקלות אתה יכול להביע אהבה בזכות פעולות נחמדות וקטנות כלפי עצמך וכלפי אחרים. אתה מדהים! אתה מלא באהבה!

עכשיו, קח נשימה עמוקה ולאט לאט תוציא אוויר. תמשיך להרגיש את התחושות הנעימות האלה של אהבה כאשר תלך לישון עוד מעט. חלומות פז!

רוצים לקבל 30 סקריפטים של דמיון מודרך בחינם לילדים? השאירו פרטים כאן

רוצים להשתמש בדמיון מודרך על מנת לשפר את מצב-הרוח של הילד שלכם? לעודד אותו למעשים טובים, לשפר לו את הביטחון העצמי ולעזור להתמודד עם קשיים, מבחנים ופחדים. העזרו ב 30 סקריפטים מיוחדים במינם שהכנו במיוחד עבורכם!

 

קורס דמיון מודרך – לימודי דמיון מודרך

לימודי דמיון מודרך או קורס דמיון מודרך מיועד למי שרוצה לקחת את הטכניקות לרמה הבאה. אם אתם רוצים לנצל את היכולת האנושית המופלאה הזו שנקראת “דמיון” לצורך ריפוי, התגברות על קשיים ופחדים בין אם עבור עצמכם ובין אם עבור אחרים. כדאי שתשקלו ברצינות להשתתף בלימודים הללו.

 

קורס דמיון מודרך

 

אודות הקורס והלימודים

דמיון מודרך נועד להביא למטפל ולכל אדם שמשתתף בקורס יכולת מיוחדת – יכולת להביא להרפייה של הגוף הפיזי ולחיבור של האדם לתת-מודע. בזכות הטכניקות הנלמדות במסגרת לימודי דמיון מודרך, המשתתף יוצא עם ידע תאורטי ופרקטי כיצד להשתמש בכל החושים שלנו, על מנת לסייע לעצמו ולאחרים: לחוש הקלה והרפייה, להגיע ליעדים, להתמודד עם כאב ועם משבר, ולהזכר ברגעים ענוגים מהעבר, מהווה ומהעתיד.

למי מתאים קורס דמיון מודרך

כפי שהצגנו לאורך כל המאמר, דמיון מודרך יכול לסייע כמעט בכל תחומי החיים ומכאן שהקורס יכול לסייע לכולם. בין אם אתם מעוניינים ללמוד עבור עצמכם או עבור הקרובים שלכם, כיצד להכניס לחייכם תחושות נעימות ומרגיעות יותר, ובין אם אתם מעוניינים להעזר בטכניקות השונות של דמיון מודרך כחלק מארגז הכלים שלכם לטיפול. בין אנשי המקצוע אשר לומדים את הקורס תוכלו למצוא: פסיכולוגים, מאמני כושר, יועצים, אנשי שיווק, אנשי משאבי אנוש, מרצים, מורים ועוד.

מה היקף השעות של קורס ולימודי דמיון מודרך

היקף השעות משתנה בין הקורסים והלימודים השונים. ולכן חשוב לברר טרם הקורס או הלימודים, מה סך השעות המדוברות. בממוצע היקף השעות הינו כ – 60 שעות לימוד.

סילבוס קורס דמיון מודרך – לימודי דמיון מודרך

 • יצירת שלווה מקום בטוח בזכות הנשימה.
 • טכניקות לעבודה עם סמלים.
 • טכניקות להרפיה.
 • טכינקות להסרת מגננות וחששות.
 • שימוש בטבע כחלק מדמיון מודרך.
 • חיבור לחלקים פנימיים.
 • על פתיחות ועל הקשבה.
 • דמיון מודרך בראי המחקר.
 • יצירת מיקוד, מטרות וחזון.
 • טכניקות לטיפול בכאב פיזי ובכאב רגשי.

קורס דמיון מודרך מחיר – לימודי דמיון מודרך

כמובן שלצד כל התענוג הזה, תמיד נלוות השאלה “כמה עולה קורס מדיון מודרך” או “כמה עולה לימודי דמיון מודרך”.

סוג הקורס/הלימודים טווח מחירים היקף שעות הקורס
דמיון מודרך – מקוצר 850 – 1,600 ש”ח 5 – 30 שעות
דמיון מודרך – קורס מלא 1,800 – 4,200 ש”ח 40 – 80 שעות
לימודי דמיון מודרך 3,600 – 6,600 60 – 160 שעות

 

 

ההבדל בין דמיון מודרך לטכניקות אחרות

מה ההבדל בין דמיון מודרך לחזיון/חיזוי/ויזואליזציה

חיזוי או ויזואליצה מתרחשת כאשר האינדיבידואל מתרכז אך ורק על חוש הראייה. לעומת זאת, דמיון מודרך בונה סטייט עמוק של התודעה דרך שימוש בכל החושים ודרך הגוף כולו.

מה ההבדל בין דמיון מודרך להיפנוזה

היפנוזה דורשת לעיתים קרובות את הצורך גם במהפנט וגם במשתתף. המהפנט מציג הצעות למשתתף במטרה לעזור לו להתחבר לתת המודעה. לעומת זאת, בדמיון מודרך נעשה שימוש אך ורק בכוח של הדמיון שלנו.

מדיטציה לחרדות

מדיטציה לחרדות

תוכן ענייניםמה זה דמיון מודרך?טיפים לדמיון מודרךדמיון מודרך למתחיליםדמיון מודרך למתחילים – על חוף היםדמיון מודרך למתחילים – זה הזמן שלכםטיפול בדמיון מודרךדמיון מודרך –

קרא עוד »
וים הוף

וים הוף

תוכן ענייניםמה זה דמיון מודרך?טיפים לדמיון מודרךדמיון מודרך למתחיליםדמיון מודרך למתחילים – על חוף היםדמיון מודרך למתחילים – זה הזמן שלכםטיפול בדמיון מודרךדמיון מודרך –

קרא עוד »
גלי מוח

גלי מוח

בבסיס של כל המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלנו עומדת התקשורת בין נוירונים במוח שלנו. גלי מוח – כל המידע על הסוגים, ההשפעות, המחקר וכיצד ניתן להשפיע על גלי מוח.

קרא עוד »
מדיטציה להרגעה

מדיטציה להרגעה

מדיטציה להרגעה היא דרך מעולה ואפקטיבית שיכולה לעזור להקל על הסטרס. במדריך הבא תקבלו סרטון לתרגול, הסברים, מחקרים, טיפים והדרכות שיעזרו לכם לחוות הקלה והרגעה.

קרא עוד »
מדיטציה בארגונים

מדיטציה בארגונים

מה משותף לגוגל, נוקיה, IBM, HBO, לופטנזה, נאס”א ואפל? הן לא רק חברות מעולות ומצליחות אלא הן גם מהראשונות אשר החדירו מדיטציה בארגונים. רוצים גם? כל הפרטים.

קרא עוד »
ספרי מדיטציה מומלצים

ספרי מדיטציה

עולם המדיטציה טומן בחובו אוצרות, שאלות, תשובות ותגליות יוצאות דופן. 8 ספרי מדיטציה מומלצים אשר יעזרו לכם להכיר, ללמוד, לתרגל ולהטמיע את עקרונות המדיטציה בחייכם.

קרא עוד »
סדנת מדיטציה

סדנת מדיטציה

מעוניינים בסדנת מדיטציה עם טובי המורים והמתרגלים? הכנו לכם יום תרגול מלא של מדיטציה במספר מועדים שונים לבחירה. הצטרפו לקהילת המדיטציה שלנו.

קרא עוד »
ספריית המדיטציות

ספריית המדיטציות

ברוכים הבאים לספריית המדיטציות – מאגר ענק ומתעדכן של סרטוני מדיטציה לתרגול: מדיטצית נשימה, מדיטציה למתחילים, סריקת גוף, מיינדפולנס ועוד. הכנסו ותהנו.

קרא עוד »
תרגילי נשימה

תרגילי נשימה

4 תרגילי נשימה שאתם חייבים להכיר: תרגול נשימת אש, נשימה טבעית, פראניאמה, נשימה יוגית. הגיע הזמן לחזק את הנשימה, ללמוד לנשום נכון ובעיקר להנות מחווית תרגול מעולה

קרא עוד »
מדיטציה לפני השינה

מדיטציה לפני השינה

אנשים שמקפידים לבצע מדיטציה לפני השינה ישנים שנת לילה טובה ואיכותית יותר. אנחנו כאן כדי להסביר שלב אחרי שלב איך לעשות מדיטציה לפני השינה בנוחות, בהנאה ובחיוך.

קרא עוד »
קורס מדיטציה

קורס מדיטציה

בעזרת סדרת מפגשים במסגרת קורס מדיטציה, תקבלו גישה לכלי מדהים שמאפשר לפתח מודעות וקשיבות למתרחש בגופנו וסביבתנו ובכך להתמלא באנרגיה, להרגע ובעיקר – להנות.

קרא עוד »

סדנת מיינדפולנס - להכיר את מעמקי התודעה

עכשיו ללא עלות (במקום 47 ש"ח)

50 דקות שבהן תלמדו יחד עם ערן שני, מנהל מרכז סטרונגר:

V ננפץ מיתוסים על מיינדפולנס

V נדבר על מחקרים שנעשו בתחום ואיך מיינדפולנס יכול לתרום לנו

V נתרגל ביחד – סריקת גוף

V נבין איך אפשר להטמיע מיינדפולנס בחיים שלנו

V בונוס! נתרגל כלי ייחודי להתמודדות מיידית עם לחץ